Dzieci posadzą… zieleń w szkole
Wiosna w Cieszynie, przynajmniej w szkołach i przedszkolach zapowiada się na zielono. Rusza konkurs na wymyślenie i przedstawienie koncepcji zagospodarowania terenu wokół szkoły lub w placówce, który uwzględni różnoraką roślinność. Mogą to być ogródki warzywne, sady, łąki kwietne czy inne formy. Zgłaszających ogranicza tylko wyobraźnia.
- Ogłaszamy konkurs na ciekawe pomysły „zazieleniania” terenów wokół placówek edukacyjnych i we wnętrzach budynków – mówi koordynatorka projektu Anna Jach-Falkiewicz. - Marzy nam się aby wokół szkół powstały ogrody warzywne, sady, parki kieszonkowe, łąki kwietne, a nawet zielone ściany czy eksperymentalne instalacje – czytamy w najnowszym wydaniu „Wiadomości Ratuszowych”.
Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu koncepcji zagospodarowania terenu wokół szkoły/przedszkola lub wewnątrz placówki edukacyjnej. Realizacja koncepcji miałaby nastąpić już na wiosnę tego roku. Oprócz samego pomysłu trzeba mieć pomysł, jak wykorzystać to miejsce do działań dydaktycznych - edukacji przyrodniczej, klimatycznej i ekologicznej oraz pomysł na zaangażowanie społeczności - rodziców, dziadków, mieszkańców miasta w jego powstanie i funkcjonowanie.
Nagrody
Zamek Cieszyn zapewnia nagrody w postaci 6 grantów rzeczowych o wartości 8000 złotych. Ogródki, nasadzenia mają być wykonane samodzielnie przez społeczność szkolną/przedszkolną (uczniowie, nauczyciele, rodzice) według przedstawionego planu i kosztorysu.
Terminarz
- Konkurs trwa od 12 lutego 2024 r. do 28 lutego 2024 r.
- Przyjmowanie zgłoszeń do 28 lutego 2024 r. (liczy się data odbioru dokumentów w siedzibie Zamku Cieszyn).
- Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 6 marca 2024 r.
- Przekazanie grantów rzeczowych - roślinności i innych elementów w terminie do 4 kwietnia 2024 r.
- Realizacja projektów zielonych inicjatyw przedszkolnych/szkolnych – do 14 kwietnia 2024 r.
Regulamin
Regulamin konkursu, umowa uczestnictwa, formularz zgłoszeniowy i wzór kosztorysu znajdują się na stronie internetowej www.zamekcieszyn.pl. Wszelkich informacji i doradztwa udziela koordynatorka Anna Jach-Falkiewicz pod numerem telefonu 33 851 08 21, wew. 29, oraz pod adresem e-mail: afalkiewicz@zamekcieszyn.pl.
Szkoła Miejskich Ogrodników
Organizatorzy konkursu zapraszają również do udziału w spotkaniach Szkoły Miejskich Ogrodników – najbliższe otwarte spotkanie już 22 lutego o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn. Wykład zatytułowany „Odkrywanie natury. Praktyka głębokiej ekologii” poprowadzi dr Ryszard Ryś Kulik – psycholog, edukator, wykładowca akademicki Uniwersytetu Śląskiego, współautor programu edukacji klimatycznej w Katowicach, współtwórca Klubu Myśli Ekologicznej, autor książek „Stąpając mocno po Ziemi” , „Człowiek wobec natury”, miłośnik przyrody i dzikości.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.