Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czesi: koniec cofania licznika

Czeskie Ministerstwo Transportu chce, podobnie jak polskie, walczyć z nielegalnym procederem cofania liczników w samochodach. Udostępniona została online baza stanu licznika spisana podczas ostatniego przeglądu.

Jak informuje czeskie Ministerstwo Transportu (Ministerstvo Dopravy) udostepniona została baza ze stanem liczników z ostatniej kontroli technicznej, czyli popularnego przeglądu. Stan tachometru będzie mógł sprawdzić każdy, kto jest zainteresowany kupnem auta i w ten sposób przekonać się, czy licznik nie był cofnięty.

- Ministerstwo tym krokiem zareagowało na częsty przypadek przy sprzedaży używanych samochodów, którym jest cofanie licznika, czym się zwiększa wartość samochodu i jego cenę – informuje biuro prasowe Ministerstwa.

Baza danych jest dostępna od 2 stycznia 2015 na stronie: https://www.kontrolatachometru.cz/ By sprawdzić interesujące nas auto, musimy znać jego numer VIN oraz numer protokołu z kontroli technicznej. Informacje te znajdują się w dowodzie technicznym pojazdu.

– W bazie danych nie będą na razie dostępne informacje o przebiegu liczników samochodów, które ostatnio zostały przywiezione do Republiki Czeskiej i nie były dotąd poddane w kraju kontroli technicznej. Ministerstwo apeluje zatem do kupujących używane samochody, aby podczas zakupu wykazali się ostrożnością – czytamy w informacji prasowej.

W Polsce podobna możliwość pojawiła się w zeszłym roku – Ministerstwo Transportu uruchomiło serwis http://www.historiapojazdu.gov.pl/ gdzie można sprawdzić szereg danych, jak  czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.), jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),  dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa, liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja  oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Pisaliśmy:

Sprawdź auto i autobus

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: