Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Działania cieszyńskich policjantów związane z Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków

Wczoraj cieszyńscy policjanci na drogach powiatu cieszyńskiego wręczali pieszym odblaskowe elementy oraz kontrolowali zachowania pieszych uczestników ruchu drogowego. Działania te związane były z Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”.

W poniedziałek 01 października policjanci z cieszyńskiej drogówki na drogach powiatu cieszyńskiego rozdawali pieszym odblaski. Działania te związane były z Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków w ramach akcji „Świeć Przykładem”, która ma na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym odnotowuje się więcej wypadków z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Celem akcji jest zachęcanie pieszych do noszenia elementów odblaskowych na wszystkich nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. - Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.- informują mundurowi i przypominają:

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.
  • Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: