Czytelnictwo podczas pandemii: Ustroń (7)
Dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Ustroniu.
- Jakie były najpoczytniejsze książki w ustrońskiej bibliotece w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- MBP Ustroń: - Mimo, że pandemia zaskoczyła nas wszystkich, nie miała ona jednak wpływu na upodobania czytelników. Cały czas najpopularniejsza jest literatura obyczajowa, szczególnie polska. Bardzo chętnie wypożyczane są też książki sensacyjne oraz powieści historyczne. Wśród literatury niebeletrystycznej dużą popularnością cieszą się biografie oraz książki podróżnicze. Na czytelniczym topie ciągle są tacy autorzy jak : Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalak, Lucinda Riley, Gabriela Gargaś, Olga Tokarczuk, Hanna Greń, Danielle Steel, Ryszard Ćwirlej czy Marek Krajewski.
- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- MBP Ustroń: - Niestety pandemia miała negatywny wpływ na czytelnictwo. Na wiosnę biblioteka została zamknięta dla użytkowników na blisko dwa miesiące a jesienią na prawie miesiąc. Bardzo mocno dotknęło to użytkowników - szczególnie tych najwierniejszych – niewyobrażających sobie życia bez książki. Tym bardziej, że w czasie tak mocnego ograniczenia dostępu do szeroko pojętej kultury, lektura pozostaje jedyną ucieczką od trudnej rzeczywistości. Po wiosennym okresie zamknięcia biblioteka wróciła do działania już na nowych pandemicznych zasadach – bez wolnego dostępu do księgozbioru, ze stanowiskiem bibliotekarza osłoniętym pleksiglasową przegrodą.
- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- MBP Ustroń: - Akcja „książka na telefon” ma swoich zwolenników, lecz większość czytelników woli przyjść do biblioteki, porozmawiać z pracownikami i na tej podstawie dokonać wyboru lektury. Tegoroczny rekord frekwencji w bibliotece padł tuż przed jesienną przerwą w działaniu placówki, kiedy w ciągu jednego dnia 190 osób wypożyczyło 760 pozycji. Bardzo nas to cieszy, bo świadczy to o dużej potrzebie kontaktu z książką, mimo pandemii i wielu ograniczeń.
- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- MBP Ustroń: Pandemia odbiła się też negatywnie na czytelnictwie dzieci i młodzieży. Mimo , że wielu rodziców bardzo dba o czytelnictwo swoich pociech, przyprowadzając je do biblioteki i wypożyczając mnóstwo książek. Cały czas mocno eksploatowany jest dział lektur szkolnych. Biblioteka bierze też udział w akcji „Mała Książka Wielki Człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki.
Bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby zbliżający się 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.