Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Z Oldrzychowic na Wielki Koziniec i Ostry

Tym razem propozycja wycieczki, która spodoba się zarówno zmotoryzowanym turystom, jak i tym, którzy na wycieczki jeżdżą transportem publicznym. 14-kilometrowa trasa zaczyna się w Oldrzychowicach w pobliżu kościoła ewangelickiego i tam też się kończy.

Wycieczkę zaczynamy w okolicy kościoła ewangelickiego w Oldrzychowicach i przystanku autobusowego Trzyniec, Oldrzychowice, do Karpętnej (Třinec, Oldřichovice, ke Karpentné). Wpierw kawałek idziemy za znakami zielonego szlaku turystycznego, a następnie, od rozdroża szlaków turystycznych Oldrzychowice, przy wodociągu (Oldřichovice - u vodárny) – niebieskim.

Po 200 metrach niebieski szlak skręca z asfaltowej drogi w lewo, w wąską ścieżkę. Przez następne 1,8 km podążamy tak, jak prowadzą nas znaki niebieskiego szlaku turystycznego. Wiedzie on miejscami ścieżkami, miejscami leśnymi drogami. Wspina się niezbyt stromo w górę. W kilku miejscach trzeba pilnować oznaczenia na drzewach, by na rozdrożu ścieżek nie pójść prosto, zamiast jak prowadzi szlak – w prawo.

Szlak wyprowadzi nas na drogą dojazdową do „Chaty Koziniec”. Skręcamy w prawo i kierujemy się znakami niebieskiego szlaku na Ostry.

Warto z niego jednak w pewnym momencie zboczyć, by zdobyć szczyt Wielkiego Kozińca. Roztacza się stamtąd piękna panorama na góry. Amatorzy zbierania pieczątek potwierdzających zdobycie szczytu znajdą takową przytwierdzoną łańcuchem. Jest też luneta ustawiona na szczyt Jaworowego. I ławka, na której można usiąść, odpocząć i delektować się pięknymi widokami.

Ze szczytu Wielkiego Kozińca wracamy wspomniane 150 metrów do szlaku tą samą drogą i kontynuujemy marsz za znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Te doprowadzą nas do „Chaty Ostry” - kolejnego wspaniałego punktu widokowego. Widać stąd szczyty Fatry. A przy bardzo dobrej widoczności nawet Tatry. 

Z Ostrego udajemy się za znakami żółtego szlaku turystycznego prowadzącego do Gródku, którym szliśmy realizując jedną z poprzednich propozycji wycieczek - Z Oldrzychowic przez Mały Koziniec do Bystrzycy. Tym razem jednak po 1,5 kilometrze opuszczamy żółty szlak. Skręcamy w lewo tak, jak prowadzą znaki czerwonego szlaku narciarskiego oraz szlaku rowerowego. Te doprowadzą nas do zielonego szlaku turystycznego. Biegnącymi wspólnie szlakami: zielonym turystyki pieszej, czerwonym narciarskim oraz rowerowym nr 6083 dojdziemy do Pleniska, a dalej, już tylko narciarskim i rowerowym, dojdziemy do przystanku autobusowego Trzyniec, Oldrzychowice, ujęcie wody (Třinec, Oldřichovice, vodárna). Jeśli przyjechaliśmy autobusem, to możemy już tutaj zakończyć wędrówkę. Lub iść dalej, do miejsca, z którego wyruszaliśmy.

Za nami 14 km wędrówki, której trasę naniesioną na mapy.cz znajdziemy tutaj.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: