Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czekolada opanowała OCKiR

W piątek (22.11.2019) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji (OCKiR) działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka, odbyły się warsztaty dla dzieci, dotyczące czekolady. Podczas wydarzenia uczestnicy zajęć nie tylko dowiedzieli się nieco więcej o swoim ulubionym smakołyku, ale również poznali sposoby na stworzenie własnych czekoladowych wariacji.

- Czekolada sporządzana jest z miazgi kakaowej, która pochodzi z nasion kakaowca właściwego. Wykorzystywana była już przez Majów i Azteków, wtedy jednak spożywana była w formie płynnej, a jej smak kojarzony był raczej z cierpkością i goryczą, a nie z dzisiejszą słodyczą. Do Europy dotarła stosunkowo późno, bo w XVI wieku, chociaż nam wydaje się, że było to bardzo dawno. Dopiero jednak w XVII wieku popularne stały się roztarte ziarna kakaowca, które zostały zalane ciepłą wodą, uzyskując w ten sposób smak, przypominający to, co dziś spożywamy – tym krótkim wykładem dzieci zostały wprowadzone w temat warsztatów, aby następnie przystąpić do rozpoznawania i kosztowania różnych rodzajów czekolady.

Po części teoretycznej nadszedł czas na działania praktyczne. Dzieci najpierw dostały specjalne czekoladowe krążki, które starły na niewielkich tarkach. Otrzymane w ten sposób wiórki dodano do roztopionej wcześniej czekolady. Działanie takie nazywane jest temperowaniem czekolady, czyli doprowadzeniem do sytuacji, że po przetopieniu i łamaniu naszego wyrobu, wciąż będziemy słyszeć charakterystyczny odgłos, a czekolada będzie krucha. W przypadku pominięcia etapu temperowania wyrób będzie kruchy i twardy, a nie plastyczny. Po zatemperowaniu czekolady można było przystąpić do tworzenia własnej, udoskonalonej tabliczki czekolady. Masę wlewano do specjalnych foremek, do których dodawano również owoce, orzechy, czy różnego rodzaju słodycze.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-23 18:15:45
krzysztof.nn: czekolada opanowała osiedle, a p e d o f i l e kler: ⛪ Ksiądz z Opola Lubelskiego odpowie za seks z dziećmi. To opiekun Koła Przyjaciół Radia Maryja ⛪
2019-11-23 19:41:46
krzysztof.nn: p.s.: odpowie, albo i nie odpowie - kiedy w pisiackim trybunale zasiądzie czołowy obrońca pedofilów w sutannach Piotrowicz, sprawę odkręci się w trzy minuty
2019-11-24 07:19:25
utopiec: krzysztofie, nie na temat.
2019-11-24 18:05:42
krzysztof.nn: utopcu, nie ta liga
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: