Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Downhill ulicami Cieszyna

Rozpoczynamy cykl prezentacji dyscyplin, jakie zdominują Freestyle City Festival w Cieszynie. Należy pamiętać o dacie 7 sierpnia, kiedy w Cieszynie, w ramach Freestyle City Festival odbędzie się Downhill ulicami ścisłego centrum miasta. To pierwsze tego typu zawody  w Cieszynie. Stanowią integralną część Projektu: Cieszyn - Miasto młode  w każdym wieku.  

Opis konkurencji Downhill:

Downhill to indywidualny zjazd rowerem na czas, po stromych, naturalnych lub industrialnych trasach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Trasa w Cieszynie to jednak schody, bruk czy skocznie nad samochodami. Często trasy są urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe. System rozgrywania zawodów przypomina zjazd narciarski. Zawodnicy używają bardzo solidnych rowerów posiadających pełne zawieszenie - czyli amortyzację obu kół. Wtedy mówimy o rowerach typu Full DH. Geometria ramy praktycznie uniemożliwia stosowanie tych rowerów do jazdy pod górę. W Cieszynie zobaczymy również zawodników na ramach typu Hardtail, posiadających sztywną ramę, co powoduje ich lepszą zwrotność i mniejszą wagę. Zobaczymy jak się sprawdzą na skoczniach. Z powodu dużych prędkości uzyskiwanych przez zawodników w trudnym terenie jest to sport bardzo urazowy. Dlatego zawodnicy muszą stosować specjalne osłon zwane zbojami. Są to pełne zestawy ochraniaczy na ręce i nogi oraz kaski ze szczęką. Są one zbliżone wizualnie do motocrossowych. W Cieszynie będzie mozna obserwować zawody Downhillu zaaranżowane w przestrzeni miejskiej zwane inaczej Downtown.

Opis trasy w Cieszynie:

Start umieszczony zostanie początkiem ulicy Głębokiej. Dalej prosto w dół. Zawodnicy zaczną od rampy startowej – konstrukcji zbudowanej w całości z rusztowań. Długość konstrukcji to 18 metrów, wysokość platformy startowej 3 metry. Następnie będą skakać przez spektakularny element czyli Forda Transita, który był już testowany na imprezie Downstairs w Ustroniu. Długość lotu to około 6 metrów. Dla początkujących wytyczono objazd. Dalej na uczestników czeka jazda po bruku, główną ulicą miasta, prowadzącą do granicy, gdzie natkną się na szykany wykonane ze stalowych beczek. Do kolejnej skoczni z lądowaniem na schodach dostaną się wąską alejką pod arkadami kamienic. Skocznia to 50 centymertów wysokości, szerokość około 1 metra, długość przewidziana jest na 3 metry, zakończona lądowaniem z wysokim wallride’em czyli ochronną bandą. Z maksymalnie rozwinietą prędkością zawodnicy polecą ulicą Browarną, gdzie czeka kolejna szykana z beczek oraz dodatkowa przeszkoda – średniej wielkości skocznia z ciekawym lądowaniem bocznym na ścianie lub z gapem czyli przerwą między najazdem a zeskokiem. Dalej czeka kolejny samochód do przeskoczenia. Tym razem freestylowy Fiat Uno. Finisz to prawdziwy hardcore. Pionowe, długie i wąskie schody z barierką po środku. Meta przy rzecze granicznej. Wygra ten zawodnik, który jak najszybciej pokona trasę. Przewiduje sie, że jeden zjazd zajmie około 45 sekund. Pod tym linkiem znajdziecie mapę trasy:
http://www.dh-zone.com/news_files/2010/d_city.jpg

Opis czołowych zawodników:

Śląsk Cieszyński ma bogate tradycje w kolarstwie zjazdowym. Zaczynając od pochodzącego z Cieszyna Wojciecha Śliwki urodzonego 1981 roku, dwukrotnego Mistrza Polski w konkurecji Dual (2002), po aktualnych reprezentantów krajowej Elity, których sylwetki przedstawiamy poniżej.
 Swoją obecność na Freestyle City Festival zaznaczy Jacek Cienciała, urodzony w`1985,   pochodzący z Ustronia. Jeździ na rowerze juz od 21 lat a startuje od 11. Należał do klubów sportowych KS Wisła Cremona, KS Wisła Kubala, Weltour, RMF-FM Mountain Dew, Dębnicki KS PKS Kraków. Jedne z jego ważniejszych wyników w sporcie to tytuł Wicemistrza Polski DH 2009 (Elita), Mistrza Polski DH 2003 (Junior), Mistrza Polski 4X 2003 (Junior), II Wicemistrza Polski 4X 2002 (Junior).
Drugim, a zarazem najbardziej utytułowanym przedstawicielem DH na Freestyle City Festival jest Arkadiusz Perin, urodzony w 1988 roku, pochodzący również z Ustronia znany jako “Perini”. Lista osiągnięć jest bardzo długa. Wystarczy zacząć od tego, że Perini jest zawodnikiem prestiżowego team’u Diverse Extreme Team, który zrzesza najlepszych zawodników różnych dyscyplin ekstremalnych w Polsce. Kilkanaście razy na podium Pucharów Polski i Mistrzostw Polski mówi samo za siebie.

Na uwagę zasługuje również trzeci reprezentant Śląska Cieszyńskiego, zamieszkały w Puńcowie Jonasz Rożdżyński, urodzony w 1989 roku. Został tegorocznym Wicemistrzem Polski i jak sam zaznacza: - Dzięki spotkanej grupie młodych ludzi, którzy uprawiali Downhil zawodowo, mogłem rozpocząć przygodę z tym ekstremalnych sportem. Trzeba być odpornym na stres i ból. Zobaczymy jak będzie na Freestyle City Festival.

Patronat honorowy nad zawodami w Cieszynie objął aktualny i wielokrotny Mistrz Polski w DH Maciej Jodko znany jako Joda. W czasie Festiwalu, najlepszy Polak będzie jednak reprezentował kraj podczas Mitrzostw Europy w Norweskiej miejscowości Hafjell.

Odpowiedzialnym za przebieg cieszyńskich zawodów jest Adam Ozaist.

Weronika Brzukała, Weronika Szarzec, Biuro Prasowe Festivalu
Autorzy zdjęć:
Maksymilian Rudnik
Robert Czarnecki
Dominik Gajda
oraz
Open2be
Shok.It
Hcfr.pl
DH-Zone.com

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: