Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy starość oznacza samotność?

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych corocznie świętowany jest 1 października. Obchody tego dnia mają na celu zwrócenie uwagi na osoby w podeszłym wieku – ich prawa, ale też zapewnienie im odpowiedniej opieki. W związku z tym wydarzeniem MDSS w Ustroniu już od 10 lat organizuje dużą plenerową imprezę w której biorą udział osoby starsze nie tylko z powiatu cieszyńskiego.

Wczoraj (12.09) na ustrońskim Rynku sporo się działo. Na tamtejszej scenie wystąpiła przed publicznością młodzież, ale także osoby starsze. To artystyczne międzypokoleniowe spotkanie zorganizowano w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Wydarzenie to już po raz 10. przygotował Miejski Dom Spokojnej Starości w Ustroniu.

Przybyłych gości przywitała Dorota Fijak Zastępca Burmistrza Ustronia oraz Marcin Janik Przewodniczący Rady Miasta Ustroń. Zawsze w tym dniu Rynek wypełniony jest po brzegi przepięknymi stoiskami, ale przede wszystkim Wami. Jesteście uśmiechnięci i szczęśliwi. Dla nas to wielki zaszczyt gościć Was co roku. Cieszymy się, że możemy z Wami spędzać to święto – mówiła Dorota Fijak.

W czwartkowym spotkaniu na ustrońskim Rynku wzięło udział 25 domów nie tylko z powiatu cieszyńskiego. Ustroń gościł m.in. mieszkańców Domów Spokojnej Starości z Katowic, Sosnowca, Rybnika, Bytomia, a także z czeskiej strony.

Cieszymy się bardzo, że ta impreza nabrała takiego rozmachu. Najpierw organizowaliśmy takie spotkanie wspólnie z domami z którymi się najczęściej odwiedzaliśmy, współpracujemy. Z czasem o tym wydarzeniu dowiedziały się inne domy, które postanowiły do nas dołączyć. Rozszerzamy tę imprezę z wielką radością – przyznała w rozmowie z OX.PL Ilona Niedoba kierownik MDSS w Ustroniu.

Dla osób  w podeszłym wieku to duże wydarzenie. Mogą pochwalić się swoimi pracami, które wykonują na terapii zajęciowej, zdolnościami artystycznymi, ale przede wszystkim wyjść z domów i spotkać się ze znajomymi, poznać nowe osoby – zwraca uwagę  Agnieszka Baszczyńska Dyrektor PCPR w Cieszynie.

W organizację  Międzynarodowego Dnia Osób Starszych prawie od samego początku zaangażowana jest Kazimiera Kawulok dyrektor Domu Spokojnej Starości w Cieszynie, a także PCPR. Domy cyklicznie coś organizują, ale to jedna z większych takich wspólnych imprez w powiecie cieszyńskim. To wydarzenie pokazuje, że dom spokojnej starości nie jest taką "ostatnią przystanią". Możemy zobaczyć jak mieszkańcy takich domów mogą dobrze funkcjonować – zaznaczyła Kawulok.

 

MSZ

 

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-13 16:57:24
donekT: Oczywiście, osoby starsze znajdują w strukturze społecznej coraz szerszą rolę, co najważniejsze, częściej niż młodsze pokolenia uczestniczą w wyborach i politycy tym bardziej tę grupę uwzględniają w swej strategi wyborczej. Niestety strategia wyborcza obliczona jest do najbliższych wyborów za 4-5 lat, natomiast politykę państwa i samorządu należy prowadzić z uwzględnieniem DEKAD, a nie poszczególnych lat. Chciałbym zauważyć, iż jeżeli Istota Najwyższa pozwoli, starość, często związana z cierpieniem, potencjalnie czeka każdego z nas. W związku z tym tego rodzaju inicjatywy nie powinny służyć tylko obecnie znajdującym się pewnym przedziale wieku, także tym, którzy będą w podeszłym wieku za 10, 20, a nawet 40 lat. Następni się będą martwić??? Oczywiście los osób starszych powinien być jak najbardziej komfortowy, zgoda. Jednak biorą pod uwagę prognozy, przyszli staruszkowie, ci za 20/ 25 lat sytuację obecnych staruszków będą uznawali za uprzywilejowaną, o ile nic się nie zmieni. Co więcej, jeżeli pewna REWOLUCJA i procesy nie zostaną zatrzymane i zmienią się paradygmaty, obecni bojownicy pewnych ideologii, fałszywych, w podeszłym wieku, w konsekwencji swych przekonań, staną przed ewentualnością EUTANAZJI lub odmowy leczenia, ze względu na wiek. Pomijam wysokość emerytur...
2019-09-13 17:09:19
donekT: // https://www.focus.pl/artykul/wrzuc-monete-i-sie-zabij-pierwsza-maszyna-do-samobojstw // Jak widać, niektórzy "aktywiści" (pewnych fałszywych ideologii), już roztaczają wizję starości osób, które obecnie mają przykładowe 40 lat.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: