Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dłużników w Cieszynie nie brakuje

Nie płacisz czynszu ? możesz trafić na listę dłużników. Spółdzielnia Mieszkaniowa ''Cieszynianka'' podpisała umowę z Krajowym Rejestrem Długów.

Podpisaliśmy umowę z Krajowym Rejestrem Długów. Zachowując wszystkie procedury będziemy zgłaszać „opornych” dłużników – informuje portal ox.pl Jan Cichy prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka".

Krajowy Rejestr Długów to narzędzie coraz bardziej popularne w walce z osobami, które nie regulują swoich zobowiązań. Z tego narzędzia postanowiła skorzystać również Spółdzielnia Mieszkaniowa w Cieszynie. Nic dziwnego, zadłużenie w opłatach za mieszkania rośnie. Do końca minionego roku wynosiło ono 1.083.692,61 zł. i występowało we wszystkich nieruchomościach Spółdzielni.

Dłużnicy, którzy zostaną wpisani na listę Krajowego Rejestru Długów muszą liczyć  się z tym, że bank może odmówić im zaciągnięcia kredytu, sklep - sprzedaży na raty, a operator komórkowy, czy dostawca internetu nie podpisze z dłużnikiem umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych.

„Mieszkańcy spółdzielczych lokatorskich praw do lokali mieszkalnych, którzy w ostatnich latach przekształcili swoje lokale mieszkalne w prawo odrębnej własności za tzw. „przysłowiową złotówkę” otrzymali w ten sposób majątek wart kilkadziesiąt tysięcy złotych. Następnie część z nich, nie patrząc na swoje możliwości finansowe zaciągnęła pod hipotekę w księgach wieczystych kilkudziesięciotysięczne kredyty w bankach, których często nie jest w stanie spłacać.  Komornik, na wniosek banków poparty sądowym tytułem egzekucyjnym, coraz czyściej przystępuje do licytacji takich mieszkań. W/w właściciele mieszkań o odrębnej własności  nie mają prawa do lokalu socjalnego i tym samym pozbywają się dachu nad głową. Większość  tych osób zalega również z opłatami za mieszkanie w Spółdzielni. W związku z rozliczaniem coraz większej ilości kosztów na daną nieruchomość może to stanowić problem już w niedalekiej przyszłości. Biorąc pod uwagę powyższe Zarząd Spółdzielni postanowił dokonywać wpisu w Księgach Wieczystych na hipotekę lokali zadłużeń za okres dłuższy, niż 6 miesięcy po to, aby móc egzekwować ich spłatę w przypadku licytacji mieszkań posiadających prawo odrębnej własności oraz mieszkań o statusie spółdzielczych własnościowych praw do lokali posiadających księgę wieczystą..." – czytamy na stronie internetowej SM „Cieszynianka”, której udało się odzyskać już kilkanaście mieszkań, w tym kilka jeśli chodzi o ten rok.

Zalegających z czynszem można podzielić na dłużników okresowych, którzy „przyciśnięci do muru” regulują swoje zaległości i takich, którzy, jeśli tylko mają takie prawo - oczekują na zasądzenie lokalu socjalnego. - Choć dłużników nie brakuje, na chwilę obecną sytuacja nie jest aż tak dramatyczna, żeby zadłużenie poszczególnych mieszkań przekraczało ich wkład budowlany – wyjaśnia prezes Spółdzielni - Jeśli chodzi o zadłużenie mieszkań spółdzielczych lokatorskich – zostają one wystawione na licytację i wtedy po wyszacowanej wartości rynkowej odtrącamy należności łącznie z odsetkami i kosztami sądowymi.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

 


źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: