Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzieci płacą jak dorośli?

- Muszę się z kimś tym podzielić, ponieważ jestem oburzona zaistniałą sytuacją – napisała do nas czytelniczka, która chce wyjaśnić sytuację ulgowych przejazdów autobusami - Wyobraźcie sobie, że jest ulga na przejazdy dla dzieci do 6 lat i od 7 lat z legitymacją szkolną. Dla dzieci, które ukończyły 6 rok życia nie ma nic. Płacą 100% jak dorosły, a przecież są to dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły więc legitymacji szkolnej nie posiadają.

Dziecko od 4-6 lat ma prawo do 37% ulgi na przejazdy na podstawie biletu jednorazowego – to pozostaje pewnikiem, ale co ze starszymi dziećmi... ? Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę ulgowych biletów.

Dziecko, które ukończyło sześć lat za bilet powinno zapłacić tyle ile płacą osoby dorosłe w przypadku biletu jednorazowego.- Dziecku, które nie posiada legitymacji nie można również wydać biletu miesięcznego, gdyż bilet taki musi zawierać pełne dane, czyli między innymi: imię, nazwisko, adres zamieszkania, łącznie z podaniem numeru legitymacji bądź dokumentu potwierdzającego rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego. Bez spełnienia tych wymogów przewoźnik nie ma prawa wydać takiego biletu – wyjaśnia Wispol.

Sprawa jest jasna w przypadku młodszych pasazerów...

Dzieci w wieku do ukończenia 4 lat korzystają z bezpłatnych przejazdów w autobusach w komunikacji zwykłej i przyspieszonej (pod warunkiem, że nie zajmują oddzielnego miejsca tzn. siedzą „na kolanach' opiekuna - na podstawie biletów jednorazowych oraz dokumentu stwierdzającego wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka). Jeśli jednak dziecko korzysta z oddzielnego miejsca w autobusie ulga wynosi 78%. Dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego mają prawo do 37% ulgi przy przejazdach autobusami w komunikacji zwykłej i przyspieszonej - na podstawie biletów jednorazowych oraz dokumentu stwierdzającego wiek dziecka.

- Często zdarzają się telefony z pytaniami do nas w sprawie rzeczywistego potwierdzenia wiadomości o braku ustawowej ulgi przy biletach jednorazowych dla dzieci, które skończyły 6 lat – dodaje Wispol, który oprócz ulg ustawowych ma również ulgi komercyjne. - To dobre rozwiązanie w wyżej omawianym przypadku. Każde dziecko, które nie ukończyło dwudziestego roku życia może z tej ulgi korzystać. Rzeczą oczywistą jest, że w przypadku mniejszego dziecka wizualnie można rozpoznać młody wiek, w przypadku starszych - prosimy o okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienie do ulgi. Każdy przewoźnik ma prawo takie ulgi stosować. Nie wszyscy przewoźnicy jednak mają tego typu zniżki.

Podsumowując w ulgach ustawowych dla biletów jednorazowych dzieci po 6 roku życia, czyli od momentu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego nie mają ulg. Pytajmy jednak przewoźników o ulgi komercyjne lub jeśli to możliwe korzystajmy z biletów miesięcznych, one z pewnością będą alternatywą dla naszych portfeli.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: