Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Deja Vu i Odessa na UŚ

W środę (04.12.2019) w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Deja vu – Odessa”. Podczas wydarzenia zaprezentowano prace, które debiutowały a ramach międzynarodowego projektu w Muzeum Literatury w Odessie. Prace zostały przygotowane przez artystów z całego świata.

„Deja vu – Odessa” to międzynarodowy projekt, którego gospodarzem i współorganizatorem została ukraińska Odessa. Projekt Odessa to wydarzenie artystyczne, do udziału, w którym zaproszono artystów z całego świata. Przygotowane prace pochodzą od autorów z dwudziestu jeden krajów, położonych na pięciu kontynentach. Wśród dzieł można również podziwiać prace osób związanych z cieszyńskim Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Artystom zaproponowano dwa tematy: Deja vu, jako motyw przewodni projektu i Odessa, jako niezwykłe miasto na Ukrainie o skomplikowanej i barwnej historii.

- Temat wystawy jest dosyć tajemniczy, ogólnie Deja vu to tajemnicza sprawa. Pojęcie jest chyba wszystkim państwu znane. Niektórzy mówią, że to błąd w Matrixie, inni, że to pierwsze objawy Alzheimera. Czasami wydaje nam się, że już coś widzieliśmy, że już coś przeżyliśmy. Zasadniczo jest to zjawisko z pogranicza snu. Innymi słowy, to bardzo dobry temat w kontekście sztuki. Artyści z różnych stron świata (tutaj m.in. Belgowie, Brazylijczycy, Niemcy, Słoweńcy, czy oczywiście Polacy), zostali poproszeni o przygotowanie prac, w których mieli wypowiedzieć się na temat Deja vu. Wystawa przyjechała z Odessy. Pomysł na temat powstał w momencie, kiedy dowiedziano się, że jest szansa na przygotowanie wystawy właśnie w Odessie, bo tam rozgrywa się akcja polskiej komedii, właśnie pod tytułem Deja vu, z Jerzym Stuhrem w roli głównej – wyjaśniał Łukasz Kliś z cieszyńskiego Instytutu Sztuki.

Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac, które różnią się od siebie praktycznie wszystkim – od kolorów, przez styl, aż po sposób postrzegania świata, charakterystyczny dla każdego artysty. Wystawę można podziwiać w Galerii Uniwersyteckiej, zlokalizowanej w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: