Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Denary, denarki i halerze... w Cieszynie!

Jako iż rynek od zawsze był miejscem przeznaczonym do spotkań towarzyskich i handlowych, pełno tu… drobnych monet! Najnowsze znaleziska na cieszyńskim rynku to różnorodne, cenne niegdyś, monety.

Na cieszyńskim rynku trwa remont połączony z badaniami archeologicznymi (Pisaliśmy: Pierwsze odkrycia na cieszyńskim Rynku). Mieliśmy już fragmenty fajek, naczyń ceramicznych, guziki i wiele innych… teraz eksperci pracujący przy badaniach archeologicznych na rynku, chwalą się przeróżnymi monetami.

Wśród znalezisk królują drobne, obiegowe monety, ponieważ te o wyższych nominałach były o wiele  bardziej pilnowane przez swoich właścicieli. Monetą o najwyższym nominale, odnalezioną podczas badań na cieszyńskim Rynku, jest grosz praski Wacława króla Czech, za którego w średniowieczu można było kupić nawet żywą kurę! Najwięcej odnaleziono monet o średnicy poniżej 10mm – denary, denarki i halerze. Jest ich już kilkadziesiąt.

- Są to monety księstwa cieszyńskiego, księstwa opawskiego, Królestwa Polskiego, Królestwa Czech, Królestwa Węgier, Miasta Raciborza i inne. Różnorodność monet tu znajdowanych ma ścisły związek z ich wartością w kruszcu, która dzisiaj już nie istnieje, a w przeszłości umożliwiała ich łatwą wymianę. – czytamy na stronie Miasta Cieszyn.

Prezentowane nam zabytki są po wstępnej identyfikacji, nie poddane jeszcze zabiegom konserwatorskim. Jak informuje Miasto, jest to niewielka część tego, co już przekazano do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zostały one znalezione przez najwyższej klasy fachowca w swojej dziedzinie, dysponującego wysokiej jakości sprzętem poszukiwawczym.

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-30 15:46:34
św. Patryk.: dobry bóg da to pamiątką po rządach PiS w Polsce na cieszyńskim rynku będzie pręgierz, pod którym zgodnie z prawem i sprawiedliwie wynagrodzone zostaną nasze lokalne dojne elity - wszystkie te Kawuloki, Kałuże, Kopcie, Szwedy, Piety, Pudu i reszta pisiej śmietanki
2022-07-30 16:11:10
perpetua: denarki w Cieszynie, a szparagi w BRD - 56 % osób w wieku 18-44 lat myśli o wyjeździe z Polski "za chlebem", najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy - zaklęcia premiera-kłamcy Morawieckiego i głupawe żarciki prezesa Kaczyńskiego to klasyczne zaklinanie rzeczywistości, która jest w oczach Polaków najgorsza od 30 lat
2022-07-30 16:15:11
perpetua: 17,8 % Polaków po 18. roku życia zastanawia się nad wyjechaniem za granicę w poszukiwaniu pieniędzy. Odsetek rozważających emigrację zarobkową utrzymuje się na wysokim poziomie od 2020 r. Jednocześnie mniej Polaków opowiada się za pozostaniem w kraju — w 2021 r. odsetek nierozważających emigrację wynosił 81,2 %, tymczasem ostatnie badanie pokazuje, że jest to już tylko 67,6 %. Pomimo kolejnych fal pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej na całym świecie coraz więcej Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, co można tłumaczyć rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i z poczucia braku stabilności w kraju rządzonym od 7 lat przez tę samą partię.
2022-07-30 16:19:56
perpetua: businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/polowa-mlodych-polakow-chce-wyjechac-za-pieniedzmi-za-granice/9bgftng
2022-07-30 16:27:39
iga: No pare monet za miliony które będą wydane na ten bezmyślny wykop na rynku to wielki sukces p burmistrz Szkoda że nie dojeżdża ul Hażlaską do pracy morze na tych wybojach zrozumiała by na co w 1 kolejności wydać kase
2022-07-30 18:10:16
tom lem: ... iga , nie marudź, jest postęp, na razie zarządca drogi ograniczył prędkość poruszania się po niej do 30 km/h, jeszcze trochę a ograniczy do 15 i problem się sam rozwiąże. W ten sposób powstanie nowa droga rowerowa w Cieszynie, tylko Ty wstawać będziesz wcześniej by zdążyć do pracy ;-)
2022-07-30 20:34:35
Drachenblut: iga , czy w Cieszynie mamy jakieś morze ? Twoja ortografia to katastrofa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: