Dotyk miłości - program dla dzieci krzywdzonych
Pora na podsumowania. Właśnie zakończył się "Dotyk miłości"- program dla dzieci krzywdzonych i ich rodzin. Pomoc psychologiczna, prawna, szkolenia, warsztaty, a także możliwość schronienia w Hostelu... każdy kto doświadczył krzywdzenia w formie zaniedbania oraz był świadkiem lub ofiarą przemocy mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy. Ze wsparciem i pomocą przyszło aż dwudziestu specjalistów, którzy nadal są do dyspozycji potrzebujących.
Program „Dotyk miłości” rozpoczął się w kwietniu, listopad to miesiąc podsumowań wszystkich działań, jednak to nie koniec wsparcia i pomocy. Rodziny z dziećmi, które padły ofiarą przestępstwa lub krzywdzenia, w ramach projektu, mogą skorzystać do końca listopada ze wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, a także uzyskać poradę prawną. - Program objął pomocą rodziny, w których dzieci doświadczyły krzywdzenia w formie zaniedbania oraz były świadkami lub ofiarami przemocy. Ideą naszego pomagania jest wsparcie nie tylko samego dziecka, lecz także pomoc pozostałym członkom rodziny w zakresie ochrony dziecka przed kolejną traumą lub jej niszczącymi konsekwencjami – wyjaśnia Aneta Stachowiak-Zając z Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” w Cieszynie.
Uczestnicy programu – to dzieci krzywdzone nie tylko przez sprawców spoza rodziny, ale również doświadczające przemocy ze strony najbliższych. - Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna służy zabezpieczeniu dziecka przed dalszym krzywdzeniem, uzyskaniu wsparcia ze strony rodzica i odbudowaniu więzi w rodzinie... – podkreślają socjaliści.
W spotkaniach uczestniczyły nie tylko dzieci, również rodzice znaleźli tu cenną pomoc.
- Część zgłaszanych spraw do tej pory dotyczyła przestępstw w stosunku do dzieci, dlatego ważnym aspektem pomocy psychologicznej i prawnej było przygotowanie dziecka i rodziców do roli świadka w sądzie. Rodzice dzieci skrzywdzonych otrzymali porady prawne w zakresie postępowania w sytuacji przemocy, pozyskali wiedzę na temat praw pokrzywdzonych, reprezentacji nieletniego w sądzie oraz form przesłuchań dzieci i młodzieży w Sądzie i Prokuraturze Rejonowej w Cieszynie. W sytuacjach, w których konieczna była natychmiastowa interwencja służąca ochronie dziecka krzywdzonego, często ofiary lub świadka przemocy domowej, udzielaliśmy schronienia w Hostelu dla ofiar przemocy. Pobyt w Hostelu umożliwił przerwanie sytuacji krzywdzącej dziecko i wzmocnił ochronę przed realnym zagrożeniem – podkreśla Aneta Stachowiak – Zając.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.