Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Domena internetowa – co warto wiedzieć o adresie www?

Dobrze dobrana do profilu działalności, atrakcyjna i interesująca domena sprawia, że będziesz z nią kojarzony przez Twoich klientów lub odbiorców. Odpowiedni adres www stanowi nieodzowny element dobrze prosperującego biznesu online, ale także marki osobistej. Dlatego wybierając go, poświęć nieco czasu i energii, a w razie potrzeby zainwestuj nawet kilkaset złotych rocznie w wartościową domenę, która przyniesie Ci wymierne korzyści.

Domena internetowa – co to jest?

Wpisując w okienko wyszukiwarki interesujące cię frazy, otrzymujesz wyniki, a wybierając któryś z nich, przechodzisz na konkretną stronę www. Adres widoczny w okienku przeglądarki to domena internetowa. Oczywiście adres można wpisać w okienko również ręcznie.

Najważniejszą cechą każdej domeny jest jej unikalność. W całym internecie nie ma dwóch identycznych adresów. Ich elementy mogą się powtarzać, np. https://annawalkowiak.pl i https://annawalkowiak.com.pl, zawierają te same nazwy. Dzięki zaledwie 3 literom i kropce stanowią jednak unikalne adresy i prowadzą do dwóch odrębnych witryn.

Czy domenę można mieć na własność?

Choć często mówi się o „właścicielu” domeny internetowej, to jednak w rzeczywistości adresu nie da się wykupić na własność. Podpisując umowę z dostawcą usługi i wnosząc opłatę, zyskujesz prawo do użytkowania wybranej przez Ciebie domeny przez określony czas.

Jeśli chcesz zachować ją na kolejny okres, musisz podpisać kolejną umowę i dokonać opłaty. Jeśli tego nie zrobisz, domena przechodzi w tzw. stan kwarantanny, który w zależności od końcówki adresu trwa 30, 40 lub nawet około 70 dni. Po upływie tego czasu domena wraca do puli dostępnych adresów, a dostęp do niej może wykupić kolejna osoba.

Struktura adresu internetowego

Adres internetowy składa się zawsze z kilku podstawowych elementów:

 • skrótu protokołu, czyli http; lub https – w zależności od tego, czy wykupisz certyfikat SSL dla strony, czy też nie;
 • nazwy (np. annawalkowiak);
 • domeny najwyższego poziomu, czyli TLD (ang. Top Level Domain), nazywanej również potocznie „końcówką” (np. .pl).

Domenę najwyższego poziomu może zastąpić domena drugiego poziomu, np. w postaci com.pl. Protokołem w przykładowej domenie https://annawalkowiak.pl będzie https, nazwą – annawalkowiak, a TLD - .pl.

Koszt wykupu dostępu do domeny internetowej

Każdy ISP (ang. Internet Service Provider), czyli dostawca usług internetowych oferuje nieco inny cennik praw do domeny. Koszt, jaki musisz ponieść, wykupując daną domenę internetową, zależy od wielu czynników, wśród których należy wymienić m.in.:

 • strategię biznesową dostawcy usług;
 • atrakcyjność TLD;
 • czas, na jaki rezerwujesz dany adres.

Warto podkreślić, że na koszt domeny wpływa nie tyle jej nazwa, co TLD. Najdroższe są „końcówki”, które oferują najbardziej atrakcyjne możliwości. TLD .pl kupisz zwykle za kilkanaście złotych, podczas gdy za „końcówkę” egzotycznego kraju takiego jak Grenada (.gd) czy Saint Vincent i Grenadyna (.vc) zapłacisz ponad 200 zł. Z kolei na TLD typu .diet będziesz musiał przeznaczyć nawet kilkaset złotych.

Dlaczego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniej domeny internetowej?

Jeszcze kilka lat temu pula dostępnych TLD była stosunkowo niewielka, dlatego przy tworzeniu adresu internetowego trzeba było wykazać się nie lada kreatywnością. Ogromna liczba domen istniejących w sieci oraz konieczność spełnienia warunku unikalności sprawiały, że naprawdę trudno było wybrać ciekawy, oddający charakter strony a przy tym niepowtarzalny adres. Dziś znani na runku ISP zapewniają nie tylko standardowe TLD, ale także „końcówki” charakterystyczne, takie jak np.:

 • tech;
 • store;
 • shop;
 • me;
 • fit;
 • expert;
 • email;
 • company;
 • cloud;

Dzięki dostępności niestandardowych TLD możemy tworzyć nietypowe adresy, takie jak annwalkowiak.art, zdrowewarzywa.fit, zieloneubrania.shop, ale także wykorzystać je w niestandardowy sposób. Będąc właścicielką piekarni „Asia”, dzięki „końcówce” .asia pierwotnie przeznaczonej dla domen na terenie tego kontynentu, możemy stworzyć stronę internetową o wdzięcznym adresie piekarnia.asia.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: