Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dla ofiar i świadków przemocy

Pomoc psychologiczna i prawna dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom to główne założenie projektu pod nazwą „Dobra bliskość”. Realizatorem działań jest Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii “Kontakt” Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej “Być Razem” w Cieszynie.

„Dobra bliskość” to kontynuacja rozpoczętych w 2010 roku działań pomocowych dla krzywdzonych dzieci i ich rodzin w formie pomocy psychologicznej i pomocy prawnej oraz zapewnienia schronienia w Hostelu w sytuacjach kryzysowych.

- Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że dziecko w sytuacji przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, wymaga szczególnego wsparcia ze względu na brak możliwości samodzielnego działania oraz na delikatność kształtującej się psychiki dziecka. Dziecko krzywdzone i jego rodzice wymagają pomocy psychologicznej zwłaszcza, gdy przemoc ma miejsce w rodzinie – podstawowym środowisku dziecka. Dla dziecka i jego najbliższych niezwykle trudnym doświadczeniem jest udział w procedurach prawnych związanych często z niewłaściwym wielokrotnym przesłuchiwaniem dziecka – ofiary lub świadka przestępstwa. W związku z tym niezbędna jest pomoc prawna w zakresie edukacji i przygotowania do roli świadka w sądzie – informuje Elżbieta Kiedroń-Fałat Kierownik Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii “Kontakt”.

Pomoc psychologiczna w formie interwencji kryzysowej, konsultacji indywidualnych i rodzinnych oraz psychoterapii posłuży dziecku i rodzicom w poradzeniu sobie z traumatycznymi doświadczeniami, zmniejszy poczucie winy i umożliwi odreagowanie trudnych emocji oraz wspomoże ochronę i wsparcie na przyszłość. Tego typu pomoc pozwoli przygotować psychicznie dziecko do przejścia procedury prawnej minimalizując sytuacje powtórnego przeżywania raniących doświadczeń poprzez udzielanie zeznań. Pomoc prawna w formie poradnictwa umożliwi edukację na temat postępowania w sytuacji przemocy wobec dziecka i przygotowanie do roli świadka w sądzie.

- Dla rodziców dzieci krzywdzonych planujemy zorganizować grupę wsparcia, na której opiekunowie będą mogli zwiększyć świadomość konsekwencji psychologicznych i fizycznych przemocy, nauczą się budować poczucie bezpieczeństwa u swoich dzieci i dawać im oparcie, a także zmniejszyć poczucie bezradności i zwiększyć poczucie sprawstwa – dodaje Elżbieta Kiedroń-Fałat - Matkom z dziećmi pozostającymi w sytuacjach przemocy zapewnimy schronienie w Hostelu dla ofiar przemocy, gdzie wsparcie psychologa, pracowników socjalnych, pedagogów będzie dostępne całą dobę w postaci dyżurów. Dla psychologów i psychoterapeutów planujemy zorganizować szkolenie na temat skutecznej pomocy dzieciom ofiarom przestępstw i krzywdzenia.

Rodziny, których członkowie doświadczają przemocy, w których dzieci są krzywdzone lub są świadkami przemocy mogą wziąć udział w projekcie dzwoniąc pod nr tel. 33 4795455 lub zgłaszając się osobiście do biura Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii “Kontakt”, ul. Ks. Janusza 3 w Cieszynie albo do Hostelu przy ul. Małą Łąka 17 a w Cieszynie.

 

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: