Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wzrost zachorowalności na Krztusiec

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrawie informuje o wzroście zachorowań na krztusiec w regionie.

Tylko do połowy października sanepid zarejestrował 47 przypadków zakażeń, co stanowi dwukrotnie większą ilość w porównaniu z całym ubiegłym rokiem (23 wystąpień). Największa zachorowalność występuje w regionie opawskim i ostrawskim.

Krztusiec (albo pot. koklusz, czes. dávivý kašel) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającą się dusznością, wywoływana przez pałeczkę krztuśca. Trwa najczęściej od 6 do ośmiu tygodni. Źródłem zakażenia krztuśca jest chory człowiek, a do przeniesienia choroby dochodzi drogą kropelkową przez górne drogi oddechowe. Krztusiec rozpoczyna się jak zwykłe przeziębienie: katar, suchy kaszel, lekko podwyższona temperatura, czasem towarzyszy tym objawom zapalenie spojówek. W miarę rozwoju choroby i zakażonego pojawia się długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny.

W leczeniu krztuśca stosuje się terapię antybiotykową. Pracownicy sanepidu przypominają, że najskuteczniejszą metodą prewencyjną jest szczepienie. Przebycie choroby pozostawia długotrwałą odporność organizmu, ale powtórne zachorowanie jest możliwe.

Głos - Gazeta Polaków w Rrepublice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-26 11:13:33
MOPS: Do antyszczepionkowców: czy Wy naprawdę nie widzicie, że zapomniane choroby wracają? Na pewno tego chcecie. Jeśli wszyscy przestaniemy się szczepić to będziemy umierać jak w średniowieczu. Na razie jesteście pasożytami i nie chorujecie dzięki temu, że większość się szczepi, ale jak tak dalej pójdzie to znów będziemy umierać na odrę i krztusiec.
2018-10-26 16:00:48
koszor: Uprzedzam, że jestem zaszczepiony, żeby nie było. Dlaczego MOPS obawiasz się chorób, skoro jesteś zaszczepiony? Przecież to nie ma sensu. A może choroby mutują i koncerny sprzedają bezwartościowy kit? To by wiele wyjaśniało, bo pseudo-naukowe badania dotyczące szczepionek finansują ich producenci, więc są przekłamane.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: