Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dwukrotnie więcej uczniów

W 2014 roku do szkół ma trafić dwukrotnie więcej uczniów, bowiem właśnie wtedy do 7-latków obowiązkowo dołączą 6-latki. Czy rzeczywiście tak, jak pisze Gazeta Prawna ''Szkolne tsunami zaleje Polskę i zabraknie miejsc dla uczniów''? Informacja na temat przygotowania placówek oświatowych do roku szkolnego 2014/2015 będzie jednym z punktów październikowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna.

Podczas październikowej sesji Rady Miasta Cieszyna (25.10.2012) przedstawiony zostanie dodatkowy punkt obrad, który dotyczył będzie przygotowania placówek do roku szkolnego 2014/2015. O wprowadzenie go do porządku obrad wnioskowali radni: Adam Wójtowicz, Eugeniusz Raabe i Krzysztof Herok.

W roku 2010/2011 do pierwszej klasy szkoły podstawowej trafiło 25 sześciolatków. W kolejnym roku liczba ta wzrosła do 76. We wrześniu tego roku do klas pierwszych przyjętych zostało 58 dzieci. Łącznie naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło w roku szkolnym 2012/2013 – 306 dzieci.

Już od jakiegoś czasu mówi się o tym, że za dwa lata szkoły czeka wielka "kumulacja". Do placówek trafią 6 i 7-latki. Jak Cieszyn poradzi sobie z takim obciążeniem? Z informacji przygotowanej przez burmistrza Cieszyna wynika, że przewidywana ilość w klasach pierwszych w roku szkolnym 2014/2015 wyniesie 722 dzieci.

Pojawia się więc kolejne pytanie – czy szkoły są przygotowane na przyjęcie 6-latków? O to zapytaliśmy Renatę Chamerę - Wójcik, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie. - Uważam, że pod względem dydaktycznym nasz szkoła jest dobrze przygotowana na ten moment. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że świetlica jest tą częścią placówki na którą zwraca się zasadniczą uwagę, dlatego będziemy musieli rozszerzyć opiekę świetlicową i tam z całą pewnością będziemy starali się również o dodatkowy etat nauczyciela – wyjaśnia Renata Chamera - Wójcik - Posiadam pełną świadomość tego, że musimy popracować także nad modernizacją szatni. Mamy w tym względzie już pewne plany.

Szkoła wychodzi naprzeciw zmianom... - Oprócz sali dydaktycznej, w której dzieci mogą odrabiać lekcje mamy również salę rekreacyjną, wyposażoną w kanapę i kąciki tematyczne. Chcemy, żeby dzieci czuły się u nas dobrze, odpoczęły po zajęciach, a potem wracały do części dydaktycznej, gdzie będą mogły odrabiać lekcje – dodaje dyrektor SP2.

Z informacji na temat przygotowania placówek oświatowych do roku szkolnego 2014/2015 dowiadujemy się również na jakim etapie znajdują się szkoły: "…zorganizowano sale zabaw we wszystkich publicznych szkołach podstawowych w ramach rządowego programu pod nazwą "Radosna szkoła". Wyposażono sale zabaw w różnorodne pomoce dydaktyczne i sprzęt pozwalający na rozwijanie zainteresowań oraz aktywności dzieci najmłodszych. Funkcjonują place zabaw przy SP4, SP6 i SP7. Zaplanowano doposażenie szkół w różnorodne pomoce dydaktyczne i materiały sprzyjające organizacji zabaw badawczych, rozwijających zdolności, wspomagające rozpoznanie i przeciwdziałanie zagrożeniom dysleksji i dyskalkulii oraz korygujące wady rozwojowe z zakresu wad wymowy i postawy..."

Pomoce dydaktyczne i sprzęt mają zostać zakupione do końca 2012 roku z pozyskanych środków z Unii Europejskiej. O szczegółach z pewnością podczas dzisiejszej sesji rozmawiać będą radni.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: