Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dwóch Wicemistrzów z Cieszyna

Sztuki walki na Śląsku Cieszyńskim trafiają na podatny grunt. Kolejny sukces w tej dziedzinie odnieśli judocy trenujący w JUDO MOSiR Cieszyn. Piotr Macura i Tadeusz Rusin powrócą z Sobótki z tytułami wicemistrzów Polski.

W minioną sobotę 15.09.2012 w Sobótce koło Wrocławia odbyły się XII Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski MASTERS JUDO 2012. Masters to turniej zawodników kategorii wiekowej po 30 roku życia. W klasie tej startują trenerzy oraz byli zawodnicy dalej trenujący i odnoszący sukcesy.

W turnieju wzięło udział 98 zawodników z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec. Zawody organizowane w Polsce są jednymi z najbardziej prestiżowych w Europie Środkowej, punkty tu zdobyte zliczane są w rankingu światowej federacji Judo, dlatego co roku przyciągają wielu sportowców.

Zawodnicy z powiatu cieszyńskiego wyruszyli na turniej w okrojonym składzie (powodem były zarówno kontuzje, jak i kwestie finansowe). Tylko dwóch sportowców reprezentowało ziemię cieszyńską - Piotr Macura i Tadeusz Rusin, którzy są zawodnikami klubu JUDO MOSiR Cieszyn. Jak się okazało - obaj, po trudnych pojedynkach z najlepszymi zawodnikami Polski, wywalczyli prestiżowe tytuły Wicemistrzów Polski.  Piotr Macura zajął 2-ie miejsce w kategorii M1 (do 81 kg) a Tadeusz Rusin 2-gie miejsce w kategorii M3 (do 73 kg). - Obaj nasi zawodnicy stoczyli bardzo wyrównane walki, zasługujące na gorące słowa uznania i gratulacje! - komentuje Jerzy Pilch, trener cieszyńskiej sekcji judo i dodaje: - Judo jako szlachetnej sztuki walki kształtującej ducha i ciało pomaga rozwijać się w każdym wieku dlatego zapraszamy do udziału w treningach dzieci, młodzieży i dorosłych (więcej informacji na naszej stronie www.judo.cieszyn.pl).  

Judo powstało formalnie ponad 125 lat temu. Jednak początki używanych technik wywodzą się bezpośrednio ze szkół bohaterskich samurajów i świątyń mnichów. Judo przynosi do naszych czasów filozofię życia opartą na honorze i szanowaniu przeciwnika. Sport ten ma w Cieszynie długoletnią tradycję sięgającą 1959 roku, kiedy to do miasta przyjechał Zygmunt Musioł (tajniki judo poznawał w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i na Dalekim Wschodzie) i poprowadził pierwszy kurs judo. Już wtedy zainteresowanie tą sztuką walki okazało się być ogromne - na kurs zapisało się 85 młodych sympatyków tego sportu.

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: