Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Debata o transporcie kolejowym

W piątek (22.11.2019) w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie odbyła się debata „Co z tą koleją”. Wydarzenie poświęcone było sytuacji transportu kolejowego na Śląsku Cieszyńskim oraz ogólnopolskim problemie związanym z połączeniami kolejowymi. Inspiracją do rozmowy była książka Karola Trammera o tym, jak niszczona była polska kolej.

Debata, związana z transportem kolejowym początkowo miała formę spotkania autorskiego. Inspiracją do przeprowadzenia rozmowy była książka „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” Karola Trammera, w której autor dokonuje gruntownej analizy przyczyn upadku polskiej kolei oraz wskazuje rozwiązania, które jego zdaniem, mogłyby spowodować powrót do dawnej świetności polskich kolei. Autor na spotkaniu opowiedział o swojej książce, badaniach, inspiracjach i pomysłach.

- Przede wszystkim myślę, że aby odpowiedzieć na pytanie, czy istniała szansa na ocalenie polskiej kolei, trzeba spojrzeć na to, co wydarzyło się w innych krajach, które tak jak Polska, podlegały transformacji i transformacja ta polegała nie tylko na ograniczaniu działalności kolei, ale i zakładów przemysłowych i tak dalej. Przede wszystkim, transformacja pokazała, kto był w stanie dostosować się do istniejących warunków. Brzmi to może brutalnie, natomiast w kwestii kolei, to co ja uważam w porównaniu z innymi krajami europy środkowo-wschodniej, Polska kolej nie poradziła sobie w dostosowywaniu się do nowych uwarunkowań, ponieważ gdy upadały zakłady przemysłowe, kolej uważała, że w związku z tym ona też może zaprzestać działalności na obszarach upadającego przemysłu – wyjaśniał Karol Trammer.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych. Głos zabrali między innymi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna i Jan Poloczek, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, który od kilku tygodni odpowiedzialny jest między innymi za tematy związane z transportem. Zdanie wszystkich uczestników dyskusji było zgodne. Pociągi mogą być konkurencyjnym środkiem transportu, jeżeli tylko pojawią się połączenia dostosowane do potrzeb podróżnych. Niestety, w większości przypadków, podejmowanie działań związanych z organizacją transportu kolejowego spoczywa na barkach władz wojewódzkich, w związku z tym samorząd gminy i powiatu może jedynie sugerować określone rozwiązania i zgłaszać potrzeby.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-23 18:42:46
tom lem: To świetna fucha w tej gminie i starostwie, polegająca na sugerowaniu określonych rozwiązań i zgłaszaniu potrzeb o czym świadczy mowa ciała na zdjęciu pow. Jaka męcząca, strach sobie wyobrazić.
2019-11-23 20:01:29
ciotka matylda: Cyt.: "Niestety, w większości przypadków, podejmowanie działań związanych z organizacją transportu kolejowego spoczywa na barkach władz wojewódzkich, w związku z tym samorząd gminy i powiatu może jedynie sugerować określone rozwiązania i zgłaszać potrzeby." Przekładając powyższe na nasz język brzmi to tak: Władze wojewódzkie mają nas - prowincjuszy w dupie".
2019-11-23 20:20:10
krzysztof.nn: władze wojewódzkie z radnymi Kałużą i Kawulokiem na czele planują budowę linii kolejowej do Istebnej - a jak Bóg da, a mieszkańcy się pokłonią wizerunkowi Ojca Narodu i publicznie wyprą LGBT, to może i do Koniakowa
2019-11-23 21:10:29
tom lem: To jest przykład proszę Państwa, jak debatują ludzie niekompetentni, gdy organizacją transportu kolejowego spoczywa na barkach władz wojewódzkich a dyskutują przedstawiciele powiatu i gminy;-)
2019-11-24 07:22:23
utopiec: krzysztofie, marzy Ci się kolej do Istebnej czy Koniakowa. Otóż zauważ iż obecnie nie ma jej nawet do Brennej.
2019-11-24 18:07:24
krzysztof.nn: ...oczywiście, że przez Brenną, k o ł k u małej wiary
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: