Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zamiast zdrowieć – imprezują. Kontrole ZUSu zwolnień lekarskich

Polują, imprezują, pracują czy remontują mieszkanie – zamiast zdrowieć. Wnioski z kontroli tzw. chorobowego przez ZUS nie są optymistyczne – pracownicy oszukują na potęgę.

Znane są wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2023 r., które Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek prowadzić.

Prowadzone są dwa rodzaje kontroli: prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy (kontrolują to lekarze z ZUS, stwierdzają potrzebę lub nie kontynowania zwolnienia) i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich (sprawdzanie, czy chory korzysta ze zwolnienia zgodnie z przeznaczeniem).         

Wielu oszukuje i… chwali się w Internecie

- Większość chorych prawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, niestety jest też grono osób, które zamiast kurować się pracuje, imprezuje, czy też wykorzystuje ten czas jako okazję do zagranicznych wojaży. Pamiętajmy o tym, że czas na zwolnieniu lekarskim ma służyć rekonwalescencji, a zasiłki chorobowe nie są dodatkowym wsparcie budżetu domowego, czy przedłużeniem urlopu, lecz ekwiwalentem za okresowy brak możliwości zarobkowania – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Podwodna sesja zdjęciowa nowożeńców, lot paralotnią na zwolnieniu lekarskim, czy schowany właściciel zakładu pogrzebowego w trumnie to historie, które zapadają kontrolerom ZUS w pamięci na długo i wydaje się, że niewiele może je przebić. Jednak co roku zdarzają się nowe, zaskakujące sposoby nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich. - Zaskoczony obrotem sprawy swojego zwolnienia musiał być pewien mężczyzna, który otrzymał w ramach teleporady zwolnienie - zasiłek opiekuńczy - na rzekomo chorą żonę. O oszustwie męża powiadomiła żona, która zgłosiła to do jego zakładu pracy, informując, że nie tylko nie jest chora, ale cały czas pracuje, natomiast mąż korzystając z  wolnego w ramach zasiłku opiekuńczego na nią uczestniczył w imprezach zakrapianych alkoholem. Kolejny przykład z naszego województwa to myśliwy, który zamiast się kurować na zwolnieniu lekarskim, brał czynny udział w polowaniach – opowiada rzeczniczka.

Z zasiłkiem chorobowym musiał pożegnać się też DJ, który prowadził imprezę sylwestrową, ochoczo reklamując swoje usługi i dzieląc się zdjęciami w mediach społecznościowych z tej zabawy, oczywiście wszystko to działo się w trakcie zwolnienia lekarskiego. Inna sytuacja to panna młoda będąca na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą, która w dniu wesela i poprawin bawiła się na parkiecie do samego rana, o czym poinformowali goście weselni, zarówno pracodawcę oraz ZUS.

Do „standardów” należą już historie, kiedy to na zwolnieniu lekarskim chorzy pracują w swoich firmach, u konkurencji, czy remontują mieszkania, pomagają przy budowie domu, wyjeżdżają za granicę albo realizują swoje sportowe hobby. Często takie zgłoszenia, że ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie przekazują znajomi, rodzina „chorego”, koledzy z pracy, którzy piętnują takie postępowanie. Zgłoszenia trafiają tez od osób postronnych. Tak było w przypadku pewnego mechanika z Zagłębia. - Otrzymaliśmy informację, że zachodzi podejrzenie nadużywania zwolnienia lekarskiego poprzez świadczenie pracy na rzecz innych osób, w tym na rzecz „sygnalisty”. Do zawiadomienia zostały dołączone rachunki za zakup części do naprawianego motocykla oraz rachunek za dokonaną naprawę. Do zgłoszenia zostały także dołączone linki do filmów zamieszczonych na kanale You Tube, w którym osoba pobierająca zasiłek  prezentuje jak przeprowadza remont silnika motocykla tego klienta. Podczas nagrania mechanik podał datę, w której nagrywany był film – opowiada rzeczniczka.

Dane z kontroli w kraju i województwie śląskim

Tylko w ubiegłym roku w całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. W ich następstwie zakwestionował 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29 mln 273 tys. zł.

W 2023 r. w województwie śląskim pod kątem wykorzystywania zwolnień lekarskich skontrolowano ponad 10,5 tys. osób, z czego blisko 1,6 tys. osobom nakazano zwrot wypłaty zasiłku chorobowego na kwotę przekraczającą 3,1 mln zł.

Lekarze orzecznicy ZUS w Śląskim przeprowadzili ponad 52 tys. kontroli chorych, z czego niemal 2 tys. osób skrócono zasiłek chorobowy, kwota cofniętych zasiłków chorobowych wyniosła prawie 1,3 mln zł.

Obniżenie świadczenia po ustaniu zatrudnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu w ubiegłym roku obniżono wypłaty o 147 mln 677 tys. zł. Niższe świadczenie otrzymało 96,5 tys. osób. To dane dla całego kraju.

Natomiast w województwie śląskim obniżono wypłaty świadczeń dla około 7,4 tys. osób, a kwota obniżonych zasiłków wyniosła ponad 17,4 mln zł.

Skutki finansowe kontroli w 2023 roku w kraju wyniosły łącznie 176 mln 953 tys. zł, natomiast w województwie śląskim ponad 21,8 mln zł. 

A jak to wygląda w regionie?

Powiat cieszyński podlega pod Odział ZUS w Bielsku-Białej. W tym oddziale pozbawiono prawa do zasiłku w wyniku kontroli wykorzystywania zwolnień 154 osoby, którzy stracili w ten sposób 291 300 zł. 174 osoby zostały przez lekarzy orzeczników uznane za zdolne do pracy.

Oddział ZUS

Kontrola zwolnień wykorzystywania lekarskich

Kontrola  orzekania o czasowej niezdolności

Obniżenie świadczeń chorobowych po ustaniu zatrudnienia

 

Liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku

Kwota cofniętych zasiłków w zł

Liczba badanych osób uznanych za zdolnych do pracy

Kwota wstrzymanych zasiłków w zł

Liczba spraw

Kwota w zł

Bielsko-Biała

154

291 300

174

104 900

1333

Ponad 2,9 mln

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-10 15:48:27
1234567890: Bywają też przypadki przebywaniu na L4, a uczestniczy się w pikietach przed więzieniem,wizytach u "Narciarza" w pałacu i konferencjach prasowych.I się pytam jak był ZUS jak Kamińska se tak brylowała????
2024-02-10 20:46:11
Tustela: Podobno, że władza może, prawo i szykany dla maluczkich robaczków muszących płacić co raz większe podatki....trza by coś z tym robić....
2024-02-11 00:16:11
miriam11: To że ktoś wykorzystuje L 4 do prywatnych celów jest obrzydliwe, ale donosicielstwo w każdym przypadku powinno być karane strzałem e potylicę.. e.
2024-02-11 10:03:39
pół_Sasina_z_Wiślicy: za takie teksty jak twój w każdym przypadku prokurator i minimum wysoka grzywna, stetryczały pomyleńcu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: