Denary, denarki i halerze... w Cieszynie!
Na cieszyńskim rynku trwa remont połączony z badaniami archeologicznymi (Pisaliśmy: Pierwsze odkrycia na cieszyńskim Rynku). Mieliśmy już fragmenty fajek, naczyń ceramicznych, guziki i wiele innych… teraz eksperci pracujący przy badaniach archeologicznych na rynku, chwalą się przeróżnymi monetami.
Wśród znalezisk królują drobne, obiegowe monety, ponieważ te o wyższych nominałach były o wiele bardziej pilnowane przez swoich właścicieli. Monetą o najwyższym nominale, odnalezioną podczas badań na cieszyńskim Rynku, jest grosz praski Wacława króla Czech, za którego w średniowieczu można było kupić nawet żywą kurę! Najwięcej odnaleziono monet o średnicy poniżej 10mm – denary, denarki i halerze. Jest ich już kilkadziesiąt.
- Są to monety księstwa cieszyńskiego, księstwa opawskiego, Królestwa Polskiego, Królestwa Czech, Królestwa Węgier, Miasta Raciborza i inne. Różnorodność monet tu znajdowanych ma ścisły związek z ich wartością w kruszcu, która dzisiaj już nie istnieje, a w przeszłości umożliwiała ich łatwą wymianę. – czytamy na stronie Miasta Cieszyn.
Prezentowane nam zabytki są po wstępnej identyfikacji, nie poddane jeszcze zabiegom konserwatorskim. Jak informuje Miasto, jest to niewielka część tego, co już przekazano do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zostały one znalezione przez najwyższej klasy fachowca w swojej dziedzinie, dysponującego wysokiej jakości sprzętem poszukiwawczym.
MD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.