Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Druga edycja projektu „Dostępna szkoła”

Projekt „Dostępna szkoła” to ogólnopolski projekt, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w szkołach podstawowych każdego typu. W połowie maja rozpoczyna się drugi nabór wniosków w projekcie. O granty w wysokości do 1 350 000 zł mogą ubiegać się organy prowadzące szkoły podstawowe każdego typu: publiczne, prywatne, ogólnodostępne oraz specjalne z terenu całego kraju.

 Projekt „Dostępna Szkoła” realizowany jest jako pilotaż działania Dostępność plus – Szkoła bez barier przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Jego głównym celem jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy dostępności w różnych obszarach, a następnie przetestowanie go w szkołach podstawowych. Na ten cel zostało przeznaczone 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły.

Dostępność nie kończy się na windzie i ułatwieniach dla wózków. To także dostępność cyfrowa i komunikacyjna, standardy pracy z uczniami z niepełnosprawnością, standardy zajęć opiekuńczych czy w zakresie dowozu i wyposażenia szkoły. Projekt zakłada rozwiązania w zakresie architektonicznym, świadomościowym i organizacyjnym, przy jednoczesnym uwzględnieniu rzeczywistych potrzeb i możliwości placówek.

- Drugi nabór wniosków zaplanowany jest w terminie od 17 do 25 maja br. Mogą je składać wyłącznie organy prowadzące szkoły podstawowe – mówi Agnieszka Luck, kierowniczka projektu. – W rekrutacji wybranych zostanie minimum 15 organów prowadzących dla 30 szkół podstawowych, w których zostanie zwiększona dostępność zgodnie ze standardami Modelu Dostępnej Szkoły – dodaje.

Grantem objęte zostaną szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne wszystkich typów, w tym, ogólnodostępne, integracyjne oraz specjalne. Wysokość grantu dla jednego organu prowadzącego wynosić będzie od 500 tys. do 1 350 000 zł. W rekrutacji będzie można zgłosić od jednej do trzech podległych placówek. Wsparciem objęte zostaną zarówno podmioty z mniejszych ośrodków (organy prowadzące zarejestrowane w miejscowości do 50 tys. mieszkańców), jak i organy prowadzące z większych miejscowości, zgłaszające do projektu więcej niż jedną placówkę.

Szczegółowy harmonogram działań, regulamin konkursu oraz procedura oceny i wyboru organów prowadzących zostały opublikowane na stronie internetowej projektu www.dostepnaszkola.info/projekt/

Może warto aby organy prowadzące szkoły podstawowe z terenu naszego powiatu spróbowały złożyć wniosek o grant w projekcie „Dostępna szkoła”.

AK, mat. Pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: