Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dożynki Powiatowe w Hażlachu już w najbliższą sobotę!

Już w najbliższą sobotę (3 września) w Hażlachu odbędą się Dożynki Powiatowe. Co roku Dożynki Powiatu Cieszyńskiego odbywają się w innej gminie i co roku są przeprowadzane z pompą, należną takiemu wydarzeniu. W 2022 roku atrakcji będzie jeszcze więcej niż zwykle, ponieważ dożynki odbywają się po raz pierwszy od 3 lat.

Pierwsze od 3 lat Dożynki Powiatowe to długo wyczekiwana uroczystość. Tym razem odbędą się w Hażlachu, gdzie najpierw uformuje się korowód – w tym roku planujemy formowanie korowodu pod Domem Przyrodnika, skąd przejedzie do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Hażlachu i tam zostanie odprawione nabożeństwo ekumeniczne w podziękowaniu za zebrane plony. Po nabożeństwie korowód uformuje się po raz drugi przy Urzędzie Gminy w Hażlachu i uda się do miejsca imprezy -wiaty pod Gminną Biblioteką Publiczną, gdzie wspólnie będziemy obchodzić święto plonów – wyjaśnia organizator wykonawczy imprezy Cecylia Gasz-Płońska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu.

Co więcej, tegoroczne dożynki zostały wsparte projektem „Dożynki – zwyczaje na Śląsku Cieszyńskim”.  Wspólny, transgraniczny, polsko-czeski projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Hażlachu, a także Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie ma na celu promocję i zwiększenie ilości turystów odwiedzających nasz region poprzez wykorzystanie niematerialnego dziedzictwa i potencjału kulturowego - zwyczajów i tradycji związanych z obrzędem dożynkowym, który w podobnej formie i zbliżonym przebiegu występują zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie Euroregionu Śląska Cieszyńskiego.

Projekt zakłada realizację kilku zadań, a w jego efektem końcowym będzie film pokazujący zwyczaje dożynkowe Śląska Cieszyńskiego zarówno po stronie Polskiej, jak i Czeskiej. Planowana premiera filmu - listopad – grudzień 2022 r. - Aby powstał film musi upłynąć trochę czasu i oczywiście nie zabraknie w nim relacji z uroczystości dożynkowych. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału 3 września w sobotę, w Dożynkach Powiatowych w Hażlachu. Patronat nad dożynkami objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a organizatorami Powiat Cieszyński i Gmina  oraz Sołectwo Hażlach. – zaprasza Cecylia Gasz-Płońska.

Program DOŻYNEK

Od godziny 13, przy Domu Przyrodnika rozpoczną się uroczystości związane z wyjściem Gazdów z domu i formowanie korowodu. Gazdami Dożynek Powiatowych są Państwo Anna i Andrzej Kaletowie z Hażlacha, na co dzień zajmujący się produkcją i sprzedażą domowych, tradycyjnych wędlin oraz świadczący usługi rolnicze, takie jak: zasiew, orka, uprawa pola, koszenie trawy, żniwa: pszenica, kukurydza  itp. O stronę muzyczną obrzędu przy Domu Przyrodnika w Hażlachu zadbają Wielkokończanie i Kapela Wisła.

Korowód przejedzie do Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Hażlachu, gdzie o 14.00 odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne. Po nabożeństwie korowód uda się na miejsce imprezy – pod wiatę przy Bibliotece w Hażlachu. W korowodzie wezmą udział przedstawiciele z gmin powiatu. Dla miłośników starych traktorów będzie możliwość zobaczenia m. in. ciągników historycznych: Porsche junior 108, Lanz hela d230 czy Bolinder munktells  bm20 (jeden z 4 egzemplarzy pozostałych na świecie). 

Po przywitaniu korowodu obrzęd dożynkowy poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej oraz da krótki koncert. Na scenie pojawią się także Chór Mieszany Hażlach-Zamarski oraz zespół KGW Dębowiec.

Część rozrywkową rozpocznie Kabaret RAK, a o 20.00 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół WEEKEND. Zabawa taneczna przewidziana jest do godziny 2.00, a o jej super przebieg zadba zespół Stylowy Band z Kończyc Wielkich.

Oczywiście nie zabraknie także jedzenia i picia. Dla najmłodszych przygotowana będzie strefa zabaw i dostępna będzie do godz. 20.00 - Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje zachęcą Państwa do udziału w tegorocznym święcie plonów.  ZAPRASZAMY! - przekazują organizatorzy.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: