Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czytano Konstytucję 3 Maja na cieszyńskim Rynku

Początek maja to w całej Polsce nie tylko ''długi weekend'' i majówki, ale i wspomnienia ważnych wydarzeń w naszej historii. W trzeci dzień maja wspominamy ustanowienie ''Konstytucji 3 Maja''. Ilu z nas zna chociaż jeden artykuł z jej treści? A co z obowiązującą Ustawą Zasadniczą? Czy nie wstydzimy się publicznie chociaż fragmentu przeczytać?

Właśnie w tym dniu osoby z naszego regionu, którym ten dokument leży na sercu, postanowiły na cieszyńskim Rynku zorganizować akcję „Czytania Konstytucji”, w której wzięło udział 14 osób, w tym 12 z cieszyńskiego samodzielnego Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Publicznie czytali fragmenty obowiązujacej Konstytucji uchwalonej 20 lat temu.

Konstytucja 3 Maja ustanowiona została w 1791 Roku w Warszawie. W tym momencie była ona drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą konstytucyjną.

Najważniejsza ustawa została uchwalona, by znormalizować sytuację państwa. „Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski” – możemy przeczytać na Wikipedii.

Podczas spotkania, które rozpoczęło się o godzinie 15:00 na cieszyńskim Rynku czytano obowiązującą Konstytucję: Preambułę, artykuły: 3, 4, 5, 7, 8, 30, 31,32, 73, 74, 125, 126, 173, 174. Niektóre z artykułów były komentowane przez samych organizatorów.

Słuchaczami głównie były osoby zgromadzone na ławkach w okolicy Domu Narodowego i w ogródkach wokół Rynku. Całość trwała prawie godzinę i przebiegła bez zamieszek zwolenników czy przeciwników takiego świętowania tej rocznicy.

Pomimo różnych poglądów politycznych, bez względu na to, czy się popiera zmiany w obecnej Konstytucji, czy postuluje pozostawienie jej w obecnej formie, można zorganizować coś, co małym nakładem środków może chociaż na moment skłonić mieszkańców do przypomnienia sobie o czymś, z czego powinniśmy być dumni.
 

Andrzej Koenig
 

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-05-09 10:05:14
Danio27: KOD - bez komentarza...
2017-05-09 10:46:41
Przepierón: Dobrze, że Antek Policmajster nie przeczytał apelu smoleńskiego.
2017-05-09 10:54:55
ciamajda: Byłoby więcej słuchaczy gdyby Konstytucja była przestrzegana. Wstyd to nawet pokazywać.
2017-05-09 15:23:50
bronek91: Wspaniałe nawiązanie do tradycji \"totalnej\" opozycji sejmu czteroletniego. Wtedy też organizawali czorne procesje i godali, że prodziwo \"konstytucja\", prawa kardynalne są łomane;)
2017-05-09 21:28:36
rainman: Dość żałosne zważywszy na inicjatora całego ruchu. W YouTube polecam wystukać \&quot;kijowski przestałem być miły\&quot;.<br /><br />Konstytucje czytajcie ile wlezie ale nie róbcie reklamy temu gościowi. Litości.
2017-05-09 23:00:12
Łustroniok: Nie wiedziałem, że w Cieszynie mają swoją bojówkę. Jak na spęd szKODników to frekwencja i tak dopisała :D Ratusz podał, że było 1000 ludzi, policja, że 10 , Internauci doliczyli się 15 :DDD. A tak na serio, podziwiam tych ludzi bo po wyczynach Kijowskiego KOD został ostatecznie pogrzebany i jest już jedynie symbolem obciachu. PO powoli do nich dołącza
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: