Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Drugie miejsce Leszczynian

Męska grupa śpiewacza z Leszczyny w Istebnej zdobyła II miejsce na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Męska grupa śpiewacza, którą spontanicznie utworzyli mieszkańcy Leszczyny została, dzięki wcześniejszym sukcesom (zobacz m.in. Sukces kolędników z Istebnej ), wytypowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej do udziału w 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W tym najważniejszym w kraju przeglądzie wzięło udział około 800 uczestników z 15 województw, w tym 32 grupy śpiewacze.

Zespół z Istebnej został bardzo wysoko oceniony przez jury i ostatecznie zajął drugie miejsce razem z trzema innymi zespołami oraz otrzymał nagrodę w wysokości 1100 zł. Zwyciężyły dwa zespoły ex equo: Grupa Śpiewacza Zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju (woj. małopolskie) orazZespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Zabłocia (woj. lubelskie). Tym samym Leszczynianie powtórzyli sukces Grupy Śpiewczej „Grónie” z Wisły, która zdobyła również drugie miejsce na tym Festiwalu przed rokiem.

Jak podkreśliło Jury konkursu w podsumowaniu „Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej” oraz zachęca włodarzy do wspierania twórców ludowych „Jury nieustannie apeluje do władz samorządowych wszystkich szczebli, aby w dalszym ciągu wspierały ludowych artystów ze swoich obszarów administracyjnych. Ich działalność jest przecież sposobem promocji lokalnej kultury oraz własnych regionów na forum ogólnopolskim.”

Skład grupy w Kazimierzu tworzyli: Władysław Zowada, Kazimierz Zowada, Michał Zowada, Piotr Zowada, Tadeusz Papierzyński, Mateusz Zowada, Antoni Czepczor i Jakub Kaczmarzyk. Gmina Istebna miała w Kazimierzu bardzo silną reprezentację – oprócz śpiewaków, na festiwalowej scenie występowała Kapela Wałasi, koncerty prowadził Józef Broda, zaś w ramach Targów Sztuki Ludowej funkcjonowały dwa stoiska z koronkami koniakowskimi i innymi heklowanymi wyrobami.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: