Czytelnictwo podczas pandemii: Brenna (4)
Dzisiaj Gminna Biblioteka Publiczna (GBP) w Brennej.
- Jakie były najpoczytniejsze książki w cieszyńskiej bibliotece w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- GBP Brenna: - Najbardziej poczytni autorzy w 2020 roku w naszej bibliotece to w kategorii:
1. Polskie powieści obyczajowe - Katarzyna Michalak, Gabriela Gargaś, Krystyna Mirek
2. Zagraniczne powieści obyczajowe - Danielle Steele, Nora Roberts, Nicholas Sparks
3. Polskie powieści kryminalne - Remigiusz Mróz, Hanna Greń, Wojciech Chmielarz
4. Zagraniczne powieści kryminalne - Rachel Abbott, Nele Neuhaus, Mons Kallentoft
5. Literatura dla najmłodszych dzieci (Anita Głowińska i seria „Kicia Kocia”)
6. Literatura dla dzieci starszych i młodzież (zdecydowanie literatura fantasy i detektywistyczna, m. in. seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka oraz seria „Baśniobór” Brandona Mull)
- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- GBP Brenna: - Oczywiście pandemia ma negatywny wpływ na czytelnictwo. W marcu biblioteki zostały nagle zamknięte na dwa miesiące praktycznie z dnia na dzień. Czytelnicy nie mieli szans zaopatrzyć się w książki na czas zamknięcia. W listopadzie po raz kolejny zamknięto biblioteki. Siłą rzeczy wypożyczeń było mniej niż w roku, kiedy biblioteka pracowała nieprzerwanie dwanaście miesięcy. Część naszych czytelników jest zdezorientowana, ale wielu z nich traktuje książkę jak odskocznię od trudnej rzeczywistości,w której teraz funkcjonujemy, więc tym chętniej do nas wrócili.
- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- GBP Brenna: - Podczas zamknięcia biblioteki w listopadzie, zainteresowanie usługą „Książka na telefon” było dość znaczące. Czytelnicy zamawiali większe ilości książek niż zazwyczaj, „na zapas”, obawiając się całkowitego zamknięcia biblioteki.
- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- GBP Brenna: - Zainteresowanie wśród dzieci, szczególnie najmłodszych było dość duże, na co miał m. in. wpływ udział biblioteki w akcji „Mała Książka Wielki Człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki.
Bardzo dziękujemy za odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby zbliżający się 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.