Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dyskutowali na temat pogranicza

Studenci dyskutowali na temat pogranicza cieszyńskiego i jego specyfiki. Rozmawiano o różnicach tożsamościowych, mentalnościowych, a także o dziedzictwie kulturowym. Na tym nie koniec. W ramach projektu “Granice Spotkań” studenci będą poznawać różne pogranicza Polski i mniejszości przez nie zamieszkiwane.

Na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie miało miejsce spotkanie na temat pogranicza Ziemi Cieszyńskiej i jego specyfiki. Dyskusja odbyła się w ramach projektu ,,Granice Spotkań" realizowanego przez Magdalenę Bubík i Mariusza Fornagiela, studentów historii drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  

Organizatorzy w ramach warsztatów zdecydowali się przybliżyć grupie studentów najróżniejsze pogranicza Polski i mniejszości przez nie zamieszkiwane, a jednym z nich stał się właśnie Śląsk Cieszyński. W rozmowie wzięli udział dr hab. Grażyna Kubica-Heller prof. UJ, mgr Ewa Cudzich z Uniwersytetu Śląskiego oraz nauczyciel Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie Michał Szczotka. Całość prowadzona była przez studentów historii, ale też rodowitych cieszyniaków Magdalenę Bubík i Jakuba Skałkę. Dyskusję poprzedził spacer historyczny po obu (czeskiej i polskiej) stronach Cieszyna z zaznaczeniem aspektów kulturowych, antropologicznych i etnograficznych oraz wizyta w Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Zainteresowane osoby mogą zobaczyć zapis transmisji dyskusji na stronie Facebookowej Sekcji Antropologii Historycznej KNHS UJ. 

Dyskusja przede wszystkim toczyła się wokół gwary cieszyńskiej ,,po naszymu", czyli kwestie językowe - różnice między polską stroną, a Zaolziem. Poruszono również kwestie tożsamościowe, czyli czy wszyscy czują się Polakami, a może jednak Ślązakami? Z tym związany również problem "wymierania" (jak dinozaurów - cytując Michała Szczotkę) mniejszości na Zaolziu. Przede wszystkim skupiliśmy się na różnicach tożsamościowych, mentalnościowych i kulturowych różnych mniejszości, które obecnie, ale też dawniej zamieszkiwały Ziemię Cieszyńską. Uczestników interesowało także dziedzictwo kulturowe - podkreśla Magdalena Bubík współorganizatorka spotkania, po czy dodaje. Studentom spotkanie bardzo się podobało. Zaczęli się zastanawiać nad swoim pochodzeniem, tradycjami, zwyczajami itd. Kwestie związane z pograniczem może będą nawet ich tematami prac licencjackich i magisterskich. 

Na spotkaniu w Cieszynie projekt się nie kończy, a dopiero rozkręca. Teraz czas na kolejne pogranicza Polski. Jak zapowiadają organizatorzy już 8 kwietnia czas na Przemyśl. Na początku czerwca studenci odwiedzą Kaszuby.  

 

MS

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: