Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: uchwała krajobrazowa zaczyna działać

25 grudnia minie rok, odkąd zaczęła obowiązywać cieszyńska uchwała krajobrazowa. Na terenie nadolziańskiego grodu widać już pierwsze skutki jej podjęcia, ale znaczące zmiany w miejskim krajobrazie Cieszyniacy zauważą po świętach Bożego Narodzenia.

- W trakcie kampanii wyborczej nie widać było ani jednego baneru nad ulicami Głęboką, Menniczą czy Matejki - to właśnie efekt jej podjęcia. Tego typu elementy zostały zabronione - mówiła na wczorajszej (28.09) konferencji prasowej Anna Syrokosz z Referatu Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Krajobrazu Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Jak dodała pracownica cieszyńskiego magistratu, z uchwałą muszą być zgodne wszystkie nowe reklamy, jakie pojawiają się w mieście. Jej zdaniem lokalni przedsiębiorcy konsultują z Urzędem Miasta ich wygląd, aby uniknąć problemów w przyszłości. - Są dwa podstawowe terminy (dostosowania reklam i szyldów - dop. red.): rok i cztery lata. Pierwszy z nich mija już 25 grudnia i dotyczy nośników na ogrodzeniach, zabytkach i na terenie zabytkowym. Kolejny, który będzie obowiązywał już w zasadzie wszystkie rodzaje reklam i szyldów, to 4 lata - są od niego dwa wyjątki: 10 i 20 lat. Dotyczą one jednak tylko kilku nośników w Cieszynie, które mają pozwolenie na budowę - podkreślała Syrokosz.

Jak dokładnie będzie wyglądać Cieszyn po świętach i Nowym Roku? - Będą musiały zniknąć wszystkie banery z płotów. Jedyne informacje, jakie będą mogły zostać to szyldy związane z działalnością w pobliżu miejsca, gdzie jest ona prowadzona - twierdzi urzędniczka odpowiedzialna za uchwałę.

Zmiany widoczne będą również w zabytkowym centrum miasta. - Reklamy będą musiały w większości zniknąć. Ich zamieszczanie będzie jedynie dozwolone w gablotach lub na przystankach autobusowych, ewentualnie na słupach wolnostojących - zaznaczała Anna Syrokosz.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: