Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Duch pokornieje... trudna rada... XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej

To już XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej. Konkursu poświęconego osobie poetki z Pruchnej. Mottem konkursu są słowa z wiersza ''Gdy się niepokój w serce skrada...''

Celem konkursu jest przypomnienie sylwetki wyjątkowej artystki, nie z wykształcenia, ale z powołania, z potrzeby serca. Konkurs ma promować sztukę w zakresie twórczości, którą zajmowała się Emilia Michalska: poezja, malarstwo i szeroko pojęte rękodzieło artystyczne, kultywować tradycję ludową i integrować środowiska twórcze z Polski i Czech (konkurs ma X edycję po stronie czeskiej). Mottem konkursu są słowa z wiersza poetki:

"Gdy się niepokój w serce skrada..."
"... gdy wszystko staje nam naprzeciw,
duch pokornieje... trudna rada...
dorośli znów jesteśmy dziećmi"


W konkursie mogą startować twórcy zrzeszeni lub nie, nie mogą być jednak związani zawodowo z prezentowaną dziedziną twórczości. Żeby wziąć udział w  konkursie należy dostarczyć osobiście lub pocztą do siedziby organizatora - MGOK w Strumieniu; ul.Młyńska 14 w terminie od 17 do 21 listopada:

2 prace (konkurs plastyczny) wykonane dowolną techniką o formacie nie większym niż 80x60
3 prace (konkurs poetycki)

Komisja konkursowa oceni prace pod kątem: zgodności z tematem konkursu, ogólnego wyrazu artystycznego i poziomu wykonania. Najlepsi twórcy zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi. Szczegóły w REGULAMINIE


Emilia Michalska (ps. Ewa Urbusiowa, Kalja) urodziła się 7 lipca 1906 roku w Pruchnej. W latach 1912-1920 uczęszczała do szkoły ludowej, a następnie do jednorocznej szkoły gospodarstwa domowego. Większość życia spędziła w rodzinnej miejscowości, gdzie pracowała z mężem na gospodarce. Debiutowała w 1930 roku w krakowskim czasopiśmie "Rola". Jest autorką kilku tomików poetyckich: Zapach ziemi (1973), Chłopskie słowo (1977), Chylą się moje dni (1980), Jesienne liście (1981), Cieszyńskie kwiaty (1989), Zmagania z czasem (1994), Chcę żyć, a nie być (1998). Pisała wiersze, bajki ludowe, ballady, pastorałki, gawędy, opowiadania i utwory sceniczne. Zajmowała się także malarstwem. Zmarła 24 października  1997 w Cieszynie, została pochowana w Pruchnej. W jej rodzinnej wsi znajduje się Izba pamięci Jej imienia.

- To artystka, a zwłaszcza poetka, która potrafiła z pełnym powodzeniem odziedziczone wartości kultury ludowej wprowadzić w krąg odczuwania i wyrażania wspólny dla wszystkich Polaków. Za swoje prace otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia - informują organizatorzy konkursu.

 

Pisaliśmy:

Emilia Michalska patronowała poetom i artystom
 

vdka
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: