Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dwór Kossaków oraz muzeum własnością powiatu cieszyńskiego

Podczas październikowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego (27.10) radni pochylili się nad pomysłem przejęcia darowizny od Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich, na który składają się Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej (Domek Ogrodnika), spichlerz oraz teren tzw. Nowego Parku.

Pomysł przejęcia pojawił się już w 2019 roku. Początkowo radni nie odnieśli się do pomysłu zbyt przychylnie. Fundacja im. Zofii Kossak ogłosiła wtedy, że nie jest w stanie dłużej prowadzić działalności kulturalnej i rozważa ogłoszenie upadłości. Tereny fundacji, wraz z Dworem Kossaków i muzeum to jednak istotny z punktu widzenia lokalnego dziedzictwa obiekt. Temat wciąż był poruszany. Podczas październikowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego radni przyjęli uchwałę, dotyczącą darowizny. Przejęty przez powiat majątek zostanie przekazany do zarządzania Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Możliwe, że w przyszłości obiekt będzie funkcjonował jako nowa instytucja kultury.

- Po przejęciu we współpracy z gminą Brenną będziemy myśleć nad rozwojem tego miejsca, ponieważ Brenna zadeklarowała chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Chcemy utworzyć Centrum Kultury Wyższej, ponieważ takich miejsc w Polsce jest bardzo niewiele. Mam nadzieję, że to miejsce pod auspicjami Powiatu Cieszyńskiego właśnie takie zadanie będzie spełniało - wyjaśniała Janina Żagan, Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: