Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim

Zolety, zmowy, wesele, oczepiny - jak to dawniej bywało i wyglądało mogli dowiedzieć się Ci którzy odwiedzili w środę (08.07) wiślańskie Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego. Odbył się tam bowiem wernisaż wystawy ''Downe wiesieli w Beskidzie Śląskim''.

Podczas wernisażu wystawy „Downe wiesieli w Beskidzie Śląskim” można było dowiedzieć się jak wyglądały przygotowania i samo wesele dawniej w Beskidzie Śląskim. Jak baba rano wstała to pierwsze co, to musiała założyć czepiec. Bo nie dej Panie Boże, co by było widać włosy. Taka baba była już ino od jednego chłopa i już się innemu nie mogła podobać. On miał prawo do jej włosów, urody, piękna (…) – mówiła Kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle Małgorzata Kiereś.

Dużą atrakcją bez wątpienia był pokaz czepienia. Małgorzata Kiereś zademonstrowała na modelkach jak kiedyś Panie zakładały chusty. Zaprezentowano również folder przygotowany specjalnie w ramach projektu, a na sam koniec uczestnicy wernisażu mogli zobaczyć wystawę starych weselnych fotografii oraz m.in. strój beskidzki panny młodej. Ta wystawa jest częścią całego projektu. Będzie ona trochę podróżować. W naszym Muzeum pozostanie do końca wakacji (08.07.2015 – 27.08.2015). Później pojedzie do Muzeum Regionalnego na Grapie w Jaworzynce (02.09.2015 – 30.09.2015), a na koniec trafi do Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie (07.10.2015 – 16.11.2015) – tłumaczyła Agnieszka Macoszek z Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.

Choć „Downe wiesieli w Beskidzie Śląskim” jest wystawą czasową to Muzeum Beskidzkie zachowa prezentowane stroje i chusty. Stroje, które były robione na wystawę zostaną u nas w Muzeum i będzie z nich można było w przyszłości korzystać. Będą mogły być pokazywane na innych wystawach czasowych. Stroje te robiły twórczynie ludowe z terenu Istebnej i Wisły – zaznaczyła Agnieszka Macoszek.

Stare, ślubne fotografie przyciągały spojrzenia wszystkich, a zwłaszcza tych którzy doszukali się na nich swoich krewnych, czy bliskich. Zdjęcia dostarczyli nam okoliczni mieszkańcy Wisły i Trójwsi Beskidzkiej. W ramach projektu prowadziliśmy również badania terenowe. Przy okazji których powstał właśnie prezentowany dziś folder, opracowany tekstowo w całości przez Panią Kierownik Muzeum Małgorzatę Kiereś. Przy okazji badań również zbieraliśmy zdjęcia – podkreślała Macoszek.

W ramach projektu zorganizowano wcześniej także warsztaty nawiązujące do tematyki weselnej. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas wernisażu w Wiśle nie zabrakło osób, które osobiście dostarczyły na wystawę swoje rodzinne zdjęcia ale także zaproszonych gości m.in. Janusza Dziedzica radnego powiatowego oraz wszystkich zainteresowanych daną tematyką i oczywiście turystów.

Jesteśmy zadowoleni z tego projektu. Przynosi wiele dobrego nie tylko Muzeum ale również środowisku. Kiedy ludzie oddawali swoje zdjęcia do Muzeum zaczęli dostrzegać, że są one wartościowe. Docenili w tym momencie również swoją kulturę i tradycje – dodała Agnieszka Macoszek.

 


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MSZ

 

Artykuł sponsorowany

źródło: OX.PL
dodał: MSZ
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: