Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzieje ustrońskiego uzdrowiska (cz.4). Budowa dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie

Dzięki powstałej prawie pół wieku temu dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie, uzdrowisko ustrońskie jest dziś największym w Polsce. ''Śląskie piramidy'' są natomiast architektonicznym dziełem, które doceniane jest również za granicą.

Zaraz po wojnie majątek dawnego uzdrowiska przejęła ubezpieczalnia społeczna. Bezpośrednią przyczyną reaktywowania i rozbudowania miasta o profilu leczniczym było zlikwidowanie uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju. Idea utworzenia nowoczesnego kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu zaczęła kształtować się na przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia. Zainicjowano wówczas prace nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania zbocza Równicy. Wizja architektoniczna Henryka Buszko oraz Aleksandra Franty przewidywała wybudowanie 26 domów leczniczo-rehabilitacyjnych (tzw. piramid), szpitala reumatologicznego, punktów usługowo-gastronomicznych, parków zdrojowego oraz sportowo-rekreacyjnego z basenem, obiektów związanych z gospodarką surowcami leczniczymi, a także budynków mieszkalnych dla pracowników. Dominującym obiektem całego kompleksu miał się stać gmach sanatorium uzdrowiskowego wraz z zakładem przyrodoleczniczym. Rozpoczęta w 1967 roku budowa dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu-Zawodziu była w ówczesnych czasach największą inwestycją państwową w sektorze służby zdrowia.

Budowa z powodu problemów gospodarczych i politycznych przeciągała się przez wiele lat. Ostatnie budynki, które możemy oglądać do dziś zostały oddane do użytku w latach 90-tych. Idea architektoniczna Buszki i Franty nigdy nie została w pełni zrealizowana.

Współczesne uzdrowisko odwiedzają pacjenci z chorobami reumatycznymi, dróg oddechowych oraz układu krążenia. Kuracjusze przechodzą tu także rehabilitację narządów ruchu. Mogą oni korzystać z szerokiej gamy zabiegów takich jak: kąpiele perełkowe, wirowe, kwasowęglowe, kąpiele w basenach solankowych, gimnastykę leczniczą i masaże oraz wielu innych. Dziś Ustroń to największe w Polsce uzdrowisko, które posiada około 1 650 łóżek w 6 obiektach sanatoryjnych ( Elektron, Kos, Malwa, Róża, Złocień, Równica), 120 łóżek w Śląskim Centrum Rehabilitacji i 360 łóżek w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno - Rehabilitacyjnym.

W przyszłym roku Ustroń będzie obchodził 50-lecie nadania miastu statusu uzdrowiska oraz rozpoczęcia budowy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie. Będzie to na pewno okazja do przybliżenia wszystkim bogatych tradycji uzdrowiskowych miasta oraz ich upamiętnieniem.

Bibliografia:

1. Ustroń 1305–2005, t. 2: 1945–2005, red. L. Szkaradnik i K. Szkaradnik, Ustroń 2007

2. Henryk Buszko, Aleksander Franta, Ustroń Zawodzie (nowe uzdrowisko) w: Pamiętnik Ustroński nr 11, Towarzystwo miłośników Ustronia, Ustroń 2001

 

Mateusz Bielesz

źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-14 17:59:27
ciotka matylda: Oczywiście w ramach pisania historii od nowa autor ani słowem nie wspomniał o inicjatorze. No bo jak tu chwalić słynnego \"Jorga\" Jerzego Ziętka.Zgodnie z aktualną linią PIS gość ten jako komuch ma zniknąć z naszej przestrzeni. Dla przypomnienia za wiki ,cyt. \" Jerzy Ziętek zainicjował budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku na granicy miast Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, kompleksu sanatoryjno-uzdrowiskowego Zawodzie w Ustroniu, Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach, doprowadził do wybudowania hali Spodek i innych.\"
2016-08-14 20:22:19
jacekklos19: Szkoda, że autor felietonu nie dopisał nazwiska pomysłodawcy i inicjatora budowy tego uzdrowiska.
2016-08-14 21:38:49
marian1951: Wiatry historii różnie wieją ,co jakiś czas się zmieniają ,o czym niektórzy niekiedy zapominają.
2016-08-15 15:08:58
to jo: Niestety OX staje się coraz bardziej prawicowy i mniej obiektywny co widać choćby na przykładzie tego artykułu. W następnym artykule informacja o starcie TV Republika z Katowic a o starcie TVS Silesii w marcu nie informowali w ogóle.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: