Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy TIR-owcy to „święte krowy"? W Twoim imieniu

Kierowcy osobówek lubią narzekać na kierowców samochodów ciężarowych – i vice versa. A jak wygląda kwestia karania mandatami TIR-owców? Czy to są – naprawdę – jak twierdzą co niektórzy kierowcy osobówek „święte krowy” i policjanci drogówki ich nie karzą mandatami?

Pod jednym z moich ostatnich artykułów (Stracił prawo jazdy – podsumowanie Akcji „Prędkość” ) pojawił się komentarz:

MieszkaniecOX: A 939 od Cieszyna po Pawłowice TIR-y w godzinach zakazu jak latały tak latają. Nieoznakowane BMW jak i oznakowane patrole mają to głęboko w du.. W Golasowicach zaraz za skrzyżowaniem często stoi patrol policji z suszarką ale stoją do 13:50 A potem szybciutko się zmywają żeby problemu z TIR-ami nie mieć. Redakcjo ruszcie to bo Policja i ITD maja pieniądze z tych mandatów głęboko w 4 literach. A poganianie światłami, trąbienie i wyprzedzanie to u tych gamoni ( nie wszyscy ) ale normą jest. Inna sprawa może policja nie wie ile jest limit w zabudowanym i niezabudowanym dla aut powyżej 3,5t Bo odcięcie mają na 90 km/h to nawet i na autostrady o 10 za dużo.

W związku z tymi uwagami, zwróciłam się do rzecznika cieszyńskiej Policji o podanie informacji, ile mandatów wystawili funkcjonariusze Policji w ciągu minionego miesiąca i półrocza (dla przykładu i porównania) kierowcom TIR-ów.

[PS: Oczywiście Golasowice podlegają już pod powiat pszczyński, ale pomijając Golasowice, chciałam wiedzieć, jak to wygląda u nas w powiecie z karami dla TiR-owców? ]

Jak poinformował mnie podkomisarz Krzysztof Pawlik cieszyńskiej Komendy Powiatowej Policji, w zakresie kontroli kierujących ciągnikami siodłowymi policjanci nie prowadzą szczegółowej, odrębnej statystyki.

- Poniżej przedstawiam ilość mandatów dla kierujących pojazdami o masie pow. 3,5T:
miesiąc czerwiec: 14 mandatów - ponadto 9 pouczeń, 14 wniosków o ukaranie skierowanych do Sądu Rejonowego
I półrocze: 129 mandatów- ponadto 34 pouczenia i skierowano 20 wniosków o ukaranie do SR,

Ilość kontroli poj. pow. 3,5T:
miesiąc czerwiec: 19
I półrocze: 205

Jak zauważają policjanci praktycznie każdego dnia kierowane są patrole WRD KPP Cieszyn "drogówki" we wskazany rejon - na trasę DW 938 celem ujawniania wykroczeń, w tym tych dotyczących niestosowania się do ograniczenia tonażu w wyznaczonych godzinach.

Jak widać samochody ciężarowe również są na celowniku policjantów, a efekty kontroli są – jeśli podzielimy te 129 mandatów przez 6, to wychodzi średnio 21,5 mandatów dziennie dla kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony tylko w powiecie cieszyńskim. Mało? Dużo? Jak myślicie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

 

 Natasza Gorzołka


Zobacz inne artykuły z serii: W Twoim imieniu


Coś cię niepokoi, zastanawia, zadziwia, nie wiesz, jak coś załatwić, gdzie się udać po pomoc, chcesz pozostać anonimowy - napisz do nas (redakcja@ox.plnatasza.gorzolka@ox.pl ).

W Twoim imieniu zajmiemy się sprawą, poszukamy odpowiedzi, sprawdzimy doniesienie. Pamiętaj - nie ma dla nas spraw zbyt błahych, jeśli mają znaczenie dla Ciebie!

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-07-06 17:39:52
john: Pani Nataszo polecam przeanalizowanie wyniku swoich obliczeń. Co do kwestii kontroli na DW938 to jest kropla w oceanie. Poganianie światłami, trąbienie na skręcających w boczne uliczki czy wyprzedzanie na skrzyżowaniach w terenie zabudowanym to jest norma. Jedynym rozwiązaniem jest tutaj stały odcinkowy pomiar prędkości w terenie zabudowanym a oprócz tego fotoradary w kilku innych miejscach na tej drodze Od Pawłowic do Cieszyna. Proszę zapytać ZDW w Katowicach ile tirów na dobę przejeżdża tą trasą i porównać to z ilością mandatów.
2024-07-06 18:17:15
perpetua: Przede wszystkim pani Natasza robi błędy elementarne. 129 mandatów za 1. półrocze to jest 21,5 mandatu NA MIESIĄC a nie dziennie. Jakieś 30 razy mniej niż jej wyszło. A tego pana z policji mogłaby dopytać właśnie o liczbę TIR-ów na tej drodze. Albo mu podpowiedzieć bo może sam nie ma pojęcia. Proste.
2024-07-06 18:30:50
altacet: Często jeżdżę na trasie Cieszyn-Pawłowice w godzinach zakazu jazdy dla tirów.Nie spotykam nigdzie patrolu drogówki,a tirów jest mnóstwo.Dla kogo jest ten zakaz? Policja ma to w d....
2024-07-06 19:04:18
piotr186: Polecam przejść się w okolice głównego skrzyżowania w Skoczowie. TIR-owcy nagminnie jeżdżą jak chcą, także na czerwonym świetle....
2024-07-06 20:59:12
RysiekK22: mieszkańcy miejscowości przy drodze pawłowickiej powinni oddolnie obywatelsko zająć się odchwaszczaniem. Filmować łamiących zakazy i donosić. Wysyłać patrole obywatelskie tzn jadące z prędkością przepisową a poganiających i wyprzedzających tirowych patologów ..oczywiście filmować i donosić. --Poza tym poganianym obywatelom radzę podejście :gdy tirowy ( czy jakikolwiek inny ) chwast pogania trąbienim i miganiem to znajdować przyjemność w tym że on się wkur...za :)
2024-07-06 22:03:02
MieszkaniecOX: Mimo zakazu jak latały tak latają a BMW nieoznakowane tylko się przygląda i to olewa. Powinni postawić patrol policji koło Craba w Hażlachu kierunek na Pawłowice w godzinach zakazu. Walić mandat za jazdę, zawracać go z powrotem na Cieszyn i przed samym Cieszynem poprawka w postaci następnego patrolu i następnego mandatu. Wszak jest na drodze mimo zakazu. Z Pawłowic identyczny układ zrobić w Golasowicach Rozeszło by się to wśród TIR-owców i mijali by tę drogę z daleka. Co do samych TIR-owców ta droga 938 jest tylko krótsza o około 5 minut dla nich niż na Skoczów. A opłaty drogowej wcale nie biorą pod uwagę bo to kilka groszy dla nich. Na 938 jej nie ma na Skoczów jest. Ot taki styl życia TIRowca, lać na kółko żryć pod zderzakiem, dymać na MOPie co popadnie , pchać się na trzeciego i łamać zakazy w imię 20 minut miesięcznie. P.S. 19 kontroli miesięcznie powyżej 3,5 tony. Tu nie chodzi o te dostawczaki ale o te powyżej 20 DCM mimo zakazu. Ich latają setki dziennie własnie w tych godzinach.
2024-07-07 08:28:43
Ponury_Farmer: Prosty przykład, Wiślica-Ochaby Małe, kierunek Katowice znak 70 km/h zdecydowana wiekszość osobówek jedzie prawym pasem jak trzeba, a na lewym królowie szos. Czasem odnosze wrażenie, że prawo jazdy kategorii C+E jest duzo łatwiej zdać niż za moich czasów, a i badania dla kierowców zawodowych muszą być jakieś bardziej liberlane, a o psychotestach nie wspomnę...
2024-07-07 09:57:43
GusGus: Oczywiście, że nasza cieszyńska policja ma głębokim poważaniu jak tiry rozjeżdżają nam i blokują miasto. I to mimo zakazów. Każdy jeżdżący tą drogą to widzi a policja udaje, że nie. A przecież nie trzeba nawet angażować patrolu policji do wyłapywania łamiących przepisy tiraków. Przecież mamy XXi wiek. Podam więc naszej policji i włodarzom miasta przepis na całkowite zlikwidowanie łamiących na tym odcinku przepisy drogowe kierowców tirów. I tańsze niż wysyłanie tam patroli policji. Przecież wystarczy tam założyć kamerkę za parę stówek i nagrywać poruszających się tą drogą w godzinie zakazów. I problem zniknie tego samego dnia! Proste? Proste. Tylko jestem przekonany, że z jakiegoś tajemniczego powodu nikt tego nie zrobi a decydenci będą się zasłaniać, że przecież jest zakaz, nikt go w dalszym ciągu nie będzie respektował, miasto w dalszym ciągu będzie zakorkowane, a tirowcy w dalszym ciągu będą się nam śmiać w twarz bo wiedzą, że nikt ich za łamanie zakazu nie ściga.
2024-07-07 10:58:40
tatnikno: Dziękuję za zajęcie się tematem. Przydało by się to 20 mandatów dziennie ;-). Droga jest dla wszystkich a ograniczenia są po to, żeby wszyscy mogli z niej spokojnie korzystać. Przy tej ilości piratów i poganiaczy policja ma pewnie ograniczone możliwości a do tego drogowa patologia korzysta z yanosika, mija kontrolę i wciska pedał w podłogę. Trzeba solidarnie trzymać się razem, nagrywać i/lub spowalniać najgorsze przypadki jeżdżąc przepisowo i spokojnie.
2024-07-07 14:48:06
RysiekK22: do GusGusa : powód wcale nie jest "tajemniczy"- jest nim wspieranie moto-paliwo-lobby ( którego tirowe patologi są częścią - jedną z najparszywszych ) - a przynajmniej strach włatcuff , od szczebla samorządowego po unijny , przed przeciwstawieniem się im. .. a co do zakorkowania Cieszyna , to jego mieszkańcy są sami sobie winni bo kwestie polityki transportowej mają głymboko w rzici -więc szkodnicy, tacy jak obecna ekipa rządząca, mają wolną ręke do pogłębiania patologii transportowej ( przykład : plan parkingu na Liburni )
2024-07-09 08:27:28
Iwan: Po co policji dawać mandaty TIR na zakazie lepiej łapać kierowców na starej drodze Cieszyn Skoczów to o wiele łatwiej i normę z mandatami się wyrobi a tam jest zakaz na zakazie i ograniczenie prędkości. Proste i zrozumiałe.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: