Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Do kiedy dofinansowania do "deszczówki"?

Woda deszczowa czyli potoczna „deszczówka” pozyskiwana jest najczęściej z opadów atmosferycznych – deszczu, śniegu a nawet gradu. Najczęściej gromadzona jest w beczkach, kontenerach, studniach chłonnych lub innych zbiornikach ogrodowych. Woda deszczowa jest to tzw. miękka woda). Idealnie sprawdza się na potrzeby przemysłowe i gospodarcze.

Coraz więcej osób posiadających nawet niewielki ogród, decyduje się na instalację systemu zbierającego wodę deszczową. Korzyści płynących z gromadzenia deszczówki jest bardzo dużo. Przede wszystkim zawsze mamy pod ręką wodę do podlewania owoców i warzyw lub trawnika. Co ważne – to nic nie kosztuje! W dodatku poziom wody opadowej będzie na nowo zwiększał się wraz z kolejnymi opadami deszczu.

W 2024 roku w ramach programu „Moja Woda” przysługuje dofinansowanie na przydomowy zbiornik wody deszczowej czy inne rozwiązania do gromadzenia deszczówki i wynosi 6000 zł. Warto się jednak spieszyć, bo program dopłat do zbierania wody deszczowej zbliża się ku końcowi (30 czerwca 2024).

W ramach programu właściciele domów mają możliwość otrzymania wsparcia na inwestycje w tzw. małą retencję na swoich nieruchomościach. Chodzi tu gównie o zbiorniki na wodę deszczową, ale także inne instalacje do gromadzenia deszczówki czy wody roztopowej. Można otrzymać do 6 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

O dofinansowanie na zbieranie deszczówki mogą starać się właściciele lub współwłaściciele nieruchomości na której znajduje się dom jednorodzinny, a właściciele nieruchomości, w której wykorzystano już raz dofinansowanie do zbierania deszczówki nie mogą powtórnie starać się o dofinansowanie.

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji na zbiornik wody deszczowej muszą złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW ) w Katowicach wniosek o takie wsparcie, a wraz z nim dokumenty potwierdzające wydatek (faktury) oraz potwierdzające wykonanie instalacji (protokół wykonania lub oświadczenie o samodzielnym wykonaniu systemu zbierania wody wraz ze zdjęciami).

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: