Wzrost zachorowalności na Krztusiec
Tylko do połowy października sanepid zarejestrował 47 przypadków zakażeń, co stanowi dwukrotnie większą ilość w porównaniu z całym ubiegłym rokiem (23 wystąpień). Największa zachorowalność występuje w regionie opawskim i ostrawskim.
Krztusiec (albo pot. koklusz, czes. dávivý kašel) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającą się dusznością, wywoływana przez pałeczkę krztuśca. Trwa najczęściej od 6 do ośmiu tygodni. Źródłem zakażenia krztuśca jest chory człowiek, a do przeniesienia choroby dochodzi drogą kropelkową przez górne drogi oddechowe. Krztusiec rozpoczyna się jak zwykłe przeziębienie: katar, suchy kaszel, lekko podwyższona temperatura, czasem towarzyszy tym objawom zapalenie spojówek. W miarę rozwoju choroby i zakażonego pojawia się długotrwale utrzymujący się napadowy kaszel z wydzieleniem lepkiej plwociny.
W leczeniu krztuśca stosuje się terapię antybiotykową. Pracownicy sanepidu przypominają, że najskuteczniejszą metodą prewencyjną jest szczepienie. Przebycie choroby pozostawia długotrwałą odporność organizmu, ale powtórne zachorowanie jest możliwe.
Głos - Gazeta Polaków w Rrepublice Czeskiej
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.