Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Debata w Skoczowie za nami

Skoczowskie kino pękało w szwach. Ponad 160 osób przysłuchiwało się pierwszej w historii skoczowskiej debacie kandydatów na urząd burmistrza.

Przed chwilą (25 października, o godzinie 19:00) zakończyła się debata kandydatów na urząd burmistrza Skoczowa. W spotkaniu w „Teatrze Elektrycznym” udział wzięli: Andrzej Bacza, Witold Dzierżawski, Krystian Mróz oraz Janina Żagan. Spotkanie składało się z 6 rund, w których każdy polityk miał na wypowiedź po 2 minuty.

Kandydaci zaczęli od expose. - Mała Ojczyzna nie jest dla polityków, jest dla nas wszystkich – tak Andrzej Bacza przekonywał mieszkańców, by oddali głos na niego i jego komitet. Witold Dzierżawski przedstawił się jako polityk stroniący od kłótni: - Jestem człowiekiem szukającym kompromisu. Krystian Mróz atakował: - Chcę pracować przede wszystkim dla mieszkańców. Jeśli zostanę wybrany nie będzie „kolesiostwa”. Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, zwracała uwagę na dokonania ostatniej kadencji. – Wiele inwestycji udało się dzięki pieniądzom UE. Zdobyliśmy 17 mln złotych z finansowania zewnętrznego – opowiadała.

Wszystkim kandydatom zadaliśmy 4 pytania, które nie były im wcześniej znane. Zaczęliśmy od pytania o drogi w Skoczowie. - Infrastruktura drogowa to nerw miasta – przekonywał Witold Dzierżawski. Dodał, że trzeba zrobić wszystko, by w Skoczowie nie było korków. Krystian Mróz zwrócić uwagę na problemy z parkingami. – Powinny powstać wielopoziomowe parkingi – deklarował Mróz. Janina Żagan przekonywała o potrzebie remontów dróg i chodników w Skoczowie. – Most jest kwestią absolutnie podstawową – dodała. Andrzej Bacza mówił złośliwie: - Jestem dumny, że koncepcja mostu, która powstała przy mojej inicjatywie cieszy się taką popularnością. – Skąd jednak na nią wziąć pieniądze? – pytał Bacza.

Drugie pytanie dotyczyło kwestii kanalizacji w Skoczowie. Każdy z kandydatów zgodził się, że jest to problem priorytetowy. Różnice dotyczyły jego rozwiązania. – Kandyduję właśnie dlatego, by doprowadzić do rozwiązania kwestii kanalizacji w Skoczowie – przekonywała Janina Żagan. Krystian Mróz przekonywał, krytykując działania obecnej władzy: - Nie powinniśmy kłamać mieszkańców, że kanalizacja powstanie do 2015 roku. To praktycznie niemożliwe. – Nigdy nie zgodzę się na budowę 44 przepompowni – tak Andrzej Bacza krytykował projekt budowy kanalizacji opracowany przez obecną władzę. Wtórował mu Witold Dzierżawski, który mówił: - Dla mnie kanalizacja to pierwszoplanowe wyzwanie.

Jak kandydaci na urząd burmistrza planują rozwiązać kwestie promocji miasta? Witold Dzierżawski i Andrzej Bacza chcieliby oddać promocję w ręce organizacji pozarządowych i skoczowskich stowarzyszeń. Krystian Mróz zwrócił uwagę na bolączki Skoczowa – korki, które uniemożliwiają mieszkańcom i turystom wjazd do miasta. Janina Żagan widzi Skoczów jako miasto papieskie. Skoczów to – wedle niej – stare miasto z tradycją.

Jakie będą pierwsze trzy decyzje kandydatów na urząd burmistrza Skoczowa po ich ewentualnym zwycięstwie? Pytaliśmy też kogo mianują swoimi zastępcami. Tu byli wyjątkowo zgodni. Żaden z nich nie przedstawił nazwiska swojego ewentualnego zastępcy. Zadaniem każdego z nich, po ewentualnym zwycięstwie, to uczynić Urząd Miejski otwarty na potrzeby mieszkańców Skoczowa.

Na koniec przyszedł czas na podsumowania. Witold Dzierżawski obiecał budowę sztucznego lodowiska i uśmiechniętych urzędników. Krystian Mróz życzył, by wszystkie obietnice kandydatów został spełnione. Sam szansę dla Skoczowa widzi w partnerstwie publiczno-prywatnym. – Moje obietnice będą oszczędne – mówiła Janina Żagan, która przede wszystkim chce postawić na potrzeby najmłodszych mieszkańców miasta. Andrzej Bacza deklarował, że: powstaną boiska, rozwiązany zostanie problem parkingów oraz powstanie nowe rondo w Skoczowie.

Debatę zorganizował portal OX.pl przy udziale Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie. – Dziwne, że żaden z kandydatów nie wypowiedział ani jednego słowa związanego z zagadnieniem informatyzacji – ubolewał po spotkaniu Wojciech Tatka, założyciel OX.pl. – Mam nadzieję, że przyszły burmistrz doceni siłę Internetu – dodał.

Łukasz Grzesiczak

zobacz fotoreportaż>>>

źródło: Ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: