Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Debata w Ustroniu za nami

Czterej uczestnicy, ogromne emocje na sali – czyli debata w Ustroniu za nami.

W Muzeum Ustrońskim (w środę, 10 listopada) miała miejsce debata wyborcza. Wzięli w niej udział przedstawiciele komitetów wyborczych, którzy wystawili swoich kandydatów w min. 2 okręgach wyborczych: Artur Kluz (Wspólnie dla Ustronia), Przemysław Korcz (PO), Stanisław Malina (Ustrońskie Porozumienie Samorządowe) oraz Roman Siwiec (Lewica Ziemi Cieszyńskiej).

Debata składała się z sześciu części: expose, trzech pytań przygotowanych przez organizatorów, podsumowania debaty oraz pytań z sali. Ku zaskoczeniu wszystkich kandydaci biorący udział w debacie nie mieli uwag do wystąpień swoich konkurentów. Zresztą to była wjątkowo dziwna debata: Przemysław Korcz oraz Stanisław Malina (obaj zasiadali w radzie ubiegłej kadencji) byli wyjątkowo zgodni w prawie każdej kwestii. Artur Kluz oraz Roman Siwiec, którzy są raczej nowicjuszami w samorządzie (Roman Siwiec był samorządowcem w latach 80.) wydawali się wystraszeni i często nie wykorzystywali limitu czasu na odpowiedź.

Artur Kluz – nauczyciel wychowania fizycznego z Ustronia – chce stawiać na sport, budowę boisk i ekologię. Przemysław Korcz – aptekarz – przekonywał, że PO potrafi współpracować z każdym dla dobra Ustronia. – Jesteśmy komitetem skutecznym – zachęcał powołując się na współpracę ze starostą powiatowym Czesławem Gluzą. Stanisław Malina – przewodniczący Rady Miejskiej – podkreślił, że to właśnie reprezentowany przez niego komitet wystawił jedynego kandydata na burmistrza, którym jest Ireneusz Szarzec. Trzeba przyznać, że Malina – obok kandydata PO - był najlepiej merytorycznie przygotowanym uczestniekiem debaty. Roman Siwiec zapowiadał: - Chciałbym, żeby wszystkim żyło się lepiej.

Organizatorzy dopuścili także pytania od publiczności, co wydłużyło czas trwania debaty oraz wywoło ogromne emocje na sali (prowadzący wybierał pytania pisane na kartkach, które nadawały się do odczytania). – Mógł Pan sam zorganizować taką debatę – denerował się prowadzący na kolejne wyrazy niezadowolenia osób z publiczności (- Pan prowadzi selekcje pytań jak za PRL-u – mówił niezadowolony mężczyzna z drugiego rzędu). Co ciekawiło mieszkańców miasta? Między innymi: parkingi piętrowe, budowa basenu i aquaparku w mieście, umiejscowienie przyszłych boisk, estetyka szyldów reklamowych w centrum, komunikacja publiczna, zagospodarowanie budynków dworców PKP. Artur Kluz jako jedyny uczestnik debaty wprost zrzekł się ewentualnej diety radnego.

Spotkanie zorganizowało Ustrońskie Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Fundacją Batorego i Szkołą Liderów. Debatę prowadził Andrzej Drobik.

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: