Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czeski rząd złagodził przepisy związane z kwarantanną

W najbliższych dniach w Czechach zostaną złagodzone przepisy dotyczące ogólnonarodowej kwarantanny.

W związku z epidemią koronawirusa już w połowie marca w Czechach został wprowadzony stan wyjątkowy (obowiązuje do końca kwietnia). Od tego czasu do kraju nie mogły wjeżdżać osoby z państw podwyższonego ryzyka (m.in. z graniczących z Czechami Niemiec i Austrii). Również obywatele czescy mieli zakaz wyjeżdżania do tych państw. Wprowadzono także ograniczenia m.in. w funkcjonowaniu szkół, sklepów i punktów usługowych, a także wprowadzono ogólnonarodową kwarantannę. Swoje mieszkanie można było opuszczać tylko, aby zrealizować najpilniejsze potrzeby, koniecznie z zasłoniętą twarzą.  - Czesi są bardzo karni i ze zrozumieniem przyjęli nową sytuację. Oczywiście zdarzały się przypadki łamania zakazów, ale na ogół bardzo szybko dostosowali się do zaleceń. Zapowiedź rządu została przyjęta z zadowoleniem - mówi dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się m.in. pacjenci z Polski.

W trakcie epidemii zamknięto na zachodzie kraju, gdzie było najwięcej zachorować a ich liczna rosła podjęto decyzję o zamknięciu trzech miast i kilkunastu wiosek wokół.  Od kilku dni u naszych południowych sąsiadów spada liczba wykrytych przypadków zakażenia COVID-19. To skłoniło władze do podjęcia decyzji o złagodzeniu ograniczeń. Część zniesiono już we wtorek (7.04). - Będzie można przekraczać granicę w celach biznesowych, wizyty u lekarza lub krewnego. Otwarte zostaną także niektóre sklepy, np. obuwnicze, małe obiekty sportowe czy gabinety lekarskie. Dla Czechów ważne jest dbanie o zdrowie psychofizyczne, dlatego w ramach liberalizacji ograniczeń pozwolono także na bieganie lub jazdę na rowerze po lesie bez noszenia obowiązkowej maski, ale z zachowaniem odstępu dwóch metrów między osobami. Te decyzje zostały przyjęte z zadowoleniem, bo od wtorku, jak opowiadają mi czescy znajomi, można zaobserwować większe rozluźnienie, a na ulicach pojawiło się więcej samochodów - mówi dr Justyna Krowicka.

W Czechach powoli wraca się do wykonywania planowych zabiegów, nie tylko tych w sytuacjach zagrażających życiu. Przykladem jest placówka w Ostrawie, gdzie polscy pacjenci chętnie poddają się zabiegom usunięcia zaćmy, laserowej korekcji wad wzroku.


(red)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-09 16:04:30
666: Heh, nie sztuka wprowadzić stan wyjątkowy. Sztuką jest w prowadzić stan wyjątkowy, nie wprowadzając go.
2020-04-09 21:04:02
ribery3: Dopóki w Polsce będą rządzić pisuary to nic dobrego nie będzie, przekręty, złodziejstwo, kolesiostwo, najbliższe wybory tego dowodem kiedy się ludzie obudzą zaślepieni 500+ i jałmużna 13 stka dla emerytów?
2020-04-09 23:46:36
daniel3ttt: Nie ma w Europie innego kraju, w którym opozycja tak zuchwale próbowałaby wykorzystywać epidemię dla osiągania własnych korzyści. Nawet w państwach Zachodu polski rząd jest stawiany za wzór do naśladowania, jak ograniczać skutki pandemii. U nas jednak opozycyjne lemingi uczestniczą w mało wyszukanej konkurencji: kto najdalej przesunie granicę chamstwa, kłamstwa i hipokryzji. Ścigając się w niczym nieuzasadnionej histerii i nieodpowiedzialności sami zniechęcają swoich wyborców robiąc wszystko żeby te wybory przegrać;). Wybory odbywają się w całym opanowanym pandemią świecie, w Niemczech, w Szwajcarii, we Francji, w USA. Gdyby ktoś w tych krajach powiedział że Rząd ma krew na rękach z tego powodu, byłby wyśmiany. Jedynie w Polsce takie harce możliwe. Na szczęście zdecydowana większość uczciwego i mądrego oraz odpowiedzialnego Narodu jest za obecnie rządzącymi. Targowica chce odzyskać swoje koryta i chce nadal bezkarnie kraść i krzywdzić Polaków. Jest bezwzględna i boi się, że wreszcie będzie rozliczona za swoje łajdactwa! Nie doczekanie ich.
2020-04-10 11:23:36
tom-81: Ludzie nie możemy im się dać.do pracy mam zabraniają jeździć za granicę, do sklepu tylko po najpotrzebniejsze zakupy a na granicy tiry normalnie mogą jeździć (zamiast najpotrzebniejsze transporty to jeżdżą lawetami po samochody) i bez żadnych badań, bez kwarantanny a nas zostawili bez środków do życia. Teraz w telewizji pokazują jak prowadzą 10 rocznicę smoleńska i gdzie te zaostrzenia 5 osób na mszy? Pisowskie głąby mam nadzieję że po wyborach PADNIECIE
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: