Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Duchowny na czele szkół

Ks. Tomasz Sroka od wczoraj (16 kwietnia) szefuje Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Nominacji dokonał bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki i zarazem prezes Stowarzyszenia 'Dziedzictwo św. Jana Sarkandra', które prowadzi szkoły w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach.

Liczący 35 lat ks. Tomasz Sroka ma siedmioletnie doświadczenie kapłańskie i katechetyczne. Dotychczas pracował duszpastersko w Radziechowach na Żywiecczyźnie, w Strumieniu i w Rzykach koło Andrychowa. Katechizował w szkołach i prowadził grupy duszpasterskie. Animował przedsięwzięcia edukacyjne i artystyczne, budząc zaangażowanie dzieci, młodzieży i dorosłych, czego efektem były między innymi bardzo ambitne przedstawienia teatralne, realizowane przez zespoły amatorskie. Ks. Sroka jest w trakcie studiów doktoranckich z zakresu katechetyki na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Umiejętności prowadzenia szkoły zdobył podczas kursu zarządzania oświatą, zorganizowanego przez Placówkę Doskonalenia Nauczycieli „Pro Formatione” w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z radiem diecezjalnym „Anioł Beskidów”, prowadząc audycje katechetyczne i formacyjne.

Jak mówił wczoraj bp Roman Pindel, wręczając nominację dyrektorską, często zauważa się dużą dysproporcję pomiędzy wykształceniem zawodowym, a wykształceniem religijnym. Bywa, że ktoś jest magistrem, czy doktorem, a wiedzę religijną ma na poziomie klasy podstawowej. W szkole katolickiej jest nadzieja, że kompetencja co do wiary i światopoglądu chrześcijańskiego jest porównywalna. Ktoś kto ma maturę z matematyki czy języka polskiego, ma również wiedzę o religii na poziomie maturalnym.

POSLUCHAJ

Jak zaznaczał ordynariusz, stowarzyszenie, które prowadzi te szkoły, to przepiękna karta historii, Kościoła Katolickiego na Ziemi Cieszyńskiej i polskości. To są niesamowite zasługi. Funkcja formowania tych, którzy tutaj przychodzą i nawiązywanie do najlepszych tradycji Polski– to będzie misja dyrektora.- mówił.

Jak pokazują statystyki, szkoły katolickie mają wysoki poziom merytoryczny. Szkoła musi być szkołą, a przy tym daje gwarancję wychowania w duchu wartości chrześcijańskich. One nie są postponowaniem szkół publicznych, ale mogą stanowić zarzewie ewangeliczne i promieniować na inne szkoły
. -zauważa ks. dr Marek Studenski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Bielsko – Żywieckiej.

W cieszyńskim gimnazjum, które prowadzi stowarzyszenie uczy się obecnie około 70 uczniów. W 2 i 3 klasie liceum edukuje się 30 osób. Nowy dyrektor bardzo liczy na to, że uda się przeprowadzić nabór do pierwszej klasy liceum. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie miało ono jakiś profil, czy pozostanie ogólnym. Stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra prowadzi w Cieszynie oprócz szkół – podstawowej, gimnazjum i liceum także przedszkole. W Czechowicach – Dziedzicach prowadzi przedszkole i gimnazjum .

Jan Bacza


Z nowym dyrektorem Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego, ks. Tomaszem Sroką rozmawiał Jan Bacza.


Jak się ksiądz czuje na nowym miejscu?

Czuję przede wszystkim dużą odpowiedzialność jaka została i mi powierzona, chciałbym jej sprostać przy pomocy Boga i ludzkiemu wsparciu.

Jakieś doświadczenia ma ksiądz w kierowaniu placówką edukacyjną?


Kończę kurs zarządzania oświatą, jestem po egzaminie z prawa, przed obroną pracy. Jako katecheta mam siedmioletnie doświadczenie w trzech różnych parafiach, w trzech różnych typach szkół.

Ze Śląskiem Cieszyńskim miał ksiądz już styczność, był wikariuszem w Strumieniu.


Tak, była to moja pierwsza parafia, pracowałem w gimnazjum, szkole podstawowej. Uczyłem również w Szkole Życia. Przez pryzmat Strumienia mam obraz Śląska Cieszyńskiego.

Jak ksiądz widzi prowadzenie tej placówki?

Patrząc przez pryzmat doświadczenia życiowego, bo sam uczyłem się w szkole katolickiej, uważam, że nacisk powinien tutaj być kładziony na wychowanie katolickie, ale także na wychowanie, które daje młodemu człowiekowi nadzieje i wychowanie, która wspiera rodzinę. Dzisiaj wielkim problemem jest uczestnictwo rodziców w wychowaniu dzieci. Często to w różnych rozmowach jest poruszane – brak rodzica w wychowaniu dziecka. Wychowanie jest przełożone na szkołę, rodzica to nie interesuje. To jest moim celem, żeby rodzice także aktywnie uczestniczyli w wychowaniu i edukacji swoich dzieci.

Czyli podejmowane będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, ale również podejmowane inicjatywy dla rodziców?


Chciałbym tak prowadzić szkołę, aby odbywał się proces wychowawczy i edukacyjny, ale chciałbym mocno podkreślić współpracę z rodzicami, jest to dla mnie bardzo istotne z racji doświadczenia w innych szkołach, gdzie zauważałem najwięcej problemów na linii rodzic-szkoła.

Jaki powinien być uczeń, po opuszczeniu murów tej szkoły?


Dla mnie praca nauczyciela, katechety i księdza jest trochę tak, jak praca rolnika, który rzuca ziarno i czeka na owoc. Szczerze mówiąc to co my dajemy uczniom w szkole, efekt tego nie da się zmierzyć od razu, na końcu roku. Dla mnie, jako księdza, liczy się efekt docelowy czyli rozwój człowieka pełnego. Chciałbym zobaczyć swoich uczniów za 10 czy 20 lat, chciałbym ich widzieć, że są to prawdziwi ludzie. Tego co my wkładamy w szkole w ucznia nie da się zauważyc od razu, jest to proces. Chciałbym, żeby wychodząc ze szkoły mieli świadomość wiary, jej rozwoju, żeby byli przygotowali intelektualnie do tego co przed nimi.

Dla dyrektorów szkół problemem jest nabór, ma już ksiądz pomysł jak przyciągnąć uczniów?


Nad tym pracuję. Przede wszystkim rodzice i uczniowie muszą nam zaufać. Dużą rolę odgrywa atmosfera w szkole. Także osobowość nauczyciela ma istotne znaczenie. Dlatego, że przekaz wiedzy powinien być wzmocniony jego osobowością. To nie może być tylko nauczyciel, ale przede wszystkim pedagog. Na to chciałbym zwrócić uwagę. Jeśli chodzi o 'przyciąganie' osób, myślę, że w ten sposób będzie to realizowane. Dobro się samo reklamuje, jeśli jest to coś wartościowego, ludzie samo to odszukają. Trafią do tego.

Jest ksiądz już po pierwszym spotkaniu z gronem pedagogicznym.

Chyba było troszkę stresu po jednej i drugiej stronie. Chcę ich posłuchać, usłyszeć co maja do powiedzenia, jaki mają plan na dalszą pracę i współpracę. Widziałem uśmiech na twarzy, nie powinno być źle.


Dziękuję za rozmowę.

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

52
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-04-18 10:37:16
karolina998: Bardzo dziwne to wszystko. Ksiądz z siedmioletnim stażem kapłana zostaje dyrektorem dwóch szkół - bez doświadczenia pedagogicznego (jedynie w nauczeniu religii). Co stało się z poprzednią Panią Dyrektor - ZNIKNĘŁA!!!- podobno nie miała kompetencji. Nigdy nie posłałabym moich dzieci do tych szkół. Teraz tam tylko dużo mówi się o katolickości, a w praktyce postępowanie niektórych osób reprezentujących nie ma nic wspólnego z katolickością. Zgadzam się ze słowami k.bp o poziomach wiedzy religijnej, ale wiedza w tym przypadku ma się nijak do postępowania człowieka zgodnie z \"posiadaną wiedzą\". Wysyłajcie dzieci i młodzież do TE tam jest NORMALNIE.
2015-04-18 13:33:26
cd minerwa: Nic nie wspomniano o konkursie na to stanowisko i o innych kandydatach.<br />\&quot; Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły dla szkół publicznych prowadzonych przez <br />jednostki samorządu terytorialnego odbywa się po zakończeniu procedury związanej <br />z konkursem wyłaniającym kandydata na dyrektora. Procedura jest jednakowa w przy-<br />padku, gdy kandydat jest nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, jak i w przy-<br />padku, gdy kandydat nie jest nauczycielem.\&quot; <br />
2015-04-18 14:23:23
szkoły: Pani dyrektor nie zniknęła !!! Jest i żyje, chociaż z ogromnym bólem serca i żalem.<br />Zrobiono wszystko, aby utrudnić mi dostęp do uczniów. Dlatego nie wszystkim udało mi się podziękować za prawie dwa wspólnie spędzone lata i pożegnać się z nimi. Korzystam zatem z tej okazji i wszystkim tym, których nie mogłam osobiście usciskać na do widzenia oraz Ich wspaniałym rodzicom dziękuję za to, że mogłam z Wami pracować i współpracować. Był to dla mnie prawdziwy zaszczyt, ale także było to dla mnie ogromnym źródłem radości, ponieważ Uczeń był dla mnie najważniejszy i zawsze traktowałam swoją pracę jako misję majacą na celu ukształtowanie młodego człowieka tak, aby wyrósł na dobrego, prawego, o szerokich horyzontach i gruntownej wiedzy. Sama też wiele uczyłam się od moich Uczniów - to jest cel pracy każdego pedagoga. Dziękuję także gronu pedagogicznemu, które jest naprawdę bardzo kompetentne i oddane swojej pracy. Zawsze Państwu mówiłam, iż stanowimy zespół. Możemy różnić się w naszych poglądach na pewne sprawy, ale należy o tym szczerze rozmawiać i tak było, za co dziękuję szczególnie.<br />Co do kompetencji, brak których mi zarzucono pragnę poinformować, iż w dokładnie 31 lat temu ukończyłam studia magisterskie na kierunku pedagogicznym wydziału romanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.<br /> Po ukończeniu 18 lat, czyli zaraz po zdaniu matury zaczęłam pracować jako nauczyciel języka francuskiego. <br />Zdałam z wynikiem bardzo dobrym egzamin państwowy, co uprawniało w tamtych czasach do podjęcia pracy. Uczyłam w najbardziej rennomowanych liceach warszawskich. Mój staż w oświacie wynosi przeszło 30 lat. Spędziłam w sumie prawie 10 lat we Francji, gdzie też podjęłam studia doktoranckie na wydziale literatury porównawczej paryskiej Sorbony (promotor - prof. J. Canot)- niestety z barku środków musiałam te studia przerwać i powrócić do kraju. Pracowałam jako lektor języka w licznych ośrodkach nauczania języków obcych. Zdałam egzamin na tłumacza przysięgłego i pracowałam jako tłumacz symultaniczny. Pracowałam też jako asystent francuskojęzycznych reżyserów i redaktor w Dziale Literackim Teatru Wielkiego w Warszawie, dziesiejsza Opera Narodowa. Jestem licencjonowanym pilotem uprawnionym do pracy w turystyce.<br />Po przeniesieniu się z Warszawy do Ustronia trudno mi było znaleźć stałą pracę w szkolnictwie - może powodem były za \&quot;niskie\&quot; kwalifikacje ? Po otrzymaniu propozycji objęcia funkcji dyrektora szkół, katolickiego gimnazjum i liceum w Cieszynie, ukończyłam, z wynikiem bardzo dobrym, kurs zarządzania w oświacie w Instytucie Doskonalenia Nauczycieli WIEDZA w Katowicach. I to tyle jeśli chodzi o brak kompetencji i kwalifikacji do pełnienia funkcji dyrektora. Natomiast jeśli chodzi o mój stosunek do pracy nauczyciela i Uczniów to zawsze uważałam, że moim obowiązkiem jest służenie ich szeroko pojętemu dobru. Zawsze darzyłam ich szacunkiem, zrozumieniem i przyjaźnią. Dlatego dzisiaj boleję nad tym, co się stało; nie ze względu na mnie, ale z powodu tych młodych ludzi, których tak gwałtownie i niespodziewanie musiałam opuścić. Trzymajcie się kochani i nie zapominajcie, iż wiedza jest i będzie zawsze Waszym największym kapitałem.<br />Małgorzata Kornacka, były dyrektor KG i KLO w Cieszynie
2015-04-18 15:20:43
karolina998: Dziękuję Pani Dyrektor i gratuluję \&quot;odwagi\&quot;. Może źle powiedziane - nie odwagi, ale przedstawienia ODROBINY prawdy. Nauczyciele, rodzice, uczniowie, członkowie Stowarzyszenia piszcie o tym co teraz dzieje się w Stowarzyszeniu i szkołach \&quot;katolickich\&quot; jeżeli macie odwagę i nie boicie się, że również stracicie pracę.
2015-04-18 17:50:38
szkoły: Dziękuję za słowa otuchy, które przywracają wiarę w ludzi.<br />W moim odczuciu zrobiłam wiele dla \&quot;moich\&quot; szkół przez ten czas kiedy byłam dyrektorem. Nie będę teraz tu o tym piać. Chciałam tylko wspomnieć o jednym - udało mi się po raz pierwszy w historii szkół doprowadzić do wymiany polsko- francuskiej z jednym z gimnazjów z St.Malo. Gościliśmy Francuzów w marcu. Wyjechali zachwyceni, miedzy innymi dlatego, że dołorzyłam trochę własnych pieniędzy do finansowania ich pobytu. Stowarzyszenie odmówiło mi pokrycia wszystkich kosztów. Nasza grupa jedzie do Francji w czerwcu. Miałam jechać jako opikun. Jednak i tego mi zabroniono, Mam tylko nadzieję, że Uczniwie, którym to obecałam zrozumieją...Pozdrawiam. Małgorzata Kornacka
2015-04-18 19:49:47
uczniowie: Wiemy doskonale ile Pani zrobiła dla naszej szkoły i jesteśmy wdzięczni za wszystko. Rozumiemy, że nie może Pani być opiekunem podczas wyjazdu do Francji. Zawsze będziemy pamiętać ile Pani serca włożyła w naszą szkołę i w wychowanie nas. <br />Uczeń Szkoły Katolickiej
2015-04-18 20:50:26
xxl: Niezrozumiała i niemądra decyzja żeby na dwa miesiące przed zakończeniem roku szkolnego i na dwa tygodnie przed egzaminami odwołać bezzasadnie dyrektora i powołać nowego, który nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu szkołą. Nowy dyrektor ma zaledwie siedmioletni staż pracy i dopiero kończy kurs zarządzania oświatą. A za dwa tygodnie ma poprowadzić pielgrzymkę o czym pisze Gwiazdka Cieszyńska. Zapowiada się niezły chaos w szkołach.<br />Przykre, że organ prowadzący nie zdobył się na złożenie podziękowań Pani dyrektor Małgorzacie Kornackiej za kompetentną, sumienną i rzetelną pracę, za wspaniałą atmosferę jaką stworzyła w tych szkołach. Na szczęście zrobili to uczniowie. To świadczy o ich dojrzałości i umiejętności obiektywnej oceny sytuacji. Tej dojrzałości należy im pogratulować. Postąpili zgodnie z powiedzeniem: \&quot; Nie słuchaj podszeptów złości, które od podłych pochodzą, idź zawsze drogą prawości i kochaj tych co nią chodzą\&quot;.
2015-04-18 21:27:09
uczniowie: Czuliśmy, że to nasz obowiązek podziękować Pani Dyrektor. Tylko bardzo nam przykro, że nie usłyszeliśmy słów pochwały za to, a wręcz przeciwnie zostaliśmy w pewien sposób zganieni za to.
2015-04-18 21:28:00
uczniowie: Czuliśmy, że to nasz obowiązek podziękować Pani Dyrektor. Tylko bardzo nam przykro, że nie usłyszeliśmy słów pochwały za to, a wręcz przeciwnie zostaliśmy w pewien sposób zganieni za to.<br />
2015-04-18 23:07:26
MatekM: Czytając komentarze, mam wrażenie, że niektóre osoby zapomniały o tym, że Ks. Tomasz został mianowany przez Księdza Biskupa. Już to powinno otwierać na znacznie większe zaufanie do nowego dyrektora. Mało tego, Ksiądz Tomasz ukończył roczny kurs prowadzenia placówek oświatowych o jednym z najwyższych standardów, gdzie często zapisują się \&quot;doświadczeni\&quot; dyrektorzy szkół z długoletnim stażem. Wiek Księdza Tomasza, jest idealny do podjęcia się takiego wyzwania i spojrzenia na wszystko z nowej świeższej perspektywy. Uważam, że decyzja Księdza Biskupa jest bardzo dobra i przełoży się świetne funkcjonowanie zarówno Liceum jak i Gimnazjum Katolickiego. Warto też, na koniec wspomnieć o opiniach jakie mają osoby, które w szkołach współpracowały z Księdzem Tomaszem. Opinie te w jasny sposób pokazują niesamowitą charyzmę Księdza Tomasza i jego wielka zdolność budowania relacji z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Pozdrawiam :)
2015-04-18 23:07:56
MatekM: Czytając komentarze, mam wrażenie, że niektóre osoby zapomniały o tym, że Ks. Tomasz został mianowany przez Księdza Biskupa. Już to powinno otwierać na znacznie większe zaufanie do nowego dyrektora. Mało tego, Ksiądz Tomasz ukończył roczny kurs prowadzenia placówek oświatowych o jednym z najwyższych standardów, gdzie często zapisują się \&quot;doświadczeni\&quot; dyrektorzy szkół z długoletnim stażem. Wiek Księdza Tomasza, jest idealny do podjęcia się takiego wyzwania i spojrzenia na wszystko z nowej świeższej perspektywy. Uważam, że decyzja Księdza Biskupa jest bardzo dobra i przełoży się świetne funkcjonowanie zarówno Liceum jak i Gimnazjum Katolickiego. Warto też, na koniec wspomnieć o opiniach jakie mają osoby, które w szkołach współpracowały z Księdzem Tomaszem. Opinie te w jasny sposób pokazują niesamowitą charyzmę Księdza Tomasza i jego wielka zdolność budowania relacji z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Pozdrawiam :)
2015-04-18 23:21:42
cd minerwa: Casus Lemanski powraca...
2015-04-18 23:32:55
MatekM: Nie rozumiem porównania. Po za tym, Liceum i Gimnazjum należy do Dziedzictwa, nie jest publiczną szkołą. O dyrektorze decyduje zarząd i prezes i oni mianują.
2015-04-19 09:04:38
cd minerwa: Jak mowi § 5 <br /><br />\&quot;Gimnazjum spełnia warunki ustawowe przewidziane dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.<br />Gimnazjum podlega nadzorowi pedagogicznemu Kuratorium Oświaty Katowicach, zgodnie z odpowiednimi przepisami.\&quot;<br /><br />Czy roczny kurs zarzadzania oswiata daje wiedze odnosnie - zagadnienia prawa pracy, prawa zamowien publicznych , odpowiedzialnosci finansowej, administratora danych osobowych itd.<br />Czy to, ze ks. uczacy katechezy i jak pisza ? dał się poznać jako znakomity organizator, podrywając liczącą ponad sto osób grupę parafian do udziału w pieszej pielgrzymce diecezjalnej do Łagiewnik?.<br />Czy wspolpraca z radiem diecezjalnym ?Aniol Beskidow?- daje mu az taka wiedze bycia dyrektorem, zeby jak pisze XXL na dwa miesiace przed zakonczeniem roku szkolnego i na dwa tygodnie przed egzaminami odwolac bezzasadnie dyrektora. Co na to Rada Rodzicow - czy nie mieli nic do powiedzenia ...? Czy bali sie \&quot;ekskomuniki\&quot;. <br /><br />
2015-04-19 09:35:34
szkoły: Dziękuję za życzliwe wpisy i pozdrawiam ich autorów. Pozwolę sobie też ustosunkować się do wpisu dot. księdza Tomasza. Niem miałam okazji Go poznać i nie czuję się uprawniona do oceniania. Choć z całego serca życzę Mu powodzenia. Bardzo boleję nad kontekstem, w którym ksiedzu przyszło objąć to stanowisko. Bardzo zły start....<br />Stowarzyszenie, w tym jego prezes, mają prawo do własnej polityki personalnej, ale w cywilizowanym świecie obowiazują pewne standardy. Zabrakło między innymi, bo nie tylko, tego co zwykło sie uważać za właściwy obyczaj i chrześcijańskie, katolickie podejście do bliźniego. Widać stanowisko biskupa nie czyni jeszcze człowieka człowiekiem, choć powinno.....<br />Do jednego z moich wpisów zakradły się językowe chochliki. Przepraszam, ale są one wynikiem stresu. Pozdrawiam. Małgorzata Kornacka
2015-04-19 09:38:39
szkoły: Dziękuję za życzliwe wpisy i pozdrawiam ich autorów. Pozwolę sobie też ustosunkować się do wpisu dot. księdza Tomasza. Nie miałam okazji Go poznać i nie czuję się uprawniona do oceniania. Choć z całego serca życzę Mu powodzenia. Bardzo boleję nad kontekstem, w którym ksiedzu przyszło objąć to stanowisko. Bardzo zły start....<br />Stowarzyszenie, w tym jego prezes, mają prawo do własnej polityki personalnej, ale w cywilizowanym świecie obowiazują pewne standardy. Zabrakło między innymi, bo nie tylko, tego co zwykło sie uważać za właściwy obyczaj i chrześcijańskie, katolickie podejście do bliźniego. Widać stanowisko biskupa nie czyni jeszcze człowieka człowiekiem, choć powinno.....<br />Do jednego z moich wpisów zakradły się językowe chochliki. Przepraszam, ale są one wynikiem stresu. Pozdrawiam. Małgorzata Kornacka
2015-04-19 11:33:34
profesor1: Nadszedł czas, aby poinformować jak została ?zwolniona? Pani dyrektor Małgorzata Kornacka. Prezes Stowarzyszenia wezwał do kurii Panią dyrektor i oznajmił, że zwalnia ją z zajmowanego stanowiska w związku z brakiem kwalifikacji. Przedstawiono trzy możliwości rozwiązania umowy. Odejście na własną prośbę , lecz w okresie wypowiedzenia nie może pokazywać się w szkole; rozwiązanie stosunku pracy za tzw. porozumieniem stron, też bez prawa wchodzenia do szkoły. Jeżeli nie zaakceptowałaby żadnej z tych propozycji to i tak zostanie zwolniona dyscyplinarnie ?czego nawet nie trzeba uzasadniać?. Każdy wariat ze skutkiem natychmiastowym. Szantaż?<br />Z tego, co wiem uzasadnieniem tak drastycznego i gwałtownego zwolnienia (wyrzucenia) tłumaczono nieodpowiednimi kwalifikacjami, oraz niewielkim doświadczeniem pracy w szkolnictwie, brakiem umiejętności w nawiązywania kontaktów i rzekomym strachem przed ludźmi.<br /> Niewielu znam takich, którzy by mieli taką łatwość, z wdziękiem i gracją, nawiązywania kontaktów jak Pani dyrektor. W każdej sytuacji potrafiąca się odpowiednio zachować, elokwentna i inteligentna, posiadająca rzadką umiejętność przemawiania bez kartki bez względu na to jak liczne jest audytorium. Potrafiąca mówić piękną polszczyzną, trafnie i na temat, językiem zrozumiałym dla wszystkich. Nic mi nie wiadomo, aby Pani dyrektor popełniła jakieś wykroczenie niegodne zajmowanego stanowiska, lub zachowywała się nieodpowiednio, co by uzasadniało tak drastyczne zwolnienie. A miałem tę przyjemność obserwować Ją niemal codziennie. A może prezes Stowarzyszenia, ksiądz biskup poinformuje nas, jakie to ?przestępstwo? pełniła Pani dyrektor, że została tak potraktowana. Nie trzeba pisać wprost można poinformować oględnie, aby nie być oskarżonym o naruszenie dóbr osobistych. Jeżeli takiej informacji nie będzie to znaczy, że takie standardy ,( a raczej brak jakichkolwiek standardów) panują obecnie we władzach Stowarzyszenia Dziedzictwo św. Jana Sarkandra , pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Bielsko-Żywieckiego.<br />Następnego dnia po zwolnieniu, Pani dyrektor przyszła do szkoły, aby się pożegnać z uczniami i gronem nauczycielskim, lecz została wyrzucona przez najbliższych współpracowników prezesa i wiele osób słyszało jak panie krzyczały: ?proszę stad wyjść pani niewolno przebywać w szkole, jak pani natychmiast nie wyjdzie to wezwiemy straż miejską? Podobno było to na polecenie prezesa. <br />Sami Państwo oceńcie tę sytuację. Z tego co wiem Pani dyrektor jest członkiem Zarządu tego Stowarzyszenia. Wybrana została na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, gdzie odwołano poprzedni Zarząd i powołano nowy( trzy Panie dyrektor ; ze szkoły podstawowej , gimnazjum i liceum, oraz Pani dyrektor z gimnazjum w Czechowicach), prezesem został ksiądz biskup.<br /> Jest to jakieś kuriozum. Członek Zarządu Stowarzyszenia, (gdzie Zarząd jest najwyższą władzą między walnymi zgromadzeniami), który ma zakaz wstępu do szkoły, którą ma nadzorować??? <br />Z tego co wiem odwołać członka Zarządu może jedynie walne zgromadzenie. Strasznie się zaplątali. Czy Państwo coś z tego rozumiecie?<br /> Jeszcze większą budzi to grozę, bo Stowarzyszenie jest organem prowadzącym Katolickie Szkoły w Cieszynie, do których chodzą nasze dzieci. Rodzi się pytanie co dzieje się w tym Stowarzyszeniu, którego prezesem jest przecież ksiądz biskup. <br />Odkąd dyrektorem została Pani Kornacka szkoły ożyły, jak to się mówi: nabrały rumieńców. <br />W gimnazjum i liceum znacznie podniósł się poziom i to nie tylko nauczania. Uczniowie zaczęli odnosić znaczące sukcesy, nastała miła przyjazna atmosfera, którą odczuwali wszyscy. Dzieci z przyjemnością szły do swojej szkoły. Deklarowały chęć pozostania w szkole po skończeniu jednego etapu nauczania. Po tym co się stało, wszyscy przeżyli szok. Dzieci są przygnębione, zestresowane i smutne. Jak mówią nie wiedzą co dalej z tą szkołą będzie. Wszyscy bardzo lubili i cenili Panią dyrektor. Daje się słyszeć jak mówią, że nie zostaną w tej szkole. Rodzice są zbulwersowani całą tą sytuacją. Nowy niedoświadczony dyrektor szkoły na dwa miesiące przed końcem roku szkolnego- katastrofa! W porównaniu do Pani dyrektor Kornackiej, ksiądz dyrektor nie ma wykształcenia pedagogicznego, ani odpowiedniego przygotowania, aby poprowadzić szkoły na poziomie. Wrażenia po pierwszym spotkaniu nie są najlepsze. Mówiąc krótko ?niebo a ziemia?. Z doświadczenia wiem, bo w szkołach pracuję już dość długo, jak ważne jest, aby na tym stanowisku pracowała odpowiednia osoba, pedagog z prawdziwego zdarzenia, kochający szkołę i swoich wychowanków. Kimś takim z całą pewnością jest Pani dyrektor Małgorzata Kornacka. <br />Zastanawiam się, czy w tej sytuacji nie zabrać swojego dziecka z tej szkoły, bo drugiego na pewno do niej poślę. Zachęcam moich kolegów i koleżanki, jak i rodziców dzieci uczących się w tych szkołach do zabrania głosu w tej sprawie. Ze zrozumiałych względów nie mogę podpisać się imieniem i nazwiskiem za co wszystkich przepraszam. <br /> J.S<br /> P.S. pod tym co tu zostało napisane chce się również podpisać koleżanka, oczywiście też nie z imienia i nazwiska za co i ona przeprasza. K.K<br />W ostatniej chwili dołączył jeszcze jeden kolega, który mówi, ze podpisuje się pod tekstem obiema rękami!!! Nauczyciel
2015-04-19 11:49:38
profesor1: oczywiście powinno być \&quot;bo drugiego dziecka do tej szkoły NIE poślę. Przepraszam komputerowy chochlik.
2015-04-19 11:53:02
wislanin135: brakuje mi tz i to bardzo...... komentarza Pana \&quot;alternatywy 5\&quot;
2015-04-19 13:53:48
karolina998: Czytam wpis ?profesor1? i czuję jak wzrasta moje oburzenie. Metody działania nowego Zarządu Stowarzyszenia Dziedzictwo można porównać do sposobu traktowania pracowników przez niektóre hipermarkety na naszym rynku, a podobno jest to Stowarzyszenie katolickie ? co bez przerwy jest podkreślane.<br />Do MatekM ?Ks. Tomasz został mianowany przez Księdza Biskupa. Już to powinno otwierać na znacznie większe zaufanie do nowego dyrektora.? To,że jakąś osobę mianuje na stanowisko ksiądz biskup ma budzić do tej osoby większe zaufanie ? błędne stwierdzenie ? szczególnie czytając jak ten sam ksiądz biskup postępuje z innymi osobami. <br />Mam jeszcze jedno pytanie czy nowy ksiądz dyrektor przejął od poprzedniej Pani dyrektor dokumenty i najważniejsze informacje, które zapewne pomogły by mu na przejęcie zarządzania szkołami w tak gorącym okresie (egzaminy, matura). Z wpisu ?profesor1? wynika, że nie było takiej możliwości. To to świadczy już o ?kompetencji? nowego dyrektora i doświadczeniu lub jego kompletnego braku i ignorancji nowego Zarządu Stowarzyszenia.<br />Wpis ?Uczniowie ?Czuliśmy, że to nasz obowiązek podziękować Pani Dyrektor. Tylko bardzo nam przykro, że nie usłyszeliśmy słów pochwały za to, a wręcz przeciwnie zostaliśmy w pewien sposób zganieni za to?. Ten wpis mówi sam za siebie w jaki sposób wychowywana jest w tych szkołach obecnie młodzież. Nigdy nie posłałabym tam swoich dzieci. Takiego szacunku do drugiej osoby uczą szkoły ?katolickie?!!!.
2015-04-19 13:56:51
Gavin: Gratuluję ks. Tomaszowi Sroka nominacji na dyrektora szkół katolickich! Ufam, że swoje kompetencje nowy dyrektor będzie budować nie tylko w oparciu o wykształcenie i doświadczenie, ale również z wykorzystaniem posiadanych UMIEJĘTNOŚCI i już wkrótce pokaże EFEKTY swoich pierwszych działań :-), bo o nie w tej ZMIANIE przecież chodzi :-)<br />Boleję, że Autor powyższej informacji już w samym jej tytule pominął istotny fakt, że Duchowny stanął na czele szkół KATOLICKICH. W tym kontekście nie ma przecież znaczenia, czy funkcję tę pełni osoba duchowna, czy świecka. Powinien to być KATOLIK.<br />Co do rekomendacji tej szkoły, uważam, że wraz z jej \&quot;odnową\&quot; otwiera się niebywała szansa na merytorycznie świetne szkoły! Gwarantem wysokiego poziomu nauczania jest obecnie Ks. Biskup Roman Pindel (wcześniejszy Rektor WSD w Krakowie), NAUKOWIEC, PROFESOR Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. dr Andrzej Abdank-Kozubski - WYKŁADOWCA Uniwersytetu w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.<br />Gronu Pedagogicznemu cieszyńskich szkół życzę umiejętnego czerpania i wykorzystania tego potencjału w pracy dydaktycznej, dotychczasowej Pani Dyrektor sukcesów w dalszej pracy zawodowej, UCZNIOM zapału do nauki i świetnych wyników na zbliżających się egzaminach gimnazjalnych i maturalnych, a ich Rodzicom pokoju serca i ufności.<br />Każdy \&quot;remont\&quot;, podobnie jak w domu, najpierw wymaga wysiłku, pracy, zaangażowania, czasem wzbudza różne emocje, aby potem móc w pełni cieszyć się jego wspaniałymi efektami, które pozostają na kolejne lata....
2015-04-19 14:39:32
cd minerwa: @Gavin- bzdury pleciesz. Uwazasz, ze tak przeprowadzony \&quot;remont\&quot; jest dobrym przykladem dla zdezorientowanych dzieci i mlodziezy w szkole katolickiej jak i ich rodzicow. <br />Cytuje - \&quot; Gwarantem wysokiego poziomu nauczania jest obecnie Ks. Biskup Roman Pindel\&quot;. <br />Takim postepowaniem pokazano jak wyglada monopol na prawde i zlo.<br />To ja powie za O. Wilde \&quot;tak latwo jest nawracac innych. Tak trudno jest nawrocic samego siebie\&quot;.<br />W calej tej historii nie bylo troski o \&quot;pokoj serca i ufnosc \&quot; uczniow i rodzicow tylko wielka (przykro mi ze wzgledu na mlodych ludzi) obluda. <br />
2015-04-19 18:07:08
leon60: \&quot;Tak łatwo jest nawracać innych.Tak trudno jest nawrócić samego siebie\&quot; Jak widać w powyższym komentarzu \&quot;przygadał kocioł garncowi.
2015-04-19 18:36:08
alternatywy 5: Co chcesz \&quot; wiślanin \&quot; usłyszeć? Wal Pan śmiało!<br /><br />Na tym etapie dywagacji trudno uznać, co piszczy w zielsku. Słucham i czekam na jakiś bardziej \&quot; klarowny \&quot; wpis. <br />Mam wrażenie, iż pani dyrektor coś ukrywa, a ks.biskupowi nie przystoi prać brudów publicznie. Widać, że sprawa jest poważna i piląca, bo ks. Sroka kończy kurs zarządzania oświatą, jak by to nie był jeszcze w pełni \&quot; skompletowany \&quot; na tą chwilę.<br />@profesor1 coś tam niby wie, ale niestety zbyt mało.....<br />Jakby nie było, ks.bp jako autorytet i prezes ma prawo, a może obowiązek, wylać niesfornego pracownika. I jestem przekonany, że nie ma w tym interesu prywatnego, jak co niektórzy tu podejrzewają.<br /> <br />minerwo - nie rozpędzaj się, marzy ci się ateistyczno-reformowana demokracja ?! I zapamiętaj, kto jak kto, ale Ks. Biskup Roman Pindel jest gwarantem wysokiego poziomu nauczania i musisz się z tym niestety pogodzić, zapoznając się z Jego życiorysem.
2015-04-19 19:22:15
cd minerwa: @leon60 - na tym skrzyzowaniu (nie mylic z krzyzem) jest zakaz nawracania. A propos garnca - to nie wszyscy swieci garnce lepia. <br /><br />@alternatywy - wszelkie autorytety , ideologie powoduja jedynie budowanie kolejnych falszywych konstrukcji myslowych. Tylko swiadomosc i obserwacja pozwalaja dostrzec ich iluzje. <br />Udawadnianie komukolwiek cokolwiek nie ma wiekszego sensu, bo mam wrazenie, ze drog do Prawdy jest tyle, ile ludzkich istot . A każda z nich jest inna...<br />
2015-04-20 00:54:41
helvet: Jednym z podstawowych grzechów racjonalności jest radosne i bez koniecznej refleksji wypowiadane \&quot;wiem\&quot;. Wiem jak było, wiem jak należało postąpić, wiem, że ten jest dobry a tamten zły. Takie \&quot;wiem\&quot; skutecznie eliminuje z dyskusji rozumność, która rodzi się z pokornego \&quot;nie wiem\&quot;. Dopiero stwierdzenie \&quot;nie wiem\&quot; może rozpocząć proces, czasami bardzo długi, prowadzący do zrozumienia. Stawiane tu zarzuty pod adresem Zarządu Stowarzyszenia i osobowo pod adresem Księdza Biskupa Ordynariusza sugerują dotkliwy brak wiedzy sądy te wypowiadających. Zakładanie braku dobrej woli lub braku posiadania merytorycznego uzasadnienia podjętej przez Zarząd decyzji jest niczym nie uzasadnione i właśnie takie zachowanie braku dobrej woli dowodzi a z wypowiedzi czyni irracjonalny bełkot. Decyzja Zarządu nie wzięła się z powietrza ale jest między innymi odpowiedzią na wiele krytycznych uwag kierowanych przez niezadowolonych a nawet zbulwersowanych rodziców dzieci i młodzieży uczęszczających do Katolickich Gimnazjum i Liceum. Należałoby wspomnieć choćby o udziale Pani Dyrektor i jej Męża w serialu emitowanym przez TVN \&quot;Szpital\&quot;. Serial ten promuje dalekie od katolickich standardy moralne i udział w nim dyrektora katolickiej placówki oświatowej jest skandaliczny i w oczach wielu dyskwalifikujący wychowawcę w placówce katolickiej. Może więc decyzja o zmianie na stanowisku dyrektora nie była jedynie czyimś \&quot;widzi mi się\&quot;...
2015-04-20 07:12:45
Fundamentalista: Z serca dziękuję tym którzy zrozumieli o czym należy tu powiedziec. Nasza szkoła jest katolicka więc do nas katolików należy jej kształtowanie. Zgodnie ze swoim nickiem mam i prezentuję swoje poglądy co najwyraźniej obecnie nie jest zbyt popularne co owynika z postów tych którzy wybierają mądre nicki dla niemądrych wypowiedzi- uwaga teraz można pluć :) Jednakowoż pewna myśl nie daje mi fundamentaliście katolickiemu spokoju... Jak to mamy wreszcie szkołę która jest katolicka więc Bogu dzięki nasz pasterz Biskup bierze za nią odpowiedzialność bo to jego zadanie i jako szef stowarzyszenia wyznacza człowieka po studiach na kierującego tym dziełem a my katolicy nie stajemy w obronie!!!! Co się z nami stało <br />, co powiemy przed Bogiem?
2015-04-20 08:11:51
cd minerwa: Jezeli zachowanie pani dyrektor bylo bulwersujace i jezeli zawinila jak pisze helvet , uwazam, ze nie upowaznialo to ks. Biskupa R. Pindla do decyzji nie wposzczenia pani dyrektor do szkoly (i jak czytamy grozeniem usuniecia z niej ). Nie dano mozliwosci pozegnania sie z uczniami czy nawet wyjasnienia istoty sprawy i jesli \&quot; zawinila\&quot; mozliwosci przeproszenia ich osobiscie.<br />Jezeli takie metody/praktyki maja byc standartem szkoly katolickiej to nie mamy naprawde o czym dyskutowac. Przebaczenie to szkola i najwiekszy sprawdzian milosci blizniego. Jest trudny jak kazdy egzamin i bylby dobrym przykladem dla dzieci i mlodziezy tej szkoly KATOLICKIEJ.<br /><br />
2015-04-20 08:38:27
helvet: Tyle tylko, minerwo, że od wspomnianego \&quot;występu\&quot; Pani Dyrektor do jej zwolnienia uplynęło okolo dwóch miesięcy, w trakcie których miała ona wiele okazji do skomentowania swojego postępowania. Nie zrobiła tego wiedząc, że budzi to uzasadnione oburzenie wśród społeczności szkolnej. Przebaczenie - bezwzględnie ale dokonuje się ono przede wszystkim w sumieniu i sercu a nie może znosić rozsądku, bo wtedy staje się bardzo niebezpiecznie.<br />
2015-04-20 09:13:02
elkat: Ludzie! TROCHĘ ZAUFANIA DO KS. BISKUPA!!!!!!!<br />To naprawdę mądry człowiek i ufam, że miał powody do zmiany dyrektora.<br /><br />Biskupowi nie wypada się tu tłumaczyć, za to wypowiedzi Pani M.Kornackiej (mimo mojej sympatii i szacunku do niej, doceniania tego, co zrobiła) według mnie są trochę poniżej pewnego poziomu, ale rozumiem - emocje.
2015-04-20 11:09:46
xxl: Czytając komentarze Gawina, MatekM, helveta, elikata mam pewność, że to \&quot; żelazne zaplecze\&quot; ks. biskupa, które przekonane jest o jedynie pewnej słuszności swoich racji i podjętych decyzji. Ponieważ to ks. biskup podjął decyzję więc nie wolno jej krytykować, na jej temat dyskutować, tak ma być i basta. Widać jak dla \&quot;żelaznego zaplecza\&quot; stała się niewygodna krytyka zwolnienia Pani dyrektor i dyskusja nad tym co było przyczyną tego zwolnienia. Ciekawe czy ta decyzja została podjęta tylko przez ks. biskupa czy też przez Zarząd? Przecież Pani dyrektor jest członkiem zarządu stowarzyszenia, a mam wrażenie, że była zaskoczona tą decyzją. Przedstawione argumenty będące podstawą zwolnienia są bezzasadne w zderzeniu z kwalifikacjami i dotychczasową pracą Pani dyrektor. Czy dokonano wcześniej oceny pracy Pani dyrektor, czy wcześniej były zastrzeżenia co do jej pracy? Nie, a więc podjęta decyzja o rozwiązanie z Nią stosunku pracy jest co najmniej zastanawiająca i myślę, że dla wielu też bulwersująca.
2015-04-20 15:34:13
szkoły: Kamień spadł mi z serca ! Nareszcie wiem, co może jeszcze być powodem zwolnienia mnie z kierowania szkołami. <br />Tylko dlaczego to przede mną ukrywano?zarzucając mi brak kwalifikacji, kompetencji i temu podobne. Czyż trudno było powiedzieć wprost?<br /> Przeglądałam cały okres pracy w szkole i nic nie mogłam sobie zarzucić. Przez myśl mi nie przeszło, że właśnie to może być powód. W końcu doszłam do wniosku, że pewnie byłam postrzegana jako protegowana księdza prałata Satławy. Bo jeśli chodzi o dwa miesiące, które upłynęły od mojego ?występu?, to żaden rodzic, żaden nauczyciel, żadna z pań dyrektorek ani żaden ksiądz związany ze szkołami nie przyszedł do mnie ze słowami krytyki czy żądaniem wyjaśnienia.<br /> Co do nieszczęsnego serialu ?Szpital?. Mężowi zaproponowano rolę, gdzie miał grać, męża, którego żona trafiła do szpitala . Uparł się, że zagra pod warunkiem, że żoną będę ja. Nie chciał grać z inną kobietą. A ja bardzo długo opierałam się, w końcu ustąpiłam. Czego nie robi się dla męża? W filmie jeszcze nie występowaliśmy( a kto by nie chciał?, w naszym wieku ktoś nas chce do filmu!) . Nie oglądamy prawie żadnych, ani polskich ani zagranicznych, seriali. Obydwoje nie widzieliśmy nawet jednego odcinka serialu ?Szpital?. Znajomi pytani co to takiego powiedzieli , że to takie historie ,które dzieją się w szpitalu. Jest cała masa tego typu seriali; kiedyś, jak miałam chwilę wolnego czasu, oglądałam Doktora Housa. Przekonani byliśmy, że serial ?Szpital? to mniej więcej to samo. Dostaliśmy scenariusz, w którym mieliśmy zagrać kochające się małżeństwo z córką i wnuczką, gdzie żona-babcia trafia do szpitala. Uznaliśmy, że jest to sympatyczna rola, nie budząca żadnych złych skojarzeń. Kiedy trafiliśmy na plan zorientowaliśmy się, że producentem jest TVN - angażowała nas agencja filmowa.<br /> Mamy awersję do niektórych programów w tej telewizji i raczej jej nie oglądamy. Ale w tym przypadku już nie mogliśmy się wycofać, bo podpisaliśmy umowy, a za odstąpieni e od umowy przewidziane były wysokie kary. Na planie spędziliśmy dwa dni po 12 godzin ciężkiej pracy, które były niesamowitą przygodą. Pojęcia nie mieliśmy jaki będzie cały odcinek, nikogo o tym się nie informuje, ponieważ jest to tajemnicą producenta . Po pięciu miesiącach od zakończenia zdjęć powiadomiono nas o emisji odcinka. Jak każdy debiutant byliśmy bardzo ciekawi naszej gry. <br /> Po obejrzeniu odcinka przeżyliśmy szok, nie naszą rolą i grą, ponieważ ta była całkiem przyzwoita, lecz zestawieniem historii w odcinku. Od razu powiedziałam mężowi, że mogę mieć kłopoty w pracy i nie myliłam się. Nic się nie wydarzyło po emisji odcinka się nie wydarzyło, aż do feralnej środy 22 kwietnia. Co tego dnia miało miejsce wiedzą już wszyscy, którzy czytają wpisy.<br />Faktem jest że sam serial jest bardzo kiepski jeśli nie żenujący. Poza naszym odcinkiem, gdzie byliśmy mocno zniesmaczeni drugim wątkiem, ani wcześniej ani później nie oglądaliśmy już nic z serialu ?Szpital?. Cóż, gdyby wszyscy podejmowali decyzje przewidując czym mogą skutkować, nie popełniano by błędów i wszyscy byli by bezgrzeszni , po ziemi chodzili by sami święci. <br />Boleję jednak nad tym, że wcześniej nikt mi nic nie powiedział. Mogłabym przynajmniej wytłumaczyć . Spotkać się z rodzicami, wyjaśnić im na czym to polegało, może by zrozumieli. W każdej sytuacji najlepszą formą porozumienia jest dialog. Mam żal, że osądzono mnie nie dając możliwości obrony, wytłumaczenia się. <br /> Pragnę w tym miejscu przeprosić wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci lub urażeni moim postępowaniem. <br />To, że zagrałam akurat w takim w filmie o niczym nie świadczy. Wydawało mi się, że jeżeli zagram w filmie szkoły też coś na tym zyskają. Zwykle to tak działa, ale jak widać nie w każdym środowisku. Myślę, że gdybyśmy tak do tego podchodzili jak pisze ?helwet? nie powstałby wiele filmów, ponieważ tak naprawdę katolicy ( w rozumieniu helveta) nie powinni oglądać około 90% wyprodukowanych filmów, bo treści w nich zawarte kłócą się z moralnością katolicką. A jak wiemy, większość ogląda, to co leci w telewizorach i nawet ci, którzy są zbulwersowani naszym występem muszą ten serial oglądać, żeby wiedzieć, że zawiera on treści niepożądane dla katolików. Stawianie zarzutu, że zagrałam w filmie, który podobno (bo tego nie wiem) promuje ?dalekie od katolickich standardy moralne? to zasłona dymna aby ukryć prawdziwe powody, dla których mnie zwolniono. Zanim wyemitowano odcinek filmu ,w którym zagraliśmy byłam regularnie mobbingowana. Oto przykłady : o zebraniach zarządu dowiadywałam się ostatnia, podawano mi inną, późniejszą godzinę spotkania. Mimo, że przyjeżdżałam trochę wcześniej zebranie już trwało. (potem zarzucano mi, że zawsze się spóźniam.) Nigdy nie wiedziałam, jakie tematy będą omawiane bo nie dostawałam porządku spotkania mimo, że jest to wymóg formalny. Po czym zadawano mi zaskakujące pytania, na które często nie potrafiłam odpowiedzieć, ponieważ nie byłam przygotowana nie wiedząc, czego zebranie będzie dotyczyło.(stąd brak kompetencji).<br /> Osoby postronne wchodziły w moje kompetencje i wydawały zarządzenia i polecenia moim nauczycielom. Ci w konsekwencji nie wiedzieli do kogo z czym się zwracać, a o pewnych decyzjach, zarządzeniach dowiadywałam się czasem od uczniów. W ten sposób sygnalizowano mi (tak to odbierałam), że jestem zbędna. Starałam się pracować normalnie, ale czułam jak wokół mnie atmosfera gęstnieje. Zwróciłam się do prezesa z prośbą o przedstawienie mi, jako członkowi zarządu Stowarzyszenia i dyrektorowi szkół, zakresu kompetencji nowo mianowanych pełnomocników lecz zamiast odpowiedzi zostałam zwolniona. Nigdy nie zapomnę haniebnego potraktowania mnie przez resztę zarządu - zakazu pokazywania się w szkole i egzekwowania go . Zainteresowani mogą przeczytać powyżej co jeszcze się działo. Opisał to jakiś przyzwoity człowiek. (?profesor?) <br />Postępowanie takie nazywam haniebnym, bo nie wyobrażam sobie, żeby gdzieś jeszcze w cywilizowanym świecie takie wydarzenia miały miejsce. Pracowałyśmy razem przez blisko dwa lata- wspólne przyjęcia , wigilie, akcje, wyjazdy. Jakim trzeba być człowiekiem, jaki trzeba mieć charakter i mentalność , żeby wydać takie decyzje i tak później się zachowywać ?! Dyrektorzy placówek katolickich potrafią tak postępować i nie widzą w tym nic niestosownego? Dzieci piszą, że za to, iż ze mną się pożegnały dostały burę. Żal mi ich , bo kocham je jak własne.<br />Niejaki ?Gawin? pisze powyżej, że gwarantem wysokiego poziomu nauczania w szkołach jest ksiądz biskup, profesor Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie oraz dr Andrzej Abdanak Kozubski, wykładowca Uniwersytetu w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W żadnym wypadku nie śmiałabym podważać kompetencji i dorobku wymienionych księży. Tylko czy tytuły naukowe są, a priori, gwarantem czegokolwiek? <br />Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam całe grono pedagogiczne oraz ściskam moich kochanych uczniów. Małgorzata Kornacka<br />
2015-04-20 16:12:28
blookerss: Rozumiem rozgoryczenie i gniew b.p. Dyrektor, ale mimo to, bulwersujące jest to, że pluje Pani na swoją ukochaną instytucję, w której pracowała, zwłaszcza na takim forum gdzie wszyscy mogą wieszać psy zarówno na Biskupa jak i na pracodawcę zamiast np. wynająć prawnika.<br />@Cd<br />Widzę, że znowu masz okazję wypisywać głupoty i wylewać fekalia na kler i kościół- lepiej nie pisz nic! Żenada.
2015-04-20 17:40:18
Fundamentalista: Do xxl osoby ktore wymieniasz akurat mają prawo i obowiązek jak każdy katolik bronić i swoich poglądów( chyba że jakaś norma przewiduje to prawo wyłącznie krytykanctwu zza zasłony nicka) i bronić Kościoła na podstawie \&quot;wierzę w jeden święty i apostolski Kościół\&quot; to z naszego wyznania wiary o czym chyba zapominamy chyba że ktoś z przedmówców nie jest katolikiem ale wówczas po co się wypowiada w kwestii szkół które SĄ KATOLICKIE. A tak trochę z innej beczki - spotykam się z protestantami, prawosławnymi i muzułmanami i wiecie co? Tylko polscy katolicy tak potrafią pluć na swoich duszpasterzy i to zazwyczaj ci którzy w ten sposób prubują wytłumaczyć swoje słabości... Smutne. Acha bardzo proszę dopisać mnie do listy żelaznego zaplecza ks. Biskupa i równocześnie jako zwolennika ks. Tomasza - nowego dyrektora Szkół Katolickich w Cieszynie
2015-04-20 18:00:58
wislanin135: @Fundamentalista<br /><br />Szanowny użytkowniku ?Fundamentalista?<br />Pisze Pan cytat ??.więc Bogu dzięki nasz pasterz Biskup?.? Biblia mówi ze nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz ale nim nie jest jakiś Biskup tylko Jesus, w tekście Ewangelii Jana czytamy : Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce, (..)\&quot;Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Ja<br />jestem bramą owiec (..) Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony.<br />Wejdzie i wyjdzie i znajdzie pastwisko.<br />Pozdrawiam wszystkich czytelników Forum a szczególnie Panią Małgorzatę Kornacką<br />
2015-04-20 19:57:33
cd minerwa: Zycze pani Malgorzycie Kornackiej wszystkiego najlepszego i nie przejmowania sie wpisami \&quot;inaczej\&quot; myslacych.<br />Powtorze za ks. Bonieckim - \&quot; my nie klocimy sie o wiare, tylko o opakowanie, o organizacje, o strategie Kosciola\&quot;. <br />A tak po ludzku jestem z pania.
2015-04-20 21:48:16
alternatywy 5: Czy mógłbyś \&quot; Panie wiślanin135 \&quot; przytoczyć wydawcę Biblii z której cytujesz ? Bardzo będę \&quot; Panu \&quot; wdzięczny.
2015-04-20 22:40:20
blookerss: Cd<br />Taaa... \&quot;inaczej\&quot; myślących! Siedzisz codziennie przed komputerem i korzystając z anonimowości wrzucasz na portal swoje \&quot;kopiuj-wklej-złoty myśli\&quot; żeby judzić i atakować katolików. Co Ci takiego zrobili, że się na nich wyżywasz? Odwal się od nas.
2015-04-20 23:02:28
blookerss: \&quot;Paś baranki moje\&quot;- mówi Jezus Piotrowi. \&quot;Paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce?- mówi z kolei św. Piotr do prezbiterów kościoła. Zaś Apostoł Paweł powiada, że \&quot;Bóg ustanowił niektórych pasterzami i nauczycielami dla przysposobienia świętych do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego?. Zatem pasterzami są w Kościele również zwyczajni ludzie. Czyżby poziom duronot propagowanych na tym portalu przez @wiślanina dorastał wprost proporcjonalnie do rangi nowego czarnego barana na ox? :-)
2015-04-20 23:21:27
wislanin135: <br />@alternatywy <br /><br />Zacny użytkowniku ?alternatywy 5?, oczywiście ze chętnie zaspokoję Pana ciekawość, używam często Biblii Tysiąclecia Online, Poznań 2003<br />Wydanie zostało przygotowane dla uczczenia 25-lecia okresu sprawowania władzy przez Pana Karola Wojtyły (chyba pontyfikat).w Kociole rzymsko-katolickim,<br />Pozdrawiam i Życzę Panu miłego wieczory lub może już nocy Pozdrawiam i<br />Bye <br />
2015-04-20 23:55:55
alternatywy 5: Biblia Tysiąclecia czyli \&quot; Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata \&quot; wydane przez Towarzystwo Strażnica ? Mam rozumieć
2015-04-20 23:58:37
alternatywy 5: ....a które to wydanie?
2015-04-21 03:37:06
szkoły: Witam wszystkich Szczęść Boże<br />Nie jest to mój spór, który się toczy w tym miejscu. Ale jestem mężem Małgorzaty Kornackiej i nie mogę pozwolić na to, aby kto by to nie był ,oskarżał moją żonę o herezje. Jakże często zapominamy, że poznawanie i mówienie prawdy jest obowiązkiem chrześcijanina- katolika . ?Poznajcie prawdę, Prawda was wyzwoli ? (J.8,32) . ?Nie lękajcie się, walczcie o prawdę, prawda jest gwarancją wolności? (św. J.P.II). Mówienie prawdy jest cnotą a nie grzechem jak to niektórzy mylnie pojmują. Nie należy pluć na kościół, pełna zgoda. Może wyjaśnię najpierw czym jest Kościół: Kościół jest misterium ?tajemnicą; jest Ciałem Chrystusa; jest jednoczeniem i wspólnotą. Nie czas i miejsce na szczegółowe objaśnianie wszystkich tych pojęć . Ja chciałbym się skupić na ?wspólnocie? . Większość myli, lub celowo wprowadza w błąd, że Kościół to przede wszystkim,(będę szedł na skróty) kapłani. Zbitka myślowa; kapłan-kościół. Jeżeli ktoś ma odwagę mówić prawdę o kapłanie a prawda ta jest bolesna, nie krytykuje Kościoła tylko kapłana. Oszczercy, demagodzy, manipulatorzy twierdzą , że osoba ta ?pluje? na Kościół. <br /> Na wspólnotę(mam na myśli ludzi) Kościoła upraszczając składają się: wierni, kapłani, hierarchowie (też kapłani) zbory zakonne etc. Wierni to my. Kapłani to wg. św. Pawła starsi- prezbiterzy, którzy otrzymali Sakrament święceń. Kapłan m.in. to pasterz, przewodnik, spełniający posługę. Upraszczając, członek wspólnoty, który ma nas zaprowadzić do Boga, objaśniając nam Ewangelię pomóc nam w zbawieniu duszy. Jaki powinien być kapłan: (wg. św. Pawła) gościnny, miłujący, dobro, sprawiedliwy, pobożny, powściągliwy, przestrzegający zdrowej nauki apostolskiej i stosujący się do niej. Z kandydowania do tej posługi wykluczają takie wady jak: zarozumiałość, pycha, chciwość, skłonność do gniewu, pijaństwo i wszczynanie awantur. Najważniejszą grupą w Kościele są wierni, a dopiero po nich kapłani pełniący posługę, a więc słudzy wiernych. Kapłani pełni pychy , zarozumiali (nie mogą być kapłanami, a są) zapominają o tym, że kościół w głównej mierze to MY WIERNI ,nie mając w sercu pokory uważają nas za ?maluczkich? z którymi można zrobić co się chce. To Oni niszczą Kościół. Każde zło, które ze środka wychodzi jest o wiele groźniejsze, niż zło zewnętrzne. Kapłani zatwardziali w swojej pysze zapominają, że to dzięki nam wiernym, dzięki naszej hojności mogą dostatnio żyć, bo to my wierni utrzymujemy NASZ Kościół. Bez wiernych nie będzie Kościoła. Historia uczy nas jak kapłani doprowadzali do upadku wiele wierzeń i religii. Zdeklarowani wrogowie, Kościoła nie zniszczą Go. Największym zagrożeniem dla naszego Kościoła są ci, którzy niszczą go od środka. Pokora jest cnotą rzadką u duchownych. Cechą dominującą jest: buta, chciwość i pycha. A to nie uprawnia ich do bycia kapłanami . Tak, że, dyletancie jeden z drugim zanim rzucisz na kogoś obelgę, że ?pluje na Kościół? wykaż się elementarną wiedzą, a jak jej nie masz to zamilknij i nie obrażaj bliźniego. Uważasz się pewnie za katolika, a grzeszysz, nie przestrzegając przykazań Bożych. Ósme przykazanie mówi ?Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu? . A może jesteś takim katolikiem, który nawet dekalogu nie zna. Nie wystarczy znać, przykazań trzeba przestrzegać , bo inaczej dyskwalifikujesz się nie tylko jako katolik, ale jako chrześcijanin. Każdy kto uważa się za katolika- chrześcijanina ma obowiązek obnażać wszelką niegodziwość bez względu na to kto by to nie był, a w szczególności jeżeli to jest kałan, bo w ten sposób chroni swój kościół i ma zasługi u Pana Boga. Pod warunkiem, że to jest Prawda. <br />Prawda was wyzwoli powiedział Jezus Chrystus I nie odnosi się tylko do tego jak to jest objaśnione w Piśmie Świętym. Ma to, o wiele szerszy kontekst. <br /><br />Grzegorz Kornacki<br /> P.S. może księża, którzy piszą swoje opinie na tym forum mieli by odwagę podpisywać się swoim imieniem i nazwiskiem, a nie tchórzliwie ukrywają się za pseudonimami. Wszak podobno są autorytetami, które mają zagwarantować Szkołą Katolickim w Cieszynie wspaniałą przyszłość.<br />
2015-04-21 07:37:23
szkoły: Zostałam wywołana do tablicy, więc odpowiedziałam, zgodnie z prawdą i faktami, które mogły wygladać zupełnie inaczej. Uważam jednak, że ten portal nie jest najlepszym miejscem do prowadzenia teologicznych dysput o kondycji Kościoła i duchowieństwa. Powyższa dyskusja dryfuje w złym kierunku,głównie za sprawą moich adwersarzy, dlatego proszę aby ją zakończyć.<br />Moja wiara pozostaje niezachwiana. Resztę wolę zmilczeć.<br />Szczęść Boże cieszyńskim szkołom katolickim. Są to naprawdę bardzo dobre szkoły, z doskonałą kadrą nauczycielską . Szczęść Boże księdzu Tomaszowi w jego baaaardzo trudnym dziele.<br />Ktoś kiedyś powiedział, że długieżycie przypada wszystkim tym, którzy mają dużo do przemyślenia i naprawienia i choć nie bardzo w nie wierzę to wszystkim \&quot;bohaterom\&quot; tej tragifarsy życzę długiego życia. Może uda się im odnaleźć....<br />Dziękuję za wypowiedzi wszystkim gorliwym obrońcą Kościoła, przypominając jednocześnie, że każdy fanatyzm generuje jedynie Zło, które katolik Dobrem powinien zwyciężać.<br />Raz jeszcze dziękuję wszystkim tym, którzy mieli odwagę mnie wesprzeć. Są zapewne wśród nich ludzie bardzo głębokiej wiary wypływającej z dobroci serca i szczerości uczuć. Im życzę błogosławieństwa Bożego na każdy dzień Ich życia.<br />Dziękuję wreszcie mojemu Mężowi, który zawsze stoi przy mnie i wspiera mnie w radościach i smutkach, chwilach dobrych i złych.<br />Małgorzata Kornacka
2015-04-21 13:57:36
karolina998: Pani Dyrektor jest Pani WIELKA. Myślę, że jeszcze niejedno usłyszymy o Zarządzie Stowarzyszenia Dziedzictwo i Jego Prezesie ponieważ to nie tylko Panią skrzywdzili. Takich osób jest więcej i myślę, że będą mieli odwagę to głośno powiedzieć. Na marginesie: czym różni się Pan Bóg od Biskupa - Pan Bóg nie musi udawać Biskupa.<br />Serdecznie pozdrawiam, życzę dużo zdrowia i spokoju.
2015-04-21 15:16:50
szkoły: Dziękuję!!!!!!!!!!!!!!<br />M.K.
2015-04-21 19:46:09
wislanin135: @blookerss<br />Szanowny użytkowniku ?blookerss?<br />Pan może ufać komu chce i ?dać się paść ?wszystkim księżą, biskupom i papieżom, ja zaś ufam tylko Bogu i Jezusowi , wie Pan Biblia mówi (Księga_Jeremiasza roz.17.5,6,7) ?5 To mówi Pan: <br />\&quot;Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku <br />i który w ciele upatruje swą siłę, <br />a od Pana odwraca swe serce. <br />6 Jest on podobny do dzikiego krzaka na stepie, <br />nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście: <br />wybiera miejsca spalone na pustyni, <br />ziemię słoną i bezludną. <br />7 Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, <br />i Pan jest jego nadzieją.?<br />Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru<br />
2015-04-21 19:47:04
wislanin135: @alternatywy 5<br />Zacny użytkowniku ?alternatywy 5?<br />Biblia Tysiąclecia cytuje za Wikipedia ?Biblia Tysiąclecia (BT) ? polski przekład Biblii z języków oryginalnych zainicjowany przez opactwo benedyktynów tynieckich z Krakowa, wydany przez Pallottinum po raz pierwszy w roku 1965. Było to pierwsze tłumaczenie całej Biblii na język polski w Kościele katolickim od ponad 350 lat, czyli od Biblii Jakuba Wujka. Zrywało z tradycyjnym językiem biblijnym, ale po upływie kilkudziesięciu lat samo stworzyło wzorzec języka biblijnego.?<br />A jak już Panu wspomniałem to Wydanie zostało przygotowane dla uczczenia 25-lecia okresu sprawowania władzy przez Pana Karola Wojtyły (chyba pontyfikat).w Kociole rzymsko-katolickim.<br />Wydawało mi się ze Panu jest znany fakt ze Pan Wojtyła był Papieżem, który stoi na czele kościoła Katolickiego. Ale wszystkiego nie można wiedzieć. Dam Panu dobra rade , polecam Panu w Internecie właśnie Wikipedię ? wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii. Nie trzeba się wstydzić ze się czegoś nie wie , bo to ludzkie tak wiec proponuje www.wikipedia.pl lub http://en.wikipedia.org wersja angielska jest o wiele obszerniejsza niż polska ,wymaga jednak znajomości języka angielskiego. Zycze Panu przyjemnego wieczoru.<br />
2015-04-21 23:33:11
alternatywy 5: Wydawało mi się wiślaninie, że powinieneś być lojalny wobec swojej biblii i przełożonych. Okazuje się jednak, że starsi zboru nawet zalecają rozmowę z katolikami posługując się Biblią Tysiąclecia, by pokazać katolikom, że nauka Świadków Jehowy jest zgodna z Biblią w Kościele Katolickim. Mnie takie działanie cuchną podstępem \&quot; wilki w owczej skórze \&quot;<br />Lubisz \&quot; wyrywać \&quot; fragmenty z Pisma Świętego i wbijać się pod paznokieć niestety, dosyć nie udolnie, skoro blookerss już na starcie przypalił ci gumę :-) Nie zauważyłeś jak szastasz słowami Boga byle jak i gdzie popadnie? <br />Masz rację, nie znam Pana Wojtyły, nigdy mi go \&quot; tacy \&quot; ludzie nie przedstawiali. A co do wikipedii hmm...może sobie odpuszczę komentarza i też z dobrej rady nie skorzystam - śpij przyjemnie, ale jutro z rana rozważ poczynania nad swoją duszyczką, bo miłosierdzia może nie starczyć wszystkim.
2015-04-22 00:11:10
blookerss: wislanin<br />Bardzo dobrze, że ufasz Bogu! I tak dalej trzymaj!<br /><br />alternatywy 5<br />Rzeczywiście wislanin swoimi wpisami przypomina sekciarza, coraz nieudolniej żongluje cytatami, bezsensownie odpowiada, ale widać że boroczek stara się jak może -:)
2015-04-24 16:02:31
szkoły: Czekałem do tej pory. Miałem iskierkę nadziei, że sprawców tej tragifarsy w końcu ruszy sumienie i zdobędą się na zwykłe, ludzkie PRZEPRASZAM. Żona tej nadziei nie miała, widać dobrze poznała tych ludzi. Takie zachowanie świadczy o jednym braku sumienia. Ludzie ci zaślepieni swoją pychą nie widzą nic i nie mają sobie nic do zarzucenia. Upokarzanie bliźniego w naszym Kościele to grzech ciężki. Upokarzanie to rodzaj znęcania się. Fałszywe lub bezpodstawne oskarżenia to mówienie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu. Wszytko to grzechy ciężkie. Chrystus mówiąc o świętości członków swojego Kościoła posłużył się obrazem soli i światła ?Wy jesteście solą ziemi, lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Jest w tych słowach określony dramat ludzi Kościoła, którzy utracili swój ?smak?. Świętość otrzymaną na chrzcie świętym można stracić. Jest to największe nieszczęście jakie może spotkać człowieka wierzącego. Chodzi o utratę wiary a razem z nią prawa do wszystkich środków uświęcających, jakimi dysponuje Kościół. Pytanie. Czy łamiący tyle przykazań Bożych są jeszcze ludźmi wierzącymi w nauki Chrystusa?<br />Jezus mówił: ?czemu ty widzisz drzazgę w oku brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?<br /> (ŁK, 6 -41). <br /> Grzegorz Kornacki<br />
2015-04-28 09:23:07
Ola bez parasola: Możecie podać, który to odcinek \&quot;Szpitala\&quot;, w którym grała Pani Dyrektor?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: