Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy trzeba przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej?

Mieszkańcy często pytają, czy istnieje prawny obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej, jeżeli sieć przebiega przy działkach, na których właściciele chcą posiadać rozwiązania indywidualne tj. szczelne zbiorniki i przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Nad sprawą „pochylił” się  Urząd Gminy w  Chybiu, który postanowił rozwiać wątpliwości. Szukając odpowiedzi na tak postawione pytanie należy sięgnąć do ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z treścią ustawy, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

W niektórych przypadkach istnieje więc wybór. Jeżeli istnieje sieć kanalizacyjna – wówczas zasadą jest, że nieruchomość ma być podłączona do tej sieci, a jedyny wyjątek dotyczy takiej sytuacji, kiedy nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych – wtedy przyłączenie jej do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe. Co ważne, dotyczy to sytuacji, kiedy to przydomowa oczyszczalnia powstała wcześniej aniżeli sieć kanalizacyjna.

Jeżeli sieć kanalizacyjna nie istnieje i jej budowa jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona – wówczas właścicielowi nieruchomości przysługuje wybór między wyposażeniem nieruchomości w: zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków – oba te urządzenia muszą spełniać wymagania określone w przepisach odrębnych

- Brzmienie przepisu wskazuje, że przesłanką zobowiązania do podłączenia się do sieci jest fakt jej istnienia oraz realna, technicznie wykonalna możliwość podłączenia – podsumowują urzędnicy ze chybskiego magistratu.

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-30 09:00:46
św. Patryk: przy faktycznym monopolu "kanalizacyjnym" podłączanie się do sieci to bardzo droga przyjemność, koszt przydomowej oczyszczalni zwraca się już po paru latach - sprawdzone
2020-09-30 09:25:38
tom lem: ... w tym problem, urzędnicy zamiast wykonywać literę prawa zabierają się za jego interpretację , by zapewnić godny byt przyjaciołom ze spółek gminnych. Podłączenie do sieci kanalizacyjnej , jest jej integralną częścią, co może być ekonomicznie nieuzasadnioną inwestycją w majątek gminy.
2020-09-30 10:56:55
something eye: Trochę gówniany temat. Więc niecierpliwie czekam na rozbudowane i pełne mitologicznych zapożyczeń wywody donkaT. oraz wrzucane na szybko tyrady politykiera.
2020-09-30 14:13:36
donekT: Pecunia non olet, ze specjalną dedykacją również dla twego niecnego procederu krzy-sio+
2020-09-30 15:58:03
something eye: Donuś, widzę, że dzisiaj krótko, trafnie i na temat. Można..., można. Brawo Ty !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: