Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy Beskidy będą dostępne niepełnosprawnym?

W górach uprawia się szereg form turystyki, wykorzystujących walory tych obszarów. Są to między innymi turystyka piesza – najbardziej popularna forma turystyki górskiej. Góry, również nasze Beskidy, stwarzają doskonałe warunki do pieszych wędrówek, dzięki zmieniającej się wraz ze wzrostem wysokości roślinności oraz rozległym panoramom widocznym ze szczytów.

 Turystyka piesza umożliwia najpełniejsze poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych danego terenu, a także pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Dużym ułatwieniem dla uprawiania turystyki są rozbudowane sieci szlaków turystycznych oraz strategicznie rozłożone schroniska.

Miłością do gór i wędrówek po nich zarażają się również osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami. Są takie osoby także na naszym terenie, które próbują swoich sił w naszych Beskidach. Z informacji jakie są dostępne na portalach, w Polsce praktycznie nie ma górskich szlaków turystycznych dostosowanych do poruszania się po nich przez niepełnosprawnych. Najgorzej mają się osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz o kulach.

To, że ktoś właśnie porusza się o kulach, nie ma ręki lub jest niewidomy, wcale nie czyni z niego kogoś mniej wartościowego. Oczywiście osoby niepełnosprawne muszą się na górskich szlakach zmierzyć z wieloma problemami. Przeszkody terenowe takie jak strome podejścia i zejścia, oblodzenie, śliskie kamienie, czy wąskie ścieżki, można jednak, samemu lub z pomocą przyjaciół, pokonać.

Ale jest „światełko w tunelu” w tym właśnie temacie. Z inicjatywy ludzi przychylnie nastawionych do pomocy niepełnosprawnym, wśród których jest bielska Fundacja „Pogranicze bez barier” w ostatnich dniach Ministerstwo inwestycji i rozwoju oznajmiło, że w ramach programu rządowego „Dostępność plus” zostanie dostosowanych sto szlaków turystycznych i dziesięć górskich schronisk do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na razie nie zostały wybrane konkretne szlaki, natomiast zostały zabezpieczone środki finansowe z tego właśnie programu.

- Cieszymy się z tego, że Ministerstwu spodobał się nasz pomysł. Mamy nadzieję, że zaprosi nas do zespołu zajmującego się dostępnością szlaków i schronisk górskich – usłyszeliśmy w Fundacji „Pogranicze bez barier.

Fundacja ma doświadczenie w takich inicjatywach. Dzięki jej staraniu powstał Szlak skiturowy dla niewidomych i słabowidzących w gminie Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Dzięki pomocy wolontariuszy z fundacji osoby z dysfunkcją właśnie wzroku mogą dotrzeć do pięknie położonych schronisk na Rysiance, Krawcowym Wierchu, Hali Lipowskiej i Wielkiej Rycerzowej.

Myślimy, że pomysł jest cenny i godny zrealizowania. Przecież osoby niepełnosprawne nie powinny być wykluczane i nie mieć dostępu m.in. do uprawiania pieszej turystyki górskiej. W naszych Beskidach jest wiele szlaków, które nadają się do dostosowania ich dla takich osób. Jeżeli zostaną już wytypowane konkretne szlaki i schroniska na pewno poinformujemy o tym na naszych łamach.

Andrzej Koenig

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: