Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dopalacze mogą cię wypalić

Narkotyki i dopalacze były tematem pierwszego w tym roku spotkania z cyklu ''Pro Salute''. O wpływie dopalaczy na organizm młodego człowieka, skutkach uzależnienia i możliwej pomocy dla uzależnionych można było usłyszeć 30 stycznia w Szpitalu Śląskim.

Szpital Śląski w Cieszynie rozpoczął kolejny rok swojej prozdrowotnej działalności. – Od 2010 r. proponujemy mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego różnorodne tematy i zapraszamy na spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Wykłady są przygotowywane z myślą o potrzebach zarówno najmłodszych, jak i seniorów. Zaprosiliśmy nauczycieli z naszego regionu na styczniowe dwa wykłady; „Dopalacze mogą cię wypalić”, który przedstawiła mgr Anna Karczmarz i „Narkotyki a Ty?”, który omówiła mgr Elżbieta Wraga-Olszar. Obie panie są pielęgniarkami z Oddziału psychiatrycznego. Materiały edukacyjne przygotował cieszyński Sanepid, a pani Dyrektor Teresa Wałga podkreśliła, jak ważne jest, aby szybko zareagować, kiedy uczeń zaczyna korzystać z narkotyków i dopalaczy – relacjonują pracownicy Szpitala Śląskiego.

Podczas wykładu można było usłyszeć, że ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności wszelkich preparatów poprawiających koncentrację i zdolność do nauki. Nagminnie stosują je studenci, a także uczniowie szkół średnich i gimnazjów. Uważa się, że najczęstsze nałogi młodych ludzi to palenie papierosów, alkohol i narkotyki, a ignoruje się inne groźne zjawisko. Coraz bardziej powszechne wśród uczniów jest stosowanie dopalaczy, szczególnie podczas sesji egzaminacyjnych czy matur. Niestety, większość substancji jest legalna i można zakupić je bez kłopotu. Na spotkaniu nauczyciele dowiedzieli się, jakie skutki niosą ze sobą dopalacze, jak negatywnie wpływają na organizm młodego człowieka.

Zjawisko narkomanii nikomu z nas nie jest obce. Niemal codziennie media donoszą o narkotykach i związanych z nimi wypadkach. – Dowiadujemy się o rosnącej liczbie ludzi uzależnionych, o zmarłych w wyniku nadużywania narkotyków, o rosnącej przestępczości związanej z narkomanią, o coraz młodszych uzależnionych. Słyszymy nagle, że młody człowiek z sąsiedztwa stał się alkoholikiem lub zmarł z przedawkowania. Robiąc zakupy w mieście widzimy scenę sprzedaży narkotyków w całej swej brutalnej realności. Problem narkomanii jest dziś bolesnym i niepokojącym faktem. Mimo, że fala narkomanii przybiera na sile, wiele spraw z nią związanych jest wciąż niedostatecznie zauważanych, a nawet lekceważonych. Zwłaszcza tych, które dotyczą możliwych działań udaremniających uzależnienie się dzieci i młodzieży. Informacje na temat narkomanii nie są wolne od sensacji i przesady. Brakuje w nich często rzetelności i potwierdzonych faktów, a jeszcze częściej konstruktywnych propozycji i nadziei – dodają. W tym właśnie celu najbardziej kompetentne osoby na co dzień walczące o zdrowie osób uzależnionych podzieliły się na wykładach swoimi doświadczeniami.
 

(red/mat. pras.)

źródło: mat. pras.
dodał: LB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: