Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzieje budynków Wisły

W miniony poniedziałek, 30 października, w Wiśle odbyła się promocja nietypowej książki pt. "Od kuczy do zómku. Dzieje gospodarstw i budynków mieszkalnych w Wiśle" Jana Procnera.

Książka, jest związana z obchodami 500-lecia Reformacji, choć zawiera opisy wielu budynków, niekoniecznie z protestantyzmem związanych - autor swoją pracę wykonał i podarował mieszkańcom Wisły z okazji jubileuszu 500 lat reformacji. Książkę wydało Wydawnictwo Luteranin Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez miasto Wisła.

Na promocji prócz autora znaleźli się duchowni, burmistrz miasta Tomasz Bujok, dr hab. Wacław Gojniczek i kustosz Muzeum Protestantyzmu i Biblioteki i Archiwum Tschammera Marcin Gabryś, a także mieszkańcy Wisły. - Na początku dyrektor biblioteki odczytała fragment prozy Jerzego Pilcha poświęcony starej numeracji wiślańskich domostw. Z okazji 500 lat reformacji na temat wybitnych ewangelików zasłużonych dla polskiej nauki, kultury i życia społecznego mówił ks. proboszcz i radca Diecezji Cieszyńskiej Waldemar Szajthauer. O rozwoju Wisły jako luterańskiej miejscowości opowiedziała historyk Danuta Szczypka, zaś na temat samej książki wypowiedział się jej Autor – Jan Procner. Dzieło powstawało przez kilka ostatnich lat i jest wynikiem żmudnej pracy w archiwach, bibliotekach i urzędach – relacjonują Organizatorzy.

Książka składa się z kilku bardzo obszernych tabel, w których zawarte zostały informacje na temat wszystkich budynków mieszkalnych w Wiśle począwszy od najstarszych gruntów i budynków zapisanych w urbarzu w 1643 roku. Następnie Autor odnotował kolejne zmiany numerów domów w XVIII i XIX wieku aż do nadania nazw ulic i wprowadzenia nowej numeracji w roku 1975. Dzięki temu można prześledzić dzieje danego gospodarstwa od początku jego istnienia do chwili obecnej i dowiedzieć się nie tylko w jakiej części Wisły się znajduje, ale kto go i w jakim czasie zamieszkiwał, przy czym nie chodzi tylko o właścicieli, ale także komorników czy lokatorów.

Publikację można otrzymać w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej po wpisaniu się na listę odbiorców.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-04 12:41:40
JaSza11: Moi przodkowie pochodzą z Wisły Malinki chciałbym zakupić taką książkę.
2017-11-04 20:00:45
Klubowiczka007: Ble ble ble...<br />Żmudny artykuł aż czytać sie nie chce... Nic tylko Ci Wiślańscy Ewangelicy ich tam najwięcej
2017-11-04 20:04:23
Klubowiczka007: Jo bych taki ksiunżki nie chcioł aji za darmo
2017-11-05 10:27:43
Majster Franek: Nie mamrać jeny dować śwjyżoka! https://www.youtube.com/watch?v=Ho45kt4icLQ
2017-11-05 10:53:29
skuter66: Bardzo ciekawa inicjatywa , można dowiedzieć się wielu nowych informacji, jeżeli to pomysł samych ewangelików to szkoda , że katolicy się nie dołączyli.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: