Dla pokrzywdzonych przestępstwem porada i pomoc
W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).
W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 22 do 26 lutego 2016 r.
W ramach Tygodnia wyznaczeni prokuratorzy będą pełnić dyżury w celu udzielania porad prawnych osobom pokrzywdzonym. Dyżury będą pełnione przez prokuratorów poszczególnych jednostek organizacyjnych w godzinach urzędowania prokuratur:
Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej, ul. Legionów 79
Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała-Południe w Bielsku-Białej, ul. Sobieskiego 9
Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała-Północ w Bielsku-Białej, ul. Listopadowa 31
Prokuratura Rejonowa w Cieszynie, ul. Garncarska 8
Prokuratura Rejonowa w Żywcu, ul. Powstańców Śląskich 9
Każdego dnia zaś w województwie śląskim pomoc można uzyskać w podmiotach udzielających pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem – w województwie śląskim są to:
Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Psychologów "MACIERZ" (ul Nowowiejskiego 3, 42-200 Częstochowa, Tel. 501 303 792)
Częstochowskie Stowarzyszenie ETOH (Al. Pokoju 12, Częstochowa, Tel. 501 248 260, e-mail: sylwiapolanska@interia.pl, etoh5@wp.pl, pokrzywdzenipomoc@wp.pl)
Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z Dzięgielowa (e-mail: magdalena.fornal@cme.org.pl, ul. Jagiellońska 19a, 44-100 Gliwice, tel. 518 135 318, e-mail: pokrzywdzeni@cme.org.pl)
Więcej informacji na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.