Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

10.000 zł rekompensaty za utratę prawa do deputatu węglowego - dla kogo?

24 października w życie weszła ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, potocznie nazywana jest również ustawą o deputacie węglowym. Ustawa ta została przygotowana przez Ministerstwo Energetyki i szacunkowo ma kosztować budżet państwa około 2 mld złotych.

Deputat węglowy, to świadczenie dla pracowników niektórych sektorów gospodarki, będące częścią wynagrodzenia za pracę. Nie wchodzi on w skład pensji, jest traktowany jako dodatek. W górnictwie wysokość deputatu węglowego jest uwarunkowana tym, u jakiego pracodawcy osoba uprawniona jest zatrudniona. W kopalniach deputat węglowy przysługuje również emerytom oraz rencistom.

Zgodnie z założeniem ustawy z dnia 24. Października osoby uprawnione do pobierania takiego deputatu mają prawo to stracić, jednak jako rekompensatę otrzymają jednorazowo 10.000 złotych netto. Wiąże się to jednak z tym, że w przyszłości żadnych dodatków na zakup węgla, czy też samego węgla otrzymywać nie będą. Oczywiście ustawa jest wynikiem wypowiedzenia prawa do deputatu przez niektóre spółki węglowe, co miało miejsce w ostatnich latach.

Aby otrzymać taką rekompensatę, trzeba jednak o nią wystąpić. Osoby uprawnione muszą wypełnić odpowiedni wniosek oraz złożyć go w terminie do 18. Listopada w centralach spółek kopalnianych, które zostały ustawą objęte. Wnioski można przesłać również pocztą, w tej sytuacji datą wiążącą będzie data stempla pocztowego.

W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania ustawy (do 31.10), zgodnie z danymi podanymi na stronie Ministerstwa Energii, złożonych zostało 140 tysięcy wniosków, to jednak nie koniec. Szacunkowo do wypłaty jednorazowej rekompensaty jest uprawnione około 235 tys. osób, będących czynnymi górnikami, emerytami, rencistami, a także wdowami po górnikach. Jest jednak jedno „ale”.

- Do pobrania świadczenia będzie uprawnione około 235 tyś. osób, jednak około 12 tyś. takiego prawa nie będzie posiadało – mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister do spraw energii w czasie dyskusji nad ustawą wprowadzającą rekompensatę. – O wypłatę rekompensaty nie będą mogły ubiegać się osoby, które otrzymywały takie świadczenie z ZUS. W tym wypadku świadczenie nazywane deputatem węglowym zostało w sposób legalny wypowiedziane, a ujęcie tych osób w ustawie mogłoby spowodować, że mogłyby one się domagać przywrócenia prawa do deputatu, co spowodowałoby liczne problemy - dodał.

W czasie rozmów w sejmie swoje zdanie przedstawił również poseł Krzysztof Sitarski: – Ustawa ta nie dotyczy również osób, które są zatrudnione na podstawie nowych umów w kopalniach – tłumaczył – osoby, które zostały zatrudnione niedawno, bądź też podpisały nową umowę o pracę z aneksem, dotyczącym rezygnacji z prawa do deputatu węglowego, również nie mają prawa do rekompensaty. W takiej sytuacji może znajdować się około 9 tyś. osób.

Jakie więc warunki należy spełnić, aby mieć prawo do otrzymania rekompensaty? Trzeba:

1.    mieć ustalone prawo do emerytury lub renty

2.    pobierać emeryturę lub rentę

3.    otrzymywali węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym do dnia:

- do dnia 31.12.2011 r. w „Kazimierz-Juliusz” sp. z o.o.

- do dnia 31.12.2014 r. w Kompanii Węglowej S.A.

- do dnia 31.12.2014 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

- do dnia 31.12.2014 r. w Katowickim Holdingu Węglowym S.A.

- do dnia 17.10.2017 r. na skutek zawarcia porozumienia w sprawie zmiany ZUZP w LW Bogdanka S.A.

 - do dnia 15.10.2017 r. w Tauron Wydobycie S.A.

4.    od kilku lat nie otrzymują deputatu, ponieważ prawo do tego świadczenia zostało wypowiedziane przez spółki węglowe.

5.    Nie posiadają takiego uprawnienia osoby pobierające deputat z ZUS, bądź też pracujące na postawie nowych umów, zawierających odpowiedni aneks.

Samo posiadanie prawa do deputatu jednak nie gwarantuje nam, że go otrzymamy, gdyż rekompensata nie jest przyznawana z urzędu. Osoby, które nie złożą odpowiedniego wniosku terminie (18 listopada 2017, a więc w terminie 21 dni od wejścia ustawy w życie) utracą prawo do tego jednorazowego świadczenia bezpowrotnie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-04 15:26:10
STEVEabc: Ja pracowałem jako kierowca, to też powinien mi się należeć deputat .....paliwowy np. 20l miesięcznie tzn. roczny deputat za 240l paliwa.
2017-11-04 17:41:48
krzysztof.mm: Górnictwo kosztowało już nas wszystkich 162 mld zł. <br />To jakieś 15 000 zł na jednego pracującego obywatela RP.<br />Tyle z naszych pieniędzy wyciągnęli przez blisko 30 lat rządzący Polską aby mieć święty spokój, w obawie przed awanturnikami zwożonymi autobusami na górnicze zadymy w Warszawie.<br />W efekcie mamy luz w portfelach i najdroższy w świecie węgiel na zimę.<br />Niestety szczodre rozdawnictwo i głupota w rządzie dalej mają się jak widać dobrze.
2017-11-04 18:53:52
krokusik: Zabierają \&quot;esbekom\&quot; emerytury, to powinni zabrać i górnikom przywileje. Przecież za komuny je dostali. <br />Tu 500+, tam 500 dla emerytów na święta, 10k zł dla górników, ... a dla zwykłego Kowalskiego co? Ciekawe kto to finansuje. Oj cienko to widzę za kilka lat.
2017-11-04 20:18:35
kwantan: Jak robiliście w fabryce majtek , zamków błyskawicznych czy gwizdków policyjnych to o co skamlecie . Górnictwo było jest i będzie dla chłopów z jajami a nie lalusi , kawusia , dupcia z boku do poklepania a teraz zgrzyt . Jak byliście babami to takimi bedziecie ;)<br />
2017-11-04 20:38:17
krokusik: @kwantan - tylko do kopalni przyjmowali debili, którzy nie potrafili skończyć zawodówki, werbusów i tym podobny element. Nie obrażam obecnych górników, bo niektórzy z przymusu tam pracuję. Jednak przywileje to jakaś farsa. Pracownicy browaru powinni mieć darmowe piwo? Jak wytrzeźwiejesz to przeczytaj jeszcze raz i pomyśl.
2017-11-04 20:50:09
kwantan: Od dwudziestu lat nie miałem alkoholu w ustach . Pracowałem na kopalni z wyższym wykształceniem . Nie wszyscy górnicy to debile , zauważ prosze . Jaaa pracownicy browaru chodzili namleci jak kopaczki i kierowcy zarabiali na paliwie na lewo , świętych nie ma tu na ziemi hehe ;)<br />
2017-11-04 21:14:42
Przepierón: Kwantan dobrze napisał, nyny tutu papu a robota be, a Ty krokusik nie obrażaj górników. Owszem jest sporo takich którym kopalnia życie uratowała, ale o służbach mundurowych a zwłaszcza wojsku można to samo powiedzieć, nie wspominając już polityków, bo zakłamanie, nieudacznictwo życiowe uratowało ich od zbierania złomu.
2017-11-04 22:10:42
ciamajda: Takich przywilejów jak mieli i mają górnicy nie ma nikt. Nawet hutnicy, mimo iż mają cięższą pracę. W sumie ile górnik przepracował nim poszedł na emeryturę? Poza tym ile tej pracy było? Nim zjechał na dół, nim doszedł do przodku a czas uciekał.<br />Święte krowy.
2017-11-04 22:23:56
krokusik: @Przepierón - temat wykształcenia zabolał?<br />@kwantan - na jakim stanowisku pracowałeś na kopalni z tym swoim wyższym wykształceniem? Może za biurkiem i szkodliwe Ci się należy?
2017-11-04 23:14:29
krolik bugs: Ciamajda Ty co najwyżej nadajesz się do czyszczenia gumowców górnikom.<br />A do reszty hejterów to jesteście typowo zakołtunionymi polaczkami.<br />Każdy kto ma ręcę, nogi, głowe to ma szanse sprobowac sił w górnictwie, MON, MSWiA. Więcej ambicji maminsynki
2017-11-04 23:26:15
krokusik: Jak na kopalni taka ciężka praca, to jakim cudem tylu emerytów-górników pracuje dorywczo? Chyba nie z powodu niskiej (3-4 tyś) emerytury? Zakazać pracy wcześniejszym emerytom do osiągnięcia wieku emerytalnego obowiązującego w kraju. Potem sobie róbcie co chcecie.
2017-11-04 23:30:42
Donek: Dla mnie ten deputat to niepojęta głupota. Pracowałem z osobą która była na rencie i otrzymywała deputat. Nigdy nie zjechała na dół była pracownikiem biurowym. Powiedzcie dlaczego deputat dostawali wszyscy zatrudnieni na kopalni bez względu na wykonywaną pracę. Wg nie powinni dostać tylko górnicy zjeżdżający pod ziemią a okazuje się że dostawali wszyscy zatrudnienie od stróża po dyrektora mech trawa. To jest sprawiedliwe. Te pomysły tych dzisiejszych rządzących są takie jak oni sami.<br />
2017-11-04 23:58:45
OWCZARZY1: 30 LAT TEMU KAŻDY MÓGŁ PRACOWAĆ NA KOPALNI !!! CZY BYŁ PO PODSTAWÓWCE CZY BYŁ MAGISTER INŻYNIER DOCENT HABILITOWANY WIELU PRÓBOWAŁO I UZNALI ŻE ŻELAZO JEST ZA CIĘŻKIE BY GO NOSIĆ NA PLECACH A KAWCIA Z BABKAMI LEPIEJ SMAKUJE NA NA SŁONECZKU TO TERAZ NIE SKAMLEĆ JAK SZCZENIAKI I PRACOWAĆ ŁADNIE DO EMERYTURKI
2017-11-05 06:33:42
ciamajda: krolik bugs@ nie będę ci odbierał pracy. Nie jestem aż tak pazerny. Kopalnie widziałeś z okna autobusu i wydaje ci się że wiesz wszystko. W sumie wiesz gówno.
2017-11-05 07:21:10
krzysztof.mm: Górnicy obecne swoje przywileje zawdzięczają wcale nie \'ciężkiej pracy\', jak tu paru nawiedzonych sugeruje - wielu z nas pracuje równie ciężko, za pracę się dostaje pensję, i całkiem słusznie ta zasada generalnie wszystkich obowiązuje.<br />Jednak dzisiejsze przywileje górników to wcale nie rekompensata za ich pracę - to spadek po ich komunistycznej przeszłości.<br /><br />Górnicy zostali wybrańcami PRLowskich władz na TAKICH SAMYCH zasadach jak SB, MO, zawodowe wojsko czy nauczyciele - byli ważni dla utrzymania reżimu.<br />Zostali uprzywilejowani przez komunistyczne władze, bo górnictwo przez długie lata PRL-u stanowiło jedyne liczące się źródło dewiz dla władzy - dolary za wszelką cenę, to była cała komunistyczna ekonomia w owym czasie<br /><br />Tak więc najpierw, zaraz po wojnie, zmuszano do pracy w kopalniach, potem zaczęto nieprzytomnie górnikom smarować - a to czternastki, barbórkowe, ekstra mięso na kartkach, specjalne sklepy, wczesne emerytury itede<br />mało tego, wmawiano im przy każdej okazji, że są supermenami kretowiska i Bóg wie co jeszcze<br />w zamian mieli cicho siedzieć i ryć na okrągło (nota bene wtedy biskupi jakoś nie mieli tyle co dziś odwagi, by walczyć o wolne niedziele dla nich czy dla innych...) <br /><br />Skutki uboczne były takie, że nawet pod koniec komuny zaczęto budować kopalnie i szyby bez żadnego uzasadnienia ekonomicznego - już kilka lat później trzeba je było zamykać<br />Co gorsza, nabuzowani peerelowską propagandą górnicy uwierzyli w swą nadludzką moc, a po roku 90-tym, zorganizowani w struktury związkowe, zaczęli wykorzystywać potencjał grupy do nieraz brutalnej walki o utrzymanie swoje peerelowskich przywilejów, kosztem oczywiście pozostałych środowisk społeczeństwa.<br /><br />I tak oto za strach polityków przed burdami organizowanym w stolicy przez górnicze hołociarskie lobby płacimy wszyscy - i to wcale niemało.<br /><br />Rząd Kaczyńskiego hojną ręką dorzuca górnikom - na nasze zdrowie oczywiście pieniędzy nie znajduje. No ale co się dziwić - każdy martwy emeryt to ulga dla już i tak niemal zbankrutowanego ZUSu i potwornie zadłużonego budżetu państwa. A przekupieni górnicy pozwolą na jakiś czas ułatwić życie władzy Dojnej Zmiany.
2017-11-05 08:53:07
STEVEabc: Nie można zapomnieć, że wszyscy zatrudnieni na kopalni (łącznie z \'dołowymi\') otrzymywali nagrodę barbórkową, trzynastkę i czternastkę nie licząc prawie darmowych wczasów w swoich (branżowych) ośrodkach wczasowych w górach i nad morzem, gruszach i innych pomniejszych przywilejach (sklepy G itp) .
2017-11-05 11:13:39
Łustroniok: Za każdym razem jak czytam o kolejnych patologiach (bo inaczej tego nazwać nie można) związanych z finansowaniem tego raka który toczy Polskę od 30 lat to dostaję takiego bólu d..., że musiałbym wstać i co najmniej 3 razy obiegnąć żeby to rozchodzić. Górnicy to święte krowy których boi się każdy rząd bo wiadomo jak się kończą próby odebrania im chociażby 10 zł. Burdy, zadymy, płonące, opony itp. Taki przykład chociażby ostatni: Te deputaty będą kosztowały skarb państwa ok 2,5 mld zł natomiast spełnienie oczekiwań lekarzy rezydentów połowę tej kwoty. W UK kiedyś była taka odważna kobieta premier która zrobiła z tym porządek co wywołało falę brutalnych protestów ze strony wiadomo kogo ale przynajmniej ta kwestia została uregulowana, jej zależało na narodzie natomiast naszym politykom zależy wyłącznie na poparciu. Znowu się wk... idę biegać
2017-11-05 11:40:43
Przepierón: @krokusik, czy ja coś o wykształceniu pisałem? Jesteś naprawdę taki głupi czy ten twój komentarz był tylko takim ostatnim rzutem na taśme. Postaraj się czytać uważnie i staraj się zrozumieć napisany tekst a nie tłumacz sobie wszystkiego w miare swojego zboczenia i niedowładztwa umysłowego. Czepiacie sie górników a co z wojokami co szkoły zawodowe nie mogli ukończyć a później prawie nie pojawiając się na wykładach bez matury ukończyli socjologie bądź filozofie na UW. Jak widać w latach 80-tych wiele było możliwe. Ci mieli i nadal mają przywileje, większe od górników a emeryturki 5-7 koła i nadal pracują w wojsku na 1/2 bądź 3/4 etatu. To fakt autentyczny!!!
2017-11-05 12:35:12
stankens: Dwie sprawy:<br />- każdy który tu narzeka może iść pracować na kopalnie (deputat węglowy to było zobowiązanie kopalni podpisywane przy umowie taka premia, więc jak narzekacie to oddajcie swoje premie prezesowi i powiedzcie że rezygnujecie z nich)<br />- dlaczego kolejarze w dalszym ciągu od ZUSu dostają deputat węglowy za co za to że wozili węgiel (info 100% pewne)
2017-11-05 13:07:33
krolik bugs: Zamiast tak narzekać, opluwać i zazdroscic innym to może sprobujcie sił w tak bardzo wg was mlekiem i miodem plynacych branzach
2017-11-05 14:01:03
m.emer: Czy wy nie widzicie że to kolejny cyniczny (jak jeden z wielu) \&quot;chwyt marketingowy\&quot; w celu polepszenia poparcia (czyt. notowań wyborczych) ? <br />W końcu się Kaczyści zreflektowali że Śląsk to jednak póki co leży w granicach RP i mieszkająca tu \&quot;zakamuflowana opcja niemiecka\&quot; to też wyborcy. Po co więc mają zaniżać tu średnią poparcia....? A rzućmy im \&quot;kiełbasę wyborczą\&quot;, ciemna masa łyknie to jak w dym... i słupki nawet tu pójdą w górę. <br />
2017-11-05 19:21:25
OWCZARZY1: Lepiej mieć kiełbasę wyborczą czy zwyczajną niż POmarzyć o lepszym życiu a tylko każdy PISze i opluwa a 500+ z radością wsuwa !!!
2017-11-05 22:12:10
doler: Wszystko to jeden hu... Górnicy, MON, Kolejarze itd wszystko to ciągnie Polskę w dół a świnie przy korycie z W-wy nie maja jaj żeby skończyć ta farsę . Wszyscy w/w twierdzą że ich praca jest ciężka... to zapraszam do firm prywatnych ...zobaczycie co to ciężka praca, standardowa praca na dwóch etatach jednym etatem bez premii 13, mundurówki dodatków mieszkaniowych itd. Często w nadgodzinach niepłatnych . I uważam że każdemu pracownikowi należy się godna praca i wynagrodzenie, ale nie może być tak że reszta społeczeństwa zapier... na całą budżetówkę i spółki skarbu Państwa, do 65 roku zycia. <br />
2017-11-05 22:57:58
OWCZARZY1: doler mołeś iść na księdza i mieć robota w dupie a nie na prywaciorza robić
2017-11-06 05:31:07
krzysztof.mm: tylko kompletny gamoń może uważać, że kiełbasę wyborczą dostaje od pisczyzny za darmo
2017-11-06 08:24:16
krysia83: Tym nierobom po 10 tys za co. Mają emerytury po 4500zl i jecszcze maja malo. Ludzion po 2 grosze przekroczy zarobek to 500+ zabieraja. W polsce bogatym sie dodaje a biednch grabi taki polski chory zacofany kraj. Lepiej wielbadowi przejsc przez ucho igielne niz bogaczowi wejsc do królestwa niebieskiego straszny bedzie ten koniec swiata.ryle zawsze mialy malo i wszystko im sie nalezy
2017-11-06 10:22:05
m.emer: Owczarzy nie broń tak tych PiSiorków, jak bierzesz 500+ to się ciesz póki masz z czego. Wiedz jednak że nie wszyscy dostąpili zaszczytów i przywilejów ustanowionych przez populistycznie nastawiony rząd PiS-u. <br />Ja nie biorę 500+, ani tym bardziej 10 000 zł za deputat węglowy, całe życie ciężko pracuję i jeżeli coś osiągnąłem to właśnie tylko dzięki tej pracy, oraz przez wiele wyrzeczeń własnych i własnej rodziny. Nigdy nie dostałem nic za darmo, a nawet wręcz przeciwnie, uważam więc że wolno mi sobie trochę ponarzekać...<br />A co do deputatu węglowego, to w przypadku pracujących czynnych górników jeszcze jestem w stanie to zaakceptować, ale w przypadku emerytów, rencistów wdów po emerytach (może za chwilę dzieci i wnuki, etc...) toż to jakieś blednę koło jest, studnia bez dna -czysta paranoja. Czy piekarz na emeryturze (albo wdowa po nim) ma do końca życia chleb za darmo??? Tym sposobem to za chwile tona węgla 2000 zł i więcej będzie kosztować... <br /><br />Ps. Teraz też nie jest nic za darmo, to tylko pozory... Na razie wybrańcy dostają, ale będzie jak zwykle...oddać prędzej czy później będą musieli wszyscy, a najwięcej ci którzy nic nie dostali. Takie to czeka nas prawo i sprawiedliwość. <br />Nie wiem też dlaczego tak dziwnie się składa że w tym kraju \&quot;mlekiem i miodem płynącym\&quot; dług publiczny ciągle rośnie ?! A dlaczego się teraz o tym nie mówi...(?) bo teraz nastał czas \&quot;propagandy sukcesu\&quot;, teraz się rozdaje, odbierać będą inni...<br /><br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: