Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dawne święto rolników i pasterzy

Dziś (25.05) wspomnienie św. Urbana – patrona rolników i pasterzy. Jak nietrudno się domyślić, to kolejna ważna data w kalendarzu naszych przodków. Na Śląsku Cieszyńskim ten dzień dawniej wiązał się z określonymi tradycjami, które miały zapewnić pomyślność oraz ochronę przed nieszczęściami.

Szukając informacji na temat świętego Urbana można trafić na dwie daty – 19 maja i 25 maja. Obecnie wspomnienie świętego Urbana w kościele katolickim obchodzone jest 19 maja, jednak dawniej, do 1970 roku, kiedy to nastąpiła reforma kalendarza liturgicznego, świętowano właśnie 25 maja. Tak więc to z dzisiejszym dniem nasi przodkowie wiązali określone tradycje i wierzenia.

Śląsk Cieszyński to teren, gdzie kwitło rolnictwo oraz pasterstwo. Święty Urban miał więc bardzo duże znaczenie, ponieważ to do niego zwracano się o pomoc w trudach dnia codziennego, to on miał otoczyć opieką pola uprawne oraz stada owiec. Jak starano się go przekonać do przychylności? - W dawniejszych czasach świętowano ten dzień poprzez wstrzymywanie się od pracy w polu po południu. W niektórych okolicach w tym dniu poddawano obrzędowi sakralnemu, czyli poświeceniu małych dzwonków, które używane były przez lud głównie podczas burzy, powodzi, a także do zawieszania bydłu i owcom na szyi. Miało to odpędzać chmury gradowe i pioruny – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Obecnie, ze względu odchodzenie od tradycji pasterskich i rolniczych postać świętego Urbana zostaje powoli zapomniana. Nasi przodkowie jednak nie zapominali o odpowiednich tradycjach i starali się jak najlepiej obejść dzień swojego patrona, aby zapewnić sobie przychylność, a co za tym idzie urodzaje i dobrobyt przez cały rok.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-05-25 14:02:47
Marx.: nie uważam, by Urban zasługiwał na to by być uznanym za świętego a on sam pewne by się uśmiał z takiego pomysłu - ale po roku 1990 stał się niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci polskiej publicystyki walczącej
2023-05-25 20:13:09
Wiederholec: Marx napisz kiedyś coś mądrego. Pliss.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: