Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy nasze szkoły są bezpieczne ?

Szkoła powinna być miejsce bezpiecznym, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Niestety nie zawsze tak jest. Media donoszą o ofiarach przemocy fizycznej i psychicznej wśród dzieci i młodzieży. Szykanowani i krzywdzeni bywają również nauczyciele.

W ubiegłym roku policjanci powiatu cieszyńskiego prowadzili postępowania wobec 149 nieletnich, którzy popełnili w sumie 348 czynów karalnych. Wśród tej liczby przestępstw aż 10 dotyczyło znieważenia nauczyciela.

Zgodnie z przyjętą w 2007r. przez Sejm nowelizacją ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela nauczyciele otrzymali specjalną ochronę prawną - są chronieni jak funkcjonariusze publiczni. Zmiany zostały wprowadzone między innymi po wydarzeniach, które chociaż zdarzyły się dobrych kilka lat temu pozostały w pamięci wielu z nas. W jednej z Polskich szkół uczniowie podczas lekcji terroryzowali nauczyciela, a film z nagraniem na którym uwieczniony został moment nałożenia mu na głowę kosza na śmieci umieścili w internecie.

Pojawia się więc pytanie, czy szkoły w naszym powiecie są miejscami bezpiecznymi? Mariusz Białoń rzecznik prasowy cieszyńskiej policji uspakaja - W szkołach powiatu cieszyńskiego jest bezpiecznie. Większość przestępstw nieletni popełniają poza murami placówek.

Jakiego rodzaju są to przestępstwa? - Najwięcej odnotowano w kategoriach -oszustwo, w zeszłym roku doszło do 140 takich czynów. Wśród sprawców była osoba, która przy pomocy internetu wyłudzała doładowanie konta gry. 52 przestępstwa dotyczyły narkomanii, 25 – kradzieży i 24 – rozboju, 8 – kradzież z włamaniem – wyjaśnia Mariusz Białoń.

Warto zauważyć, że aż 19 przestępstw dotyczących rozboju zostało popełnionych na terenie KP Zebrzydowice.

- Pozostałe czyny to niszczenie mienia, uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, naruszenie nietykalności cielesnej oraz 2 przestępstwa drogowe - kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Podsumowując udział nieletnich we wszystkich przestępstwach na terenie naszego powiatu wyniósł 8,7 %. - wyjaśnia rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

bsk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: