Dokąd zmierzasz Uniwersytecie?
Widmo krąży po Cieszynie. Widmo kryzysu Uniwersytetu.
Muzyka rockowa zniechęca studentów do pilnej nauki
Kryzys uniwersytetu to od dawna popularny temat. Dla jego świetności nikt nie zrobił więcej, niż konserwatywy myśliciel Allan Bloom. Amerykański filozof w książce „Umysł zamknięty. O tym, jak amerykańskie szkolnictwo wyższe zawiodło demokrację i zubożyło dusze dzisiejszych studentów” (1987) przekonywał, że „współczesny kryzys społeczny i polityczny jest przede wszystkim kryzysem intelektualnym”. Allan Bloom wskazywał także na zgubny wpływ muzyki rockowej, która zniechęca studentów do wytężonej nauki.
Cieszyńska debata o Uniwersytecie już w piątek
Dziś o przyszłości Uniwersytetu dyskutują środowiska po prawej i lewej stronie politycznej barykady. Cieszyńska „Krytyka Polityczna” będzie gospodarzem piątkowej (9 lipca, godzina 17:00, Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie, ul. Zamkowa 1, Cieszyn) dyskusji na temat roli uniwersytetu. W debacie udział wezmą: prof. Marian Oslislo, dr Jan Olbrycht, dr Jiří Siostrzonek, dr Borys Cymbrowski. Spotkanie moderuje dr Tomasz Warczok. Pretekstem do dyskusji jest książka „Uniwersytet Zaangażowany”, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa „Krytyki Politycznej”.
dr Tomasz Warczok, moderator spotkania specjalnie dla OX.pl: ![]() Bardziej szczegółowe kwestie, które będą nas interesować podczas dyskusji to miejsce polskiej nauki/sztuki akademickiej w świecie, zapowiadana reforma nauki i szkolnictwa wyższego oraz - ciągle dyskutowane, ale dalekie od konsensusu - przyszłe formy finansowania nauki (odpłatność za studia czy studiowanie za darmo). |
Łukasz Grzesiczak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
