Pierwsze odkrycia na cieszyńskim Rynku
Archeolodzy z firmy PPS Invictus, pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej, oraz pracownicy techniczni pochodzący z terenu Śląska Cieszyńskiego, działają na południowej części Rynku. Po zdjęciu dotychczasowej kostki granitowej, która była ułożona w 1942 roku, odsłonięte zostały dwa duże pasy bruku z kamienia otoczakowego, znajdujące się po zewnętrznych stronach płyty Rynku oraz jeden fragment w części południowej. Są one czyszczone i dokumentowane z drona, w taki sposób, aby po zakończonych pracach ziemnych stworzyć dokładny ich plan.
W części środkowej płyty Rynku odkryte zostały dwa fragmenty bruku starszego, zalegającego poniżej. Wstępne datowanie dwóch poziomów bruku zakłada, że te trzy pasy (zewnętrzne oraz południowy) wykonane zostały w XIX wieku, a dwa mniejsze fragmenty bruku starszego pochodzą z wieku XVIII. Potwierdzają to również znaleziska przedmiotów ruchomych - fragmenty fajek i naczyń ceramicznych, monety, guziki, plomba ołowiana oraz odważnik dukatowy.
W bezpośrednim sąsiedztwie fontanny odsłonięto warstwę lub obiekt bardzo bogaty w ceramikę średniowieczną, z dużą ilością drewna, wymagający dalszej eksploracji. W miejscu istnienia dawnej stacji benzynowej przy fontannie widoczny jest ciekawy, kolisty obiekt kamienny, który również będzie badany w dalszej kolejności.
- Żar lejący się z nieba nie ułatwia pracy, jednak archeolodzy liczą na to, że badania będą postępowały sprawnie i efektywnie. W dalszym ciągu poszukiwane są osoby do pracy i wolontariatu! Osoby chętne proszone są o kontakt bezpośrednio z archeologami codziennie pracującymi na Rynku. - czytamy na stronie Miasta Cieszyn.
MD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.