Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy starość udała się Panu Bogu, czy nie?

Czy starość naprawdę się Panu Bogu nie udała? – na to pytanie starał się odpowiedzieć wczoraj (21.02) ks. Adam Boniecki. Mówił o starości, śmierci, chorobie, akceptacji i nie tylko. Spotkanie z ks. Bonieckim było jednym z punktów urodzinowego programu Zamku Cieszyn.

Zamek Cieszyn świętuje w tym roku swoje 15. urodziny pod hasłem Forever Young. Z tej okazji do niedzieli czekają na gości różnego rodzaju spotkania, wystawy, spacery i koncerty.

Wczoraj (21.02) w sali wystawowej poruszono temat starości. Anna Dudzińska rozmawiała z ks. Adam Boniecki o tym jak przygotować się na nadejście starości. Ksiądz podkreślał, że na starość pracujemy całe życie i powinniśmy się do niej przygotować fizycznie, psychicznie i duchowo. Do 40. roku życia wszyscy myślą, że są nieśmiertelni. Oczywiście wiemy, że ludzie umierają, ale ma się to poczucie, że to nas nie dotyczy. Potem przychodzi ten moment kiedy zaczynamy sobie zdawać sprawę z tego, że kurczy nam się czas – mówił Boniecki.

Ksiądz zwracał uwagę, aby myśleć o starości, oswajać się z nią i pogodzić.  Ponieważ wraz z wiekiem jest już nie tylko coraz mniej czasu, ale i możliwości. Życie ludzkie jest przegrane z definicji, ponieważ kończy się śmiercią. Dla człowieka wierzącego nie jest przegrane, są jakieś jego etapy. Jednak to nie Bogu nie udała się starość, a nam – podkreślał.

Według księdza by zaakceptować starość, trzeba pogodzić się ze sobą. Taka jest ludzka kondycja. Starość to dar który Pan Bóg dał człowiekowi. Wiedział co nam daje. Starość się bardzo przydaje, jeżeli jest przytomnie przeżywana – dodał Boniecki. 15. urodziny można wspólnie z Zamkiem świętować do niedzieli (23.02). Jutro m.in.: Myszkowanie po Cieszynie– spacer po miejscach nieodkrytych, Willa na niedzielę( Willa, ul. Miarki 2 ) - Robótki ręczne nie tylko dla zaawansowanych, Jerzy Kronhold nie tylko czyta wiersze… , Teatr Księżyc i Latarnia Magiczna.

 

MSZ

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-22 20:07:56
krzysztofmn: "starość się bardzo przydaje..." - no cóż, najbardziej PB to się jednak kościół katolicki nie udał
2020-02-22 21:29:38
donekT: Powiadam wam, jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą! Jak można zauważyć, niektórzy nawet na stare lata pozostają naiwni, ewidentny objaw UKĄSZENIA HEGLOWSKIEGO. Czas ucieka, wieczność czeka, a pewnej nierozsądnej pannie z przypowieści zabrakło oliwy do lampy. Czy zastanie Pana Młodego, gdy wróci?
2020-02-22 21:36:40
jasper: „Starość to dar który Pan Bóg dał człowiekowi. Wiedział co nam daje” - powiedzial ks. Boniecki Tylko po co alzheimer i inne chorobska ?!
2020-02-22 22:00:55
donekT: ... Przecież i tak Marks, i Lenin są wiecznie żywi!
2020-02-22 22:03:26
donekT: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.
2020-02-22 22:34:40
donekT: Istocie Najwyższej udaje się wszystko, włącznie ze starością. Wynika to z samej definicji Istoty Najwyższej, która jako jedyna jest doskonała. Zatem wszystko, co założyła, jest doskonałe, z perspektywy Istoty Najwyższej. Gorzej ze współpracownikami, którzy nie całkiem są chętni pomagać w projekcie. Ktoś niegdyś zwrócił się do Piotra ze słowami: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie. Powiedzenie, iż rzekomo starość się Istocie Najwyższej nie udała, wynika z ZAMKNIĘCIA SIĘ W PERSPEKTYWIE DOCZESNOŚCI- prądu bardzo modnego i kreowanego w ostatnich dekadach. Dla wymienionego nurtu egzystowanie na ziemi stanowi cel sam w sobie i przechodzenie jesieni życia wskazuje na koniec dla ludzi, którzy chcą pozostać wiecznie młodzi. Niestety tego rodzaju ludzie są ubodzy o perspektywę przejście z życia, w życie. Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Wielu ludzi dopiero na starość zaprzecza swemu dotychczasowemu życiu, przychodzi częściej do obiektów sakralnych, znajduje czas na nawrócenie, czy przypominają sobie o Istocie Najwyższej, co przeszkadza poniektórym z NEOMARKSISTOWSKIEJ SEKTY. Właśnie starość temu sprzyja i ten okres niektórzy kojarzą tylko i wyłącznie z cierpieniem, z którego RZEKOMO CHCĄ WYZWOLIĆ LUDZKOŚĆ, NAWET PRZY ZASTOSOWANIU EUTANAZJI I PODOBNEGO RODZAJU METOD — ponoć w imię powszechnego dobra i postępu.
2020-02-22 23:29:08
jasper: „Można świadomie i przewidująco oczekiwać śmierci, a jednak ona nas zawsze zaskoczy” - Stefan Kisielewski
2020-02-23 07:45:52
hanbes: DonekT; Odstaw na moment te zioła i spokojnie przeczytaj twoje teksty, prawda że boli..?
2020-02-23 08:17:14
krzysztofmn: "definicja Istoty Najwyższej..." - kompulsywny bełkot anonimowego alkoholika dotkniętego dodatkowo paranoją jarmarczego kiczo-teologizmu
2020-02-23 09:04:28
donekT: jasper-Q, Akcja T4 się kłania...
2020-02-23 10:47:51
pogromca ciemnoty: I wiecznie żywy jak Wojtyła, donuś.
2020-02-23 11:42:51
wyśmienity cwaniaczek: ja pierd..ole jak można promować takie "wydarzenia" !!!!!!!!!!!!!!!!! ox proszę !!!!!!!!!!!!! jeśli nie macie tematów to podeślę Czy kac kupa śmiedzi ??? tak qwa
2020-02-24 06:40:32
krzysztofmn: ...za to bez wątpienia PB udał się B a n a ś - jednocześnie k r y s z t a ł o w y i pancerny, zasłużony dla partii i przez partię ścigany g a n g s t e r, oficjalna partyjna ikona walki z mafią i w tym samym czasie m a f i j n y boss - a do tego, co ważne, jajcarz nie z tej ziemi, Kaczyński i spółka jeszcze nieraz napełnią pampersa z jego powodu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: