Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czystsze drogi - czystsze powietrze?

W Czeskim Cieszynie, Trzyńcu, Karwinie i innych miastach ma być w tym roku mniej kurzu na ulicach niż w latach poprzednich. Władze województwa zdecydowały, że na regularne czyszczenie dróg II i III klasy przeznaczą dodatkowych 12 mln koron. Niestety, to rozwiązanie nie obniży jednak zanieczyszczenia powietrza w okresie, gdy bywa ono najwyższe.

- Nasza decyzja to efekt długotrwałych starań województwa o kompleksową poprawę niesprzyjających warunków życia w regionach ostrawskim i karwińskim. Unoszący się w powietrzu kurz, wywołany przez transport, ma stosunkowo duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza przez pył zawieszony (PM 10). Częstsze czyszczenie dróg może w wyraźny sposób poprawić sytuację - powiedział zastępca hetmana, Miroslav Novák. 
Zarząd Dróg Województwa Morawsko-Śląskiego po skończeniu wiosennego sprzątania ulic będzie regularnie czyścił drogi we Frydku-Mistku, Trzyńcu, Czeskim Cieszynie, Karwinie, Hawierzowie, Boguminie, Orłowej, Studence, Hulczynie, Opawie i Ostrawie.

Wysokie stężenie pyłu zawieszonego jest głównym problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie. W miesiącach zimowych w niektórych miejscowościach - na przykład w Karwinie, Hawierzowie czy Wierzniowicach - limit wynoszący 50 µg/m3 bywa przekraczany nawet pięciokrotnie. Częstsze czyszczenie dróg na mokro poprawi sytuację, lecz niestety nie w okresie, kiedy stężenie bywa najwyższe.  - Kurz na drogach z pewnością wpływa na stężenie pyłu zawieszonego, nie potrafię jednak określić, w jakim stopniu - powiedział redakcji Libor Černikovský, kierownik wydziału ochrony środowiska Czeskiego Instytutu Hydrometeorologii w Ostrawie. - Częstsze czyszczenie ulic na mokro poprawi również komfort mieszkańców i będzie eliminowało pył w strefie, którą oddychamy. Niestety nie poprawi sytuacji w tym okresie roku, kiedy stężenie pyłu zawieszonego bywa największe, a więc w zimie, ponieważ nie będzie chyba przeprowadzane w warunkach, kiedy na drogach leży śnieg czy jest mróz.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: Głos Ludu
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: