Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dawca szpiku - rejestracja przez internet

Dzień Dawcy Szpiku to okazja do podzielenia się z drugim człowiekiem, tym co bezcenne - życiem. Kolejne akcje pokazują, że nie pozostajemy obojętni na los innych ludzi. Jeśli chciałbyś dołączyć do grona osób, które już zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku - cięgle możesz to zrobić...

Niestety, tylko jedna osoba na cztery może otrzymać szpik od osoby z nią spokrewnionej. Właśnie dlatego dawcy szpiku są tacy ważni i tak ważne są akcje, podczas których rejestrują się kolejni potencjalni dawcy. Nie każdy jednak wie, że dawcą szpiku można również zostać zgłaszając się przez internet. 

Jeśli z jakichś powodów nie wziąłeś udziału w akcji, podczas której odbywała się rejestracja potencjalnych dawców szpiku, możesz zrobić to przez internet. 

- Wszystkie osoby, które nie mogły uczestniczyć w akcji, mogą wejść o każdej porze dnia i nocy na naszą stronę internetową http://www.dkms.pl i zarejestrować się. Podczas rejestracji wpisujemy swoje dane oraz adres. Fundacja na adres podany w zgłoszeniu wysyła pakiet rejestracyjny, który składa się z kompletu dokumentów oraz pałeczek do pobrania śluzu z jamy ustnej. Pakiet zawiera instrukcję. Jest tam również koperta ze znaczkiem zwrotnym. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres DKMS Polska – wyjaśnia Joanna Mejner z Fundacji DKMS - Jest to metoda prostsza dla dawcy, nie wymaga wychodzenia z domu, wizyty u lekarza, pobierania krwi. Dla nas to pełnowartościowy materiał genetyczny. 

Oddałabym/oddałbym, ale boję się bólu... Wokół oddawania szpiku kostnego narosło wiele mitów.

- Jesteśmy po to, żeby obalać te mity – podkreśla pani Joanna – osoby, które myślą o rejestracji głównie obawiają się metod pobrania szpiku. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej to metoda stosowana w 80 %. Zabieg podobny jest do transfuzji krwi i trwa około 3-4 godzin. Jeśli odczuwamy wtedy jakiś ból to ma on związek jedynie z wbiciem igły... ale to jedyny ból...

Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. - To metoda stosowana tylko w 20 %. Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej, dawca znajduje się pod narkozą. Osoby, które ten zabieg mają za sobą relacjonują, że ból po ... można porównać do bólu związanego z uderzeniem, siniakiem...- wyjaśnia J. Mejner z Fundacji DKMS.

Musimy jednak pamiętać, że decyzję o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku podejmuje się raz na całe życie. Tu nie może być niepewności, wątpliwości.

- Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku jest bardzo poważną decyzją. Kiedy okaże się, że właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś szansę na nowe życie. Jeśli wówczas zrezygnujesz, odbierzesz choremu nadzieję. Zastanów się zanim podejmiesz decyzję o rejestracji – apeluje Fundacja DKMS.

Wyczerpujące odpowiedzi na wiele pytań znajdziemy na stronie Fundacji.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: